Liczba wyświetleń: 845
Podczas trzeciego dnia użytkowania systemu rozpoznawania twarzy przez Międzynarodowy Port Lotniczy Washington Dulles udało się złapać pierwszego oszusta, który podróżował z podrabianymi dokumentami. Chociaż jest to wyraźna wygrana dla zwolenników nowych technologii, jest to również poważny cios dla prywatności przeciętnego pasażera linii lotniczych.
W ubiegły poniedziałek w USA uruchomiono nowy program pilotażowy, który ma na celu przetestowanie skuteczności systemu rozpoznawania twarzy. W praktyce wygląda to tak, że pasażerowie stają przed aparatem, który robi im zdjęcie. Następnie system porównuje fotografię ze zdjęciem w paszporcie, aby potwierdzić tożsamość osoby.
W czwartek amerykańska służba celna (CBP) ogłosiła, że system rozpoznawania twarzy wyłapał oszusta – mężczyznę próbującego wjechać do Stanów Zjednoczonych przy użyciu fałszywego dokumentu tożsamości. 26-latek podróżował z Sao Paulo w Brazylii, a miał francuski paszport. System ustalił, że twarz mężczyzny nie pasuje do twarzy z fotografii w paszporcie. Dopiero później odkryto, że prawdziwy dowód tożsamości z Republiki Konga człowiek miał schowany w swoim bucie. Ostatecznie oszusta nie obciążono żadną karą, został za to deportowany z kraju.
„Terroryści i przestępcy nieustannie poszukują nowych metod na dostanie się do Stanów Zjednoczonych. Popularnym środkiem jest wykorzystywanie skradzionych dokumentów tożsamości” – powiedział Casey Durst, dyrektor CBP w Baltimore – „Nowa technologia rozpoznawania twarzy praktycznie eliminuje możliwość korzystania z takiego rozwiązania”.
Mimo wszystko przeciwników systemu rozpoznawania twarzy nie brakuje. Głównym argumentem jest w tym przypadku ochrona prywatności. Kolejne sukcesy oprogramowania sprawią, że stanie się ono coraz popularniejsze i będzie stosowane w coraz większej liczbie lotnisk, a później zapewne także w innych miejscach publicznych, jak miejsca pracy czy szkoły.
Niepokojący może okazać się także margines błędu, jakim dysponuje system rozpoznawania twarzy. Wówczas może sprowadzać nieprzyjemne konsekwencje na Bogu ducha winnych ludzi. Jak się okazuje, system zyskał już łatkę „rasisty”, ponieważ najczęściej myli się w przypadku osób czarnoskórych.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Futurism.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl