Liczba wyświetleń: 917
Naukowcy z MIT Computer Science rozwinęli technologię, która może stać się tanim odpowiednikiem rentgena. System nazwany został jako „Wi-Vi” i opiera się na koncepcji podobnej do obrazowania radarowego oraz sonaru. Zamiast jednak używać sygnałów o dużej mocy, system wykorzystuje odbite sygnały Wi-Fi, aby śledzić ruch ludzi za ścianą lub zamkniętymi drzwiami. Czy Waszym zdaniem to kolejny krok dla jeszcze większej i skuteczniejszej inwigilacji?
Dina Katabi, profesor MIT na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz jej student Fadel Adib zaprojektowali unikatowy system, który do swojego funkcjonowania potrzebuje zaledwie dwóch anten transmisyjnych, jednego odbiornika oraz sieci Wi-Fi. „Dzięki odbiciom fal od obiektów statycznych, jesteśmy w stanie w prosty sposób zarejestrować ruch dowolnego obiektu. Nie pozostaje zatem tajemnicą na przykład w jaki sposób porusza się ktoś za zamkniętymi drzwiami” podkreśla Dina Katabi, profesor MIT.
System Wi-Vi opracowany przez naukowców korzysta z niewielkiego urządzenia, które ma wmontowaną antenę używaną w standardowych telefonach czy laptopach. Dzięki niemu wysyłane są dwie fale, jednak jedna z nich jest „odwrócona”. Fale po nałożeniu się na siebie zostają zniwelowane, chyba, że na coś natrafią – na przykład na ruch człowieka lub innego żywego organizmu. W takim wypadku fale odbijają się pod różnym kątem, a stosowny komunikat (obraz) wysyłany jest do naszego komputera. Śledzenie „trajektorii ruchu” dowolnego obiektu w zupełnie innym pomieszczeniu staje się niezmiernie proste, tanie i dostępne w zasadzie dla każdego.
Dzięki zastosowaniu technologii Wi-Fi, system Wi-Vi wraz ze swoimi możliwościami może być wykorzystywany dla rozmaitych celów. Ponieważ urządzenie może wykryć ruch za ścianą, jego twórcy podkreślają, że może być stosowane do gier komputerowych oraz sterowania za pomocą gestów wyposażeniem domu (np. oświetleniem, ogrzewaniem). Krytycy tego typu innowacji akcentują przemilczaną przez naukowców z MIT część – chodzi oczywiście o możliwą inwigilację. System Wi-Vi swoich zwolenników znajdzie zapewne także pośród służb wywiadowczych oraz organów ścigania…
Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: stratrisks, dailytech, computerworld
Źródło: Kod Władzy
Akurat tutaj inwigilacja na szeroką skalę jest niemozliwa.
Przeraża mnie natomiast fakt, że mogą z tego korzystać np złodzieje. Jedno takie urzadzenie i kolesie okradają całe miasto w ciągu tygodnia.
haarp robi to na skale globalną.
Powiem jaką technologię posiada rząd USA od kilkudziesięciu lat. Stwierdzono teoretycznie, że materia faktycznie jest falą o określonej częstotliwości. Każdy świat równoległy ma inną częstotliwość jednak wszystkie zajmują to samo miejsce. Jeśli podziałamy na obiekt polem z generatora elektromagnetycznego, to zmienimy falę materii obiektu tak samo, jak źle dostrojona stacja gdy nie jest odbierana. W efekcie obiekt staje się przezroczysty i przechodzi przez ściany.