Tajemnica Hyperiona

Opublikowano: 12.10.2007 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 476

Jednym z najdziwniejszych satelitów w naszym układzie słonecznym jest Hyperion, księżyc Saturna, znajduje się na nim tak gęsta sieć kraterów, że przypomina obracającą się i unoszącą w przestrzeni kosmicznej gąbkę pokrytą w dodatku dziwaczną substancją.

Odkrycie jest jednym z wielu nowych szczegółów na temat księżyca opublikowanych w dwóch pracach w wydaniu magazynu „Nature” z 5 lipca. Naukowcy określili, że Hyperion składa się w większości z lodu wodnego, zaś dno kraterów pokryw ciemnoczerwona substancja, która stanowić może klucz do odkrycia innych dziwnych cech księżyca.

Hyperion jest bowiem ze wszech miar dziwny. Jest jednym z największych niesferycznych ciał w naszym systemie słonecznym. Księżyc ma owalny kształt i w najszerszym miejscu mierzy ok. 400 km szerokości. W przeciwieństwie do innych satelitów Saturna nie jest zsynchronizowany pływowo, tak samo jak ziemski Księżyc, w którego przypadku zawsze widzimy tylko jedną jego część. Hyperion obraca się w sposób „chaotyczny”, co znaczy, że jego oś obrotu zmienia się tak znacznie, że naukowcy nie mogą dokonać wiarygodnych obliczeń jego położenia w kosmosie.

Jednak najbardziej uderzający w Hyperionie jest jego wygląd. Pokrywają go bowiem setki kraterów o rozmiarach od 2 do 10 km szerokości. Wysoka porowatość Hyperiona może wyjaśnić jego gąbkowaty wygląd. Duży meteor uderzający w powierzchnię naszego księżyca mógłby pozostawić po sobie na jego powierzchni głęboki otwór i spowodować gigantyczny deszcz kamieni i pyłu. Wyrzucony materiał spadłby z powrotem na powierzchnię księżyca i inne kratery, częściowo je zapełniając. Jednakże powierzchnia Hyperiona jest tak delikatna, że uderzający w nią obiekt spowoduje powstanie krateru, ale nie wyśle w przestrzeń żadnych materiałów. Znajdujące się obok inne kratery pozostaną tak głębokie, jak wtedy gdy powstały.

Nowe analizy potwierdziły także, że Hyperion składa się w większości z lodu wodnego i niedużej ilości skał.

– Odkryliśmy, że lód wodny stanowi główny składnik na powierzchni, ale jest on zanieczyszczony – powiedział Dale Cruickshank, badacz w Centrum Badawczym Amos należącym do NASA, który kierował drugimi badaniami. Świeży lód byłby jasny i odbijałby promienie słońca, jednak ten jest z pewnością brudny.

Grupa Cruickshanka przypisuje owe zanieczyszczenie księżyca ciemnej materii organicznej, która spada na powierzchnię Hyperiona i koncentruje się w kilku jego kraterach. Czerwonawa substancja, zawiera długie łańcuchy węgla i wodoru i przypomina bardzo materiał odnajdywany na innych księżycach Saturna, m.in. Jafecie.

Trzeci największy księżyc Saturna, Jafet to niezwykły świat w połowie pokryty połyskującym lodem, a w drugiej tą samą tajemniczą ciemna substancją, która pokrywa Hyperiona. Związek ten wywołał spekulacje naukowców, mówiące że dziwny wygląd Hyperiona i „plamienie” Jafeta mają podobne pochodzenie.
– Być może Hyperion został uderzony i jest źródłem owej ciemnej substancji, która potem została wystrzelona i zebrana przez Jafeta – powiedział Cruickshank.

Zgodnie z tą tezą, w odległej przeszłości z okrągłym wówczas Hyperionem zderzył się gigantyczny obiekt. Uderzenie wprawiło Hyperiona w ruch obrotowy i spowodowało deszcz przypominających pył cząstek, które wyleciały w przestrzeń, trafiając też na Jafeta.

– Nie jest to zupełnie niemożliwe – powiedział Cruickshank. Jeśli Jafet „wpada” w burzę pyłu w czasie orbitowania Saturna, pył może być roznoszony w sposób, w jaki widzimy.

Cruickshank zauważa, że tą samą czerwonawą substancję napotkać można na innych lodowych obiektach w naszym systemie słonecznym, m.in. na innych satelitach, obiektach z pasa Kuipera i kometach.

Źródło oryginalne: Space.com (04.07.2007)
Źródło polskie i opracowanie: Serwis NPN
Zdjęcie: NASA/JPL/Space Science Institute

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.