Liczba wyświetleń: 197
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. W Monasterzu koło wsi Werchrata (pow. lubaczowski) nieznani sprawcy podmienili tablicę na pomniku poświęconym UPA. Na tablicy widniał napis „Zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku”. Jak informuje „Tygodnik Solidarność” napis na nowej tablicy brzmi „Zbiorowa mogiła Ukraińców, członków UPA odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo na bezbronnej ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Panie Boże, miej miłosierdzie dla nich i nie poczytaj im ich strasznych czynów, jakich się dopuścili na swoich braciach. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale uzdrowienie bólu”. W miejscu tryzuba jest krzyż.
Polska. Ministrowie kultury Polski (Hanna Wróblewska, KO) i Ukrainy (Mykoła Toczycki) wyrazili swoje oburzenie wobec „aktu wandalizmu” jakim była podmiana tablicy w Monasterzu. W wspólnym oświadczeniu napisali: “Stanowczo potępiamy akt wandalizmu dokonany wobec jednego z ukraińskich miejsc pamięci w Polsce. Nielegalnie umieszczone napisy i znaki muszą zostać niezwłocznie usunięte. Mamy do czynienia ze świadomą prowokacją, która służy m.in. interesom państwa-agresora – Rosji – i ma na celu zakłócenie konstruktywnego dialogu, który w ostatnich miesiącach rozwija się pomiędzy naszymi krajami. Potwierdzamy nasze zdecydowane zaangażowanie w dalsze umacnianie strategicznego partnerstwa oraz rozwiązywanie istniejących kwestii spornych w duchu dialogu i wzajemnego zrozumienia. Wszelkie akty wandalizmu miejsc pamięci i pochówku są objęte działaniami właściwych służb”.
Polska. Były premier Leszek Miller wyraził zdziwienie oświadczeniem minister kultury Hanny Wróblewskiej potępiającej usunięcie tablicy upamiętniającej UPA i zamocowanie tej upamiętniającej ofiary UPA. W Radiu ZET powiedział: „Ja bym protestował przeciwko temu, gdyby na tej tablicy było kłamstwo historyczne, ale odwrotnie tam jest prawda historyczna, więc przeciwko czemu mamy protestować? Ja się dziwię. Jeszcze raz powtórzę, że polskie władze nie zdobyły się i samorządowe jakiekolwiek inne na akt prawdy historycznej, to znaczy, żeby ta tablica od początku była taka, jak tam w tej chwili jest […] 100 tysięcy, 150 tysięcy okrutnie pomordowanych Polaków będą w sytuacji, w których ich pamięć tak brutalnie się szarga. To przecież jest już nie do zniesienia. Tak, te, te manipulacje, to kombinowanie, żeby przypadkiem nie urazić banderowców żyjących jeszcze na Ukrainie, którzy mordowali Polaków. Dokąd to jeszcze będzie trwało?”
Polska. Konserwatywny komentator polityczny Jakub Mierzejewski napisał „Nowa tablica nie zawierała wulgaryzmów ani kłamstw – jedynie fakty o zbrodniach UPA na Polakach, Ukraińcach i Żydach. Zamiast cenzury i zakłamywania historii, powinniśmy dążyć do prawdy i pamięci o ofiarach. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia.” W kolejnym jego wpisie na X czytamy: „Reakcja władz pokazuje, jak bardzo polska polityka uległa naciskom ukraińskim. Zamiast bronić pamięci o naszych rodakach, rząd potępia tych, którzy przypominają o zbrodniach UPA. To zdrada narodowej pamięci i godności”.
Polska. Były premier Polski Leszek Miller w rozmowie z Radiem Zet stwierdził, że „Ukraina powinna zgodzić się na oddanie Krymu Rosji w zamian za pokój”. Premier Miller podkreślił, że „granice mogą być zmieniane, a najważniejsze jest życie ludzkie”. Leszek Miller zaznaczył, że „Amerykanie mogą wkrótce wycofać swoją pomoc dla Ukrainy, co znacznie pogorszyłoby sytuację tego kraju”. Podkreślił: „Polska nie powinna angażować się w konflikt na Ukrainie, walcząc do ostatniego Ukraińca”. Byłego polskiego premiera Leszka Millera zaatakował Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar stwierdzając: „Antyukraińskie wypowiedzi Pana Premiera Leszka Millera o ukraińskim Krymie przekraczają wszelkie granice. Aż się nie wierzy, że ten Pan wprowadził Polskę do Unii. To jest myślenie prorosyjskie, które zagraża bezpieczeństwu Polski i Europy”.
Polska. Andrzej Duda i Isaac Herzog spotkali się na Marszu Żywych w Oświęcimiu. Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Nie wolno milczeć wobec żadnych przejawów nienawiści pomiędzy narodami, wobec żadnych przejawów nienawiści rasowej i etnicznej. Bo jeżeli się nad nią milczy, to ostateczny efekt może być taki jak to, co się stało tutaj, co się stało przez Niemców uczynione tutaj w czasie II wojny światowej”.
Polska. prezes BNP Paribas Przemysław Gdański w „Pulsie Biznesu” jako jedną z przyczyny krytyki banków przez Polaków podaje: krótką pamięć, brak edukacji i antysemityzm.
