Liczba wyświetleń: 133
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Morągu zmienia nazwę na Muzeum Prus Górnych, o czym informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Polska. Mieszkający w Polsce Ukrainiec domagał się zmiany nazwy ulicy w Tomaszowie Lubelskim, nadanej na cześć walczącego m.in. z bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii żołnierza Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich Zenona Jachymka ps. „Wiktora”. Radni odrzucili ten pomysł. Michał Leski z Klubu „Myśli Polskiej” zasugerował w swoim wpisie, żeby Ukraińcy lepiej zajeli się ulicami i placami Bandery i Szuchewycza na Ukrainie.
Polska. Ambasador Rosyjskiej Federacji Siergiej Andriejew uczcił pamięć żołnierzy Armii Czerwonej na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Braniewie. Pochowani tam żołnierze radzieccy zginęli wyzwalając te ziemie od niemieckiego hitleryzmu. W uroczystościach udział wzięli działacze Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej na czele z prezesem Rolandem Dubowskim oraz Polskiego Ruchu Lewicowego na czele z Zbigniewem Kaźmierczakiem. Braniewska nekropolia jest największym cmentarzem żołnierzy radzieckich w Europie. pochowano tutaj ponad 31 000 osób.
Polska. Likwidacja kolejnej polskiej kopalni. Węglokoks Kraj zapowiedział rozpoczęcie procesu likwidacji bytomskiej KWK Bobrek na początku 2026 roku. Pracownicy mają otrzymać odprawy, urlopy górnicze lub możliwość przeniesienia do innych kopalń. Koszt likwidacji kopalń węgla kamiennego zbliża się do 10 miliardów złotych. Według najnowszych analiz i danych w najbliższych 10 latach oszacowano ten koszt w nowej wersji projektu ustawy górniczej na 9,125 mld złotych, w tym bezpośrednio 8,347 mld złotych to koszt dla budżetu państwa.
Polska. Ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Tu jest Polska”. Marsz poprzedziła historyczna parada wojów, rycerzy, husarii i kawalerzystów: konnych i pieszych na czele z orszakiem królewskim Bolesława Chrobrego. Skandowano m.in.: „Tu jest Polska nie Bruksela, nikt aborcji nie popiera”. W marszu udział wzięli działacze Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Konfederacji Korony Polskiej.
Polska. W całej Polsce obchodzono 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Uroczystości w większości wypadków były organizowany na szybko i jest to zapewne związane z zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. W Warszawie odbył się przyzwoity koncert „Tysiąclecie Korony Polskiej” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej (Stanisław Soyka, Organek, Kayah, Mlynkova, Doda) Uroczystości próbowali zwolennicy „Ostatniego Pokolenia”, którzy domagają się od rządu „przeciwdziałania zmianom klimatu”.
Polska. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że „związku z działaniami związanymi ze zwalczaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), w Polsce uśmiercono do tej pory 11,5 mln sztuk drobiu, z czego 7,5 mln w objętych chorobą stadach komercyjnych oraz 4 mln w ramach uboju prewencyjnego w 65 tzw. gospodarstwach kontaktowych”.
Polska. Tak drogo w tym roku jeszcze nie było. Za najpopularniejsze artykuły w sklepach zapłacimy teraz łącznie 117 złptych i 12 groszy – wynika z najnowszej analizy PanParagon dla Business Insider Polska. A to oznacza, że tylko przez 7 dni podstawowe zakupy podrożały o ponad 50 groszy. Na początku bieżącego roku identyczne zakupy kosztowały nas raptem nieco ponad 109 złotych.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski z ramienia „Lewicy” Magdalena Biejat stwierdziła: „Moje szanse są, jakie są. Nie będę udawała, że jestem na prostej drodze do Pałacu Prezydenckiego”. Dodała, że: „Atakuję Sławomira Mentzena, który w mojej ocenie jest człowiekiem niebezpiecznym, nie tylko błaznem, ale po prostu niebezpiecznym człowiekiem, który chce nam tu urządzić kraj, przy którym Ameryka będzie socjalistycznym niebem”.
Polska. W Poznaniu odbył się zapowiadany „wielki wiec wyborczy” kandydata na prezydenta Polski z ramienia Komitetu Obywatelskiego Rafała Trzaskowskiego. Wiec ten niewiele się różnił od wcześniejszych spotkań z wyborcami w dużych miastach. Przemawiała na nim między innymi małżonka Małgorzata Trzaskowska i szef MSZ Radosław Sikorski. W trakcie wystąpienia Radosław Sikorski przytoczył fragment z aktu zawiązania konfederacji targowickiej i zasugerował, że „że nie każdy, kto najwięcej mówi o patriotyzmie, rzeczywiście ojczyźnie dobrze służy”. Dodał, że „Putin nie potrzebuje, żebyście kochali jego czy Rosję. Putinowi wystarczy, że jesteście antyzachodni”.
Polska. Działacze lokatorscy z Osiedla Maltańskiego z Poznania zostali siłą wypchnięci z wiecu kandydata na prezydenta Polski z ramienia Komitetu Obywatelskiego Rafała Trzaskowskiego.
Polska. Na konwencji wyborczej kandydata na prezydenta Polski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Karola Nawrockiego przemawiał aktualny prezydent Andrzej Duda. Prezydent w ostrych słowach skrytykował rząd Donalda Tuska: „Zobaczcie, co się dziś w Polsce dzieje. Siłą fizyczną przejmuje się media publiczne, wyrzuca się z biura zastępcę prokuratora generalnego”. Andrzej Duda stwierdził także, że „liberalno-lewicowe elity w Unii Europejskiej” czyniły wszystko, aby Donald Tusk wygrał wybory parlamentarne. Prezydent zadeklarował, że będzie głosował na Karola Nawrockiego.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski z ramienia Konfederacji Sławomir Mentzen na wiecu w Dąbrowie Górniczej powiedział: „Jak zostanę prezydentem oni wszyscy, Niemcy, Ukraińcy w Polsce będą się dopasować do polskich interesów, do polskiego prawa, polskiej kultury i polskiego języka. „Zaatakował politykę prowadzoną przez Rafała Trzaskowskiego: „Metro kopie mu firma turecka, a przecież mogłaby Polska, nawet po głupie drzewka do sadzenia przy drogach w Warszawie urzędnicy jeżdżą steki kilometrów do Niemiec, kupować niemieckie drzewa, jakby nie mogli polskich drzewek kupić […]. Prąd mamy kupować z niemieckich wiatraków do mielenia ptaków, albo importować bezpośrednio z Niemiec…po co Polakom lotnisko, po co Polsce CPK, pod Berlinem jest lotnisko, tam mamy jeździć, a nie mieć lotniska w Polsce” Dodał: „Może to jest patriotyzm ale niemiecki, a nie Polski. Potrzebujemy prezydenta, który będzie dbał o polskie interesy, a nie zagraniczne”.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun w Gnieźnie zapowiedział powrót do wzoru orła na godle z lat 1919-1927. Braun powiedział: „Pojawiły się te podejrzane gwiazdki na skrzydłach bardziej rozczapierzonych. Z Bożą i ludzką pomocą i do tego orła wrócimy i ten orzeł wróci na swoje miejsce. Pomaga mi szczególnie ten mały, dyskretny krzyżyk wieńczący koronę orła. Niektórych uwiera i bardzo boli ten krzyż, zdejmowany ze ścian w urzędach, w sądach już dawno go nie ma i nie wrócił. Nawet życzliwi ludzie mówią mi otwarcie, że gadam do sensu, ale gdyby nie ten krzyż, to katolstwo, to chrześcijaństwo…”.
Polska. Zmarł wybitny polski dziennikarz i przyjaciel „Myśli Polskiej” Paweł Kapuściński. Był założycielem i prezesem Wydawnictwa Gospodarczego i wieloletnim redaktorem naczelny miesięcznika „Wiadomości Handlowe”. Zmarły dziennikarz jako jeden z niewielu opowiadał się za unormowaniem stosunków z Rosja i Białorusią.
Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu Marco Rubio w wywiadzie dla telewizji NBC powiedział: „Prezydent Trump nie nałożył dotąd sankcji na Rosję, bo pogrzebałoby to szanse rozmów i skazało nas na kolejne dwa lata wojny”. Według niego nadchodzący tydzień będzie „krytyczny” i zdecyduje, czy USA nadal chcą się angażować w mediację między stronami konfliktu, czyli Rosją i Ukrainą.
Stany Zjednoczone. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w tym roku gospodarka Azji i Pacyfiku wzrośnie o 3,9% w obliczu napięć handlowych. Informację podał „Barometr Polski”.
Stany Zjednoczone. Były republikański kongresmen George Santos został skazany w piątek na 87 miesięcy więzienia za kradzież tożsamości i oszustwa telekomunikacyjne popełnione podczas kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających w 2022 roku.
Rosja. Rosja ogłosiła dwa warunki dla zawieszenia broni: 1) zaprzestanie dostaw broni dla Ukrainy; 2) niewykorzystywanie zawieszenia broni do wzmocnienia ukraińskiej armii.
Rosja. Szef MSZ-tu Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CBS oświadczył, że kwestia rosyjskiej kontroli nad Krymem jest zamknięta. Chwalił słowa Donalda Trumpa, że „Krym zostanie przy Rosji”. Stwierdził też, że Rosja nie odda kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. Dodał, że Rosja nie otrzymała żadnej szczegółowej propozycji od Amerykanów w tej sprawie, a gdyby otrzymała, wyjaśniłaby, że elektrownia jest „w dobrych rękach” koncernu Rosatom.
Rosja. Moskwa przyznała, że wojska KRLD walczyły po stronie rosyjskiej w obwodzie kurskim. Jak zauważa Reuter strona ukraińska ocenia, że Korea Północna wysłała do Rosji ok. 14 000 żołnierzy. Departament Stanu USA wyraził „zaniepokojenie” z powodu bezpośredniego udziału wojsk Korei Północnej w wojnie rosyjsko-ukraińskiej i podkreślił, że musi się on zakończyć.
Rosja. „Wirtualna Polska” informuje, że: „kontrakty z armią (rosyjska – red.) podpisało około 450 000 Rosjan, a ponad 40 000 dołączyło do ochotniczych brygad walczących w Ukrainie. W 2025 roku Kreml planuje osiągnąć podobny poziom i wygląda na to, że osiągnie to bez większego wysiłku”. Dziennikarz WP.pl Sławek Zagórski dodaje: „roczne zarobki w rosyjskiej armii mogą sięgnąć nawet 5,2 miliona rubli (ok. 240 000 złotych). Dochodzą do nich jednorazowe premie, pakiety socjalne i świadczenia dla rodzin.
Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził: „Stanowisko USA na temat Ukrainy pokrywa się częściowo z naszym”.
Rosja. W Moskwie odbył się 47. Międzynarodowy Festiwal Filmowy poświęcony 80. rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Wygrał i otrzymał nagrodę Złotego Świętego Jerzego film w reżyserii Pradeepa Kurba „Elizium” (Indie). Najlepszym filmem dokumentalnym wybrano „Ciocia Hu i jej rajski ogród” (Chiny).
Ukraina. Były szef MSZ-tu Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził: „Jakby to przykro nie brzmiało, Ameryka odeszła. Nie możemy więcej liczyć na Amerykę. Ani teraz, ani co najmniej w perspektywie średniookresowej. Więc nawet po tym, jak Trump odejdzie”. Zdaniem byłego ministra nie ma prawdziwych postępów, jeśli chodzi o rozmowy mające prowadzić do pokoju. Kułeba dodał: „Nawet nie jesteśmy blisko prawdziwych rozmów o zakończeniu wojny. Trwają jakieś negocjacje, ktoś z kimś rozmawia, ale z punktu widzenia bliskości zawieszenia broni jesteśmy tam, gdzie byliśmy w styczniu. Z punktu widzenia bliskości zakończenia wojny jesteśmy tam, gdzie byliśmy minionej jesieni”
Ukraina. Jak informuje „Do Rzeczy”: „Aż 733 mln hrywien (ok. 68 mln złotych) przywłaszczyła grupa złożona z urzędników Ministerstwa Obrony Ukrainy i pracowników firm dostawczych zaopatrujących resort. Takie są, opublikowane, wyniki śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Specjalistyczną Prokuraturę Antykorupcyjną (SAP)”.
