Sztuczna inteligencja projektuje firmie Google czipy

Opublikowano: 20.06.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2326

Google zaczęło korzystać z usług sztucznej inteligencji w projektowaniu chipów nowej generacji. Korporacja wskazuje, że algorytmy tworzą porównywalne lub nawet lepsze projekty od tych stworzonych przez ludzi. Zadanie, które zajmuje inżynierom kilka miesięcy, AI potrafi wykonać w zaledwie kilka godzin.

Google od lat próbuje zautomatyzować proces projektowania chipów, jednak przełom w tej kwestii nastąpił dopiero dziś. W najnowszym artykule, który ukazał się w czasopiśmie „Nature”, wykazano, że sztuczna inteligencja pozwoliła zaprojektować nową generację procesorów tensorowych (TPU).

Naukowcy zasilili model uczenia maszynowego danymi zawierającymi 10 tys. układów chipów, a następnie przeszkolili go, korzystając z tzw. uczenia ze wzmacnianiem (reinforcement learning). W każdym projekcie uwzględniono również „nagrody”, które AI mogła otrzymać w zamian za spełnienie określonych warunków. Algorytm najpierw ocenił poszczególne elementy projektów, a następnie zaczął generować własne.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwoliło przede wszystkim skrócić czas pracy. Nowy model AI korporacji Google potrzebował prawie sześciu godzin, aby opracować złożony projekt, podczas gdy inżynierowie potrzebują na to kilka miesięcy. Google zauważa również, że projekty chipów sztucznej inteligencji są podobne lub nawet lepsze od ludzkich.

Najnowszy sukces ma duże implikacje dla branży chipów. Zastosowanie sztucznej inteligencji do projektowania chipów powinno umożliwić firmom szybsze zbadanie możliwej przestrzeni architektonicznej dla nadchodzących projektów i łatwiejsze dostosowanie chipów do określonych obciążeń.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. MasaKalambura 20.06.2021 12:32

    To ważny punkt zwrotny w historii świata, uczący się software maszyny projektuje hardware maszyny realizujący uczący się software. Uruchomiono sprzężenie zwrotne mogące zachwiać prawo Moora.

  2. koszyk91 20.06.2021 13:49

    żeby to nigdy nie wylazło z izolowanego środowiska

  3. Szurnięty Mędrzec 20.06.2021 19:24

    Spokojnie, nie wyjdzie o ile nikt nie pozwoli. SI z ograniczonym rozwojem to brak przyszłych kłopotów

  4. MasaKalambura 20.06.2021 21:36

    Jeśli robi to Google na własne potrzeby, z całą pewnością po za izolowane środowisko laboratorium SI wyjdzie. Korporacje pracują dla zysków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.