Polska. Poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa poinformował, że: „W żadnym unijnym dokumencie, ani w założeniach Centrów Integracji Cudzoziemców, nie ma mowy o tym, że mają one dotyczyć wyłącznie Ukraińców”. Wcześniej posłowie Koalicji Obywatelskiej zaprzeczali, że CIC mają być miejscami gdzie będą przebywać osoby z Afryki i Azji. Poseł dodał, że: „Centra Integracji Cudzoziemców to system przywilejów za nasze podatki, a nie narzędzie odpowiedzialnej polityki migracyjnej”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump opublikował wpis w serwisie Truth Social, w którym skrytykował atak na Kijów i Charków. Nazwał te działania „niepotrzebnymi i w bardzo nieodpowiednim czasie”. Zwracając się bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina napisał: „Władimir, przestań!”. Podkreślił również, że „5000 żołnierzy ginie każdego tygodnia” i wezwał kolejny raz do zawarcia porozumienia pokojowego.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump ocenił, że Rosja i Ukraina „chcą pokoju, a szanse na zawarcie porozumienia są bardzo duże”. Prezydent USA powiedział „zaproponowanym przez Moskwę dużym ustępstwie”. Według liberalnej prasy w USA Donald Trump idealizuje Rosję i staje w jej konflikcie z Ukrainą po stronie prezydenta Władimira Putina.
Rosja. Szef MSZ Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow powiedział: „Prezydent Stanów Zjednoczonych uważa, i myślę słusznie, że zmierzamy we właściwym kierunku. Oświadczenie prezydenta wspomina o umowie, a my jesteśmy gotowi ją zawrzeć, ale nadal istnieją pewne konkretne punkty elementów tej umowy, które należy dopracować”. Szef MSZ-tu Rosji dodał: „Prezydent Trump jest prawdopodobnie jedynym przywódcą na Ziemi, który dostrzegł potrzebę zajęcia się podstawowymi przyczynami (konfliktu – red.), wskazując na wypowiedzi Trumpa o tym, że „wciąganie Ukrainy do NATO było ogromnym błędem i że był to błąd administracji Bidena, i chce to naprawić”.
Rosja. Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostro zaatakował niemieckiego kandydata na kanclerza Niemiec Friedricha Merza. Były prezydent Fedracji Rosyjskiej na platformie „X” zamieścił wpis, w którym oskarża Fridricha Merza o flirt z „nazistowską retoryką”. Merz miał wyrazić poparcie dla pomysłu uderzenia w Most Krymski za pomocą rakiet Taurus. Medwediew napisał: „Kandydata wciąż prześladują duchy przeszłości. Jego ojciec walczył w Wehrmachcie. A teraz Merz chce atakować rosyjską infrastrukturę. Pomyśl dwa razy, nazisto!”.
Rosja. Gen. Iwan Popow został skazany na pięć lat kolonii o zaostrzonym rygorze. Był dowódcą 58. Armii i generałem dywizji. Sąd podjął taką decyzję w związku z postępowaniem dotyczącym zarzutów oszustwa i kradzieży. Według służb Popow ukradł 1700 ton „walcowanych wyrobów metalowych” o wartości ponad 100 milionów rubli.
Ukraina. Rosja przeprowadziła atak rakietowy na największe miasta Ukrainy czyli Kijów i Charków. Śmierć poniosło 9 osób, 63 zaś zostały ranne.
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował prasowe zarzuty, o braku woli kompromisu: „Fakt, że Ukraina jest gotowa usiąść do stołu negocjacyjnego po pełnym zawieszeniu broni z terrorystami (Rosją – red.), którzy zorganizowali to wszystko na naszej ziemi – jest poważnym kompromisem”.
Niemcy. Sławomir Biliński na portalu Forsal zamieścił tekst „Oddajcie nam 30% armii? Ukraina z listą szokujących żądań do Niemiec!”. Pisze w nim miedzy innymi: „Ukraina chce walczyć do 2029 roku – ale za niemieckie pieniądze. Tak można streścić najnowszy apel Andrija Melnyka, kontrowersyjnego ukraińskiego dyplomaty, który znów zaszokował niemiecką opinię publiczną (…) 550 miliardów euro i trzecia część armii. Na już. Żądania Melnyka brzmią bardziej jak ultimatum niż prośba o pomoc. […] Przekazanie 30% całego sprzętu Bundeswehry, w tym 45 myśliwców Eurofighter, 100 czołgów Leopard 2, setek transporterów opancerzonych i rakiet Taurus. Dodatkowo – 0,5% niemieckiego PKB rocznie (czyli 86 miliardów euro), konfiskata 200 miliardów euro rosyjskich aktywów oraz gwarancje członkostwa Ukrainy w NATO i UE”.
Węgry. Premier Viktor Orban oświadczył, że gdyby w 2004 roku Unia Europejska wyglądała tak jak teraz, to jego kraj prawdopodobnie nie wstąpiłby do Wspólnoty. Dodał, że jeśli warunki poza UE będą lepsze niż wewnątrz niej, trzeba będzie odejść.
Holandia. Jak informuje „Jerusalem Post” Izba Apelacyjna Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze uchyliła nakazy aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta. Sprawa pozostaje „zamrożona” do czasu, kiedy MTK zