Liczba wyświetleń: 743
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. Bruksela wyraziła zgodę na utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) – o czym poinformował w wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Według informacji wiceministra 26 miliardów złotych będzie przeznaczone m.in. na budowę schronów, ujęć wody, połączeń komunikacyjnych, rozbudowę krajowego przemysłu zbrojeniowego. Pieniądze trafią również na rozwój infrastruktury o charakterze cywilno-wojskowym, takiej jak drogi, tory kolejowe, lądowiska i lotniska. Część środków zostanie także zainwestowana w obszar cyberbezpieczeństwa.
Polska. Cudzoziemcy masowo wykupują polskie nieruchomości. W przypadku znacznej części projektów deweloperskich klienci zagraniczni stanowią ponad 30%. W głównej mierze są to Ukraińcy i Białorusini, ale w coraz większym stopniu również osoby z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Bankier,pl cytuje dyrektora Działu Marketingu i Sprzedaży Novisa Development Zachariasza Nercza: „W ciągu ostatnich 12 miesięcy obcokrajowcy stanowili łącznie 36% nabywców mieszkań w inwestycjach Novisa Development. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (20%)”.
Polska. Brytyjczycy będą walczyć z „rosyjską dezinformacją” w Polsce. Już w przyszłym miesiącu BBC World Service uruchomi BBC News Polska – nowy, pilotażowy serwis informacyjny w języku polskim. Projekt ten ma na celu dotarcie do polskojęzycznych odbiorców z treściami dziennikarskimi BBC, a jego szczególnym zadaniem będzie „przeciwdziałanie dezinformacji obecnej w polskiej przestrzeni medialnej”. Nowa platforma będzie dostępna pod adresem internetowym, a jej treści publikowane będą także na Facebooku i Instagramie. BBC deklaruje, że serwis dostarczy przede wszystkim wiadomości z tematów „wojen i konfliktów (w szczególności wojny rosyjsko-ukraińskiej), zdrowia, zmian klimatycznych czy rosnących kosztów życia”.
Polska. W Warszawie odbyły się marsze dwa duże poparcia dla kandydatów w wyborach prezydenckich – Karola Nawrockiego (PiS) i Rafała Trzaskowskiego (PO). „Wielki Marsz za Polską” był organizowany przez sztab Nawrockiego. Pojawił się na nim Jarosław Kaczyński i liczni politycy PiS-u. Z kolei „Wielki Marsz Patriotów” był zorganizowany przez sztab Trzaskowskiego. Maszerowali w nim prezydent-elekt Rumunii Nicusor Dan, Magdalena Biejat, Włodzimierz Czarzasty, Joanna Senyszyn, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Donald Tusk.
Polska. Adrian Zandberg (Razem) po raz kolejny powiedział, że nie będzie popierał nikogo w drugiej turze wyborów prezydenckich. Polityk Razem powiedział: „Uważam, że to niepoważne traktowanie ludzi. Prawie milion ludzi mi zaufało, bo sprawy, o których mówiłem, dotyczące przemysłu, rozwoju, praw pracowniczych, praw człowieka, ochrony zdrowia uważają za ważne. Zagłosowali na mnie, bo było to zgodne z ich wartościami i poglądami. Nie jestem właścicielem swoich wyborców, to oni są właścicielami swoich głosów”.
Polska. Ulicami Kielc przeszedł liczny Marsz Dla Życia i Rodziny. Zebrani zgromadzili się pod hasłem „Macierzyństwo sercem Rodziny, nadzieją Ojczyzny”.
Polska. Były polityk Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot stwierdził: „Jestem bankrutem, bezrobotnym, bezdomnym. Pomieszkuję u znajomych. Ludzie często, mając mieszkanie w Warszawie czy dom, wyjeżdżają do jakiegoś innego domu w Polsce albo za granicę, i wtedy ja korzystam z tego, mieszkam w ich domach. Mnie teraz nie stać na wynajęcie mieszkania”. Były poseł opuścił areszt w styczniu, po wpłaceniu kaucji w wysokości 2 miliony złotych. Palikot jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 milionów złotych.
Polska. Wojsko polskie poderwało w poniedziałek nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainie. Poinformowało o tym na platformie „X” Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).
Unia Europejska/Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zmienił po raz kolejny zdanie i ogłosił, że opóźni wprowadzenie 50% ceł na towary sprowadzane z Unii Europejskiej. Nie wejdą one w życie 1 czerwca, lecz 9 dopiero lipca. Dzięki temu Unia Europejska ma zyskać więcej czasu na negocjacje z USA dotyczące wymiany handlowej.