Watykan. Papież Franciszek został pochowany w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła na placu Świętego Piotra około 240 000 osób oraz ponad 120 delegacji z całego świata. Argentyński papież panował przez 12 lat i zmarł w wieku 88 lat. Franciszek jest pierwszym papieżem od ponad 120 lat, którego pochowano poza Watykanem. Ma schodach bazyliki papieża żegnali między innymi bezdomni i bezrobotni.
Watykan. Metropolita wołokołamski Antoni, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego brał udział w pogrzebie głowy Kościoła rzymskokatolickiego papieża Franciszka. Metropolita wielokrotnie spotkał się z zmarłym papieżem. W uroczystości brał udział również emerytowany metropolita Platon. Przyjaźnił się on z Jorge Mario Bergoglio już w czasach argentyńskich.
Watykan. W uroczystościach pogrzebowych głowy Kościoła rzymskokatolickiego papieża Franciszka wzięli udział zwierzchnicy lokalnych Kościołów prawosławnych: Moskwy i całej Rusi, Konstantynopola, Albanii, Czech i Słowacji Delegaci Kościołów prawosławnych Aleksandrii, Antiochii, Jerozolimy, Gruzji, Serbii, Rumunii, Bułgarii, Cypru i Grecji, Kościoła Prawosławnego w Stanach Zjednoczonych oraz Macedońskiego Kościoła Prawosławnego – Archidiecezji Ochrydzkiej. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły delegacje Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Kościołów Etiopii i Erytrei, Kościoła Syryjsko-Malankarskiego, Asyryjskiego Kościoła Wschodu, Wspólnoty Anglikańskiej, Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich, Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Unii Kościołów Reformowanych, Światowej Rady Metodystów, Światowego Aliansu Baptystów, Światowego Aliansu Ewangelicznego i Światowej Rady Kościołów.
Watykan. Wbrew nieprawdziwym informacją podawanym przez liczne stacje radiowe i telewizyjne, w pogrzebie papieża Franciszka brała udział rosyjska delegacja rządowa na czele z ministrem Olgą Łubimową. Reprezentowała ona w imieniu prezydenta Władimira Putina Federację Rosyjską.
Watykan. Przed ceremonią pogrzebową doszło do spotkania w cztery oczy miedzy prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, a przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak zauważa białoruski serwis Nexta, z miejsca spotkania w ostatniej chwili zabrano jedno krzesło. „Zełenski chciał, aby Macron dołączył do rozmowy” – pisze „Fakt”. Zgody na to miał jednak nie wyraził prezydent USA. Dziennikarze po spotkaniu dopytywali prezydenta Trumpa czy dalej ufa prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi. Prezydent USA odpowiedział: „Dam ci znać za dwa tygodnie”. Amerykański przywódca zwrócił uwagę na zmianę, jaką dostrzegł u Zełenskiego: ” Widzę go jako spokojniejszego, myślę, że rozumie sytuację”.
Grenlandia. Władze grenlandzkie są mocno zaniepokojone działaniami Stanów Zjednoczonych. Podejrzewają dużą operację wywiadu USA. Stany Zjednoczone znacznie powiększają swój konsulat na Grenlandii. Według ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa, cytowanych przez duńską gazetę „Ekstra Bladet”, zmiana lokalu może wiązać się z potrzebą prowadzenia na Grenlandii działalności wywiadowczej i operacji wpływu. Miałaby ona polegać m.in. na próbach przekonania Grenlandczyków do poparcia idei prezydenta USA Donalda Trumpa przejęcia wyspy przez Stany Zjednoczone.
Białoruś. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zamierza kompleksowo przeanalizować wyniki odrodzenia terytoriów dotkniętych katastrofą w Czarnobylu w 1986 roku. Prezydent Republiki Białorusi zapowiedział, ze eksperci zbadają na ile można wykorzystywać te tereny dla dobra wspólnego. Podkreślał jednak, ze najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi.
Niemcy. Szef MON Niemiec Boris Pistorius uważa, że propozycje prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące rozległych cesji ziem na wschodzie Ukrainy na rzecz Rosji są zbyt daleko idące. Według niego przyjęcie byłoby podobne do „kapitulacji”. Plan Trumpa nie podoba się również władzom w Estonii i na Litwie.