Stany Zjednoczone. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump krytykuje prezydenta Rosji i przywódcę Ukrainy. 47. prezydent USA napisał: „Zawsze miałem bardzo dobre stosunki z Władimirem Putinem z Rosji, ale coś mu się stało. Zupełnie zwariował! Niepotrzebnie zabija wielu ludzi, i nie mówię tylko o żołnierzach. Pociski i drony są wystrzeliwane do miast w Ukrainie bez żadnego powodu. […] Zawsze mówiłem, że chce całej Ukrainy, a nie tylko jej części, i może to się sprawdza, ale jeśli to zrobi, doprowadzi to do upadku Rosji!”. Z kolei o przywódcy Ukrainy napisał: „Podobnie prezydent Zełenski nie robi swojemu krajowi żadnych przysług, mówiąc w sposób, w który mówi. Wszystko, co wychodzi z jego ust, powoduje problemy, nie podoba mi się to i lepiej niech to się skończy”. Dodał również, że gdyby on był prezydentem, do konfliktu by nie doszło, ponadto twierdząc, że to nie jego wojna.
Stany Zjednoczone. Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg w serwisie „X” po raz pierwszy w tak ostrych słowach skrytykował Federację Rosyjską. Generał napisał: „Masowe zabijanie kobiet i dzieci w nocy w ich domach jest wyraźnym naruszeniem genewskich protokołów pokojowych z 1977 roku, mających na celu ochronę niewinnych”. Dodał również: „Przestańcie zabijać. Niech natychmiast dojdzie do zawieszenia broni”.
Stany Zjednoczone. Senator Lindsey Graham, który forsuje i koordynuje politykę sankcyjną wobec Rosji, uzależnia ją od stosunku Unii Europejskiej do Chin. W rozmowie z dziennikiem „Die Welt” stwierdził, że chce aby Unia Europejska zwiększyła presję na Pekin, „aby przestał on karmić machinę wojenną Putina”. To oczywiście oznacza pogorszenie relacji Unii Europejskiej z Chinami.
Stany Zjednoczone. Amerykański dziennik „The Washington Post” uważa, że potencjał Rosji na polu walki na Ukrainie zaczął powoli słabnąć, a letnia ofensywa może być jej ostatnią szansą na radykalne przełamanie frontu. W 2026 roku Moskwa według dziennika będzie musiała zmierzyć się z poważnym niedoborem żołnierzy i broni.
Rosja. Rosyjskie sądy skazały 128 ukraińskich żołnierzy schwytanych pod Kurskiem za terroryzm na kary od 13 do 17 lat. Kolejnych 247 Ukraińców czeka na wyroki.
Ukraina. Kijów potwierdził, że Rosja wywiązała sie z umowy o wymianie więźniów. Szef MON Ukrainy Rustem Umerow ogłosił, że dzisiaj zakończył się trzeci etap wymiany 1000 za 1000. Rodziny będą mogły zobaczyć swoich bliskich – żołnierzy i podoficerów z Sił Zbrojnych, Sił Powietrzno-Szturmowych, Państwowej Straży Granicznej, Obrony Terytorialnej, Marynarki Wojennej i Gwardii Narodowej. Wśród nich jest 70 osób z Mariupola, w tym 33 z Azowstalu. Była to już 65. wymiana jeńców między Ukrainą a Rosją.
Ukraina. Kijów oskarża Pekin. Szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Ołeh Iwaszczenko powiedział w rozmowie z agencją Ukrainform, że w latach 2024-2025 odnotowano co najmniej pięć faktów współpracy w dziedzinie przemysłu lotniczego pomiędzy Rosją a Chinami. Jak dodał, były to dostawy urządzeń, części zamiennych oraz dokumentacji. W sześciu przypadkach miały miejsce duże dostawy specjalnych chemikaliów. Strona ukraińska twierdzi, że do początku 2025 roku 80% krytycznej elektroniki dla rosyjskich dronów było pochodzenia chińskiego.
Niemcy. Premier Saksonii i wpływowy członek partii CDU Michael Kretschmer w „Die Zeit” zaapelował o rozmowy z Moskwą na temat możliwego wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, mającego dostarczać Europie rosyjski gaz. Kretschmer powiedział, że gazociąg może być również sposobem na walkę z wysokimi kosztami energii, które nękają niemiecką gospodarkę, szczególnie od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Przyznał jednak, że na razie większość niemieckich polityków nie jest gotowa na zmianę strategii. Według niego projekt jest „możliwą okazją do dialogu z Rosją”.
Niemcy. Inspektor Generalny Bundeswehry Carsten Breuer nakazał natychmiastową przebudowę potencjału wojskowego, aby do 2029 roku wojsko niemieckie było w pełni wyposażone w broń i inne materiały. Według ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa niemiecka armia musi być gotowa do wojny do 2029 roku.
Niemcy. Bank Sparkasse Hannover miał zablokować konto byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera dla „niektórych płatności przychodzących” spoza Niemiec. Według informacji gazety „Bild” blokada dotyczy przelewów, które prawdopodobnie pochodzą z relacji biznesowych Schroedera z Rosją (zyski z Nord Stream 2).
Szwecja. Szwedzki Urząd Statystyczny opublikował „mapę wykluczenia” czyli serwis pokazujący obszary „no go” w Szwecji. Takich obszarów jest już 180. Poinformowano, że na zaznaczonych terenach występuje m.in. uzależnienie od zasiłków i bardzo wysoka przestępczość. Od 2022 roku centroprawicowy rząd premiera Ulfa Kristerssona, wspierany przez antyemigracyjną i suwerenistyczną Partię Szwedzkich Demokratów, zaostrza politykę migracyjną Szwecji i zauważa problemy jakie przyniósł masowy przypływ emigrantów. Premier Szwecji Ulf Kristersson poinformował, że jego kraj zwiększy kwotę dotacji dla imigrantów chcących wrócić do ojczyzny o 3400%. Idzie o kwotę 32 000 euro. Premier powiedział: „Zwiększamy tę kwotę w dość znaczący sposób, aby ułatwić życie tym, którzy zdają sobie sprawę, że woleliby wrócić do swojego kraju, ale z różnych powodów nie czują, że mogą znaleźć dobrze funkcjonujące życie w Szwecji”.
Kanada. Król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karol III, formalnie będący głową państwa kanadyjskiego, rozpocznie swoją pierwszą wizytę w tym kraju jako monarcha. Jutro w parlamencie w Ottawie wygłosi expose rządu, znane jako „mowa tronowa”, co zainauguruje sesję nowego parlamentu. Zwykle tę mowę odczytuje gubernator generalny. Ostatni raz głowa państwa, czyli królowa Elżbieta II, przedstawiła rządowe expose w 1977 roku. Wizyta ta jest traktowana jako wyraz poparcia monarchy dla tego kraju i sprzeciw wobec retoryki prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówił o Kanadzie jako „51. stanem USA”.
Turcja. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan spotkał się w Stambule z tymczasowym syryjskim przywódcą Ahmadem asz-Sharą. Spotkanie odbyło się w Dolmabahçe Working Office i wzięli w nim udział szef Narodowej Organizacji Wywiadowczej (MİT) İbrahim Kalın, minister spraw zagranicznych Hakan Fidan, minister obrony narodowej Yaşar Güler i syryjski minister spraw zagranicznych Assad Hassan Şeybani. Niespodziewana wizyta tymczasowego przywódcy Syrii w Stambule nastąpiła po jego spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Arabii Saudyjskiej. Obecny przywódca Syrii powtarza, że chce „przekształcić swoje stosunki z Turcją w naprawdę głęboką współpracę strategiczną”.
Izrael. Urzędnicy resortu zdrowia w Strefie Gazy podali, że w izraelskich atakach śmierć poniosło 38 osób, w tym matka z dwójką dzieci. Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że od czasu zakończenia zawieszenia broni izraelska armia zabiła na tym terytorium 3785 osób.
Syria. Syryjczycy świętują na ulicach miast złagodzenie sankcji przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Syrii oświadczyło w sobotę, że kraj „wyciąga rękę” do każdego, kto chce współpracować z Damaszkiem, pod warunkiem, że nie będzie interwencji w wewnętrzne sprawy kraju.
Egipt. Ambasador USA w Egipcie Herro Mustafa Garg stwierdziła: „Egipski rząd podjął odważne kroki w celu usunięcia funkcjonujących od długie czasu pozataryfowych barier rynkowych dla amerykańskiego eksportu. Stanowi to znaczącą wygraną dla obu naszych krajów, dla naszych firm oraz naszych ludzi”.
Republika Południowej Afryki (RPA). Minister Policji RPA Senzo Mchunu chcąc obalić twierdzenie prezydenta USA Donalda Trumpa, że w „RPA mordowani są biali farmerzy”, przedstawił kwartalne statystyki dotyczące przestępstw. Wynika z nich, że w tym czasie zamordowano sześciu farmerów, z czego pięciu było rdzennymi mieszkańcami Afryki.
Królestwo Eswatini. Król Eswatini Mswati III, odnowił wieloletnie roszczenia terytorialne swojego królestwa wobec Republiki Południowej Afryki (RPA), domaga zwrotu wschodniej prowincji Mpumalanga i sporej części prowincji Gauteng, w tym miasta Springs. Powołano Komitet Przywrócenia Granicy (BRC), którego zadaniem jest wynegocjowanie zwrotu ziemi skradzionej królestwu w epoce kolonialnej. W nowym 15-osobowym komitecie znalazło się kilku członków rodziny królewskiej.
Autorstwo: łj, jp, ah
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: MyslPolska.info