Niemcy. Uchodźcy z obawy przed deportacją chronią się w chrześcijańskich kościołach. W 2023 roku liczba takich przypadków była najwyższa od czterech dekad, sięgając 1500 osób. Dane z ostatniego czasu nie są publikowane. „Evangelische Kirche in Deutschland” podał, że: „Rosnąca presja deportacyjna powoduje wzrost liczby wniosków o azyl w wielu miejscowościach. W niektórych prośby wzrosły czterokrotnie”. Zdaniem polityków Alternatywy dla Niemiec (AfD) prawdziwe dane zdecydowanie wyższe.
Estonia. Tallinn planuje wydać, aż 5% swojego PKB na obronność – poinformował premier Estonii Kristen Michal. Premier Estonii doał: „Taka fundamentalna decyzja o zwiększeniu wydatków na obronę nigdy wcześniej nie została podjęta. Wzrost budżetu obronnego z 3 do 5 proc. PKB w ciągu jednego roku jest przełomowym krokiem dla estońskiego państwa i narodu na drodze do zapewnienia, że Estonia jest bezpieczna”.
Włochy. Polska delegacja na czele z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lechem Parellem w piątek w Bolonii uczestniczyła w Święcie Wyzwolenia Włoch. Podczas uroczystości burmistrz miasta Matteo Lepore akcentował, że do Bolonii jako pierwsi weszli żołnierze 2. Korpusu Polskiego.
Wietnam. Jak informuje azjatycka prasa Wietnam i Laos zwiększą dwustronną wymianę handlową do 5 mld dolarów. Prezydenci obu krajów Lương Cường i Thongloun Sisoulith wyrazili zadowolenie z pozytywnego rozwoju stosunków i zgodzili się, że w dalszym ciągu będą priorytetowo traktować zacieśnianie dwustronnej współpracy we wszystkich dziedzinach.
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Korea Północna oficjalnie potwierdziła, że wysłała żołnierzy do Rosji w celu walki z siłami ukraińskimi. W komunikacie czytamy, że celem było: „wyzwolenia terenów kontrolowanych przez Ukraińców w rosyjskim obwodzie kurskim”. Jak poinformowała KCNA, powołując się na Centralną Komisję Wojskową rządzącej Partii Pracy Korei, przywódca kraju Kim Dzong Un podjął decyzję o wysłaniu wojsk zgodnie z podpisanym w ub. roku z przywódcą Rosji Władimirem Putinem układu o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.
Indie. Atak terrorystyczny w Kaszmirze, w którym zginęło 26 osób, ponownie zaostrzył konflikt między Indiami i Pakistanem. Do zamachu przyznała się Grupa „The Resistance Front”, powiązana z Laszkar-i-Toiba. Wojna wisi na włosku, a Indie zapowiadają radykalne działania odwetowe. Premier Narendra Modi podkreślił, że Indie zidentyfikują i ukarzą wszystkich terrorystów oraz ich wspierających. Serwisy informacyjne podkreślają, że oba państwa broń atomową i obecnie znajdują się na skraju „wielkiej wojny”.
Pakistan. Media pakistańskie informują o kolejnej wymianie ognia na granicy pakistańsko-indyjskiej. Pakistańczycy oskarżają Indie o eskalowanie konfliktu. Armia indyjska z kolei poinformowała w oświadczeniu o „niesprowokowanym” ostrzale ze strony pakistańskiej indyjskich pozycji „na całej linii kontroli” przy użyciu broni lekkiej.
Izrael. „Times of Israel” podał informacje: „Siły Obronne Izraela wezwały do ewakuacji osoby przebywające do 300 metrów od konkretnego budynku w południowym Bejrucie w związku z planowanym atakiem powietrznym na siedzibę Hezbollahu w stolicy Libanu”.
Kamerun. W wieku 67 lat zmarł belgijski działacz antysystemowy i stronnik panafrykanizmu Luc Michel. Był uczniem, przyjacielem i kontynuatorem ideowego przekazu europejskiego myśliciela Jeana Thiriarta. Wspomnienie o nim autorstwa dr Kornela Sawińskiego zamieścimy na stronie „Myśli Polskiej”. Zmarłego myśliciela wspomina na swoim blogu również publicysta „Myśli Polskiej” Ronald Lasecki.
Autorstwo: łj
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: MyslPolska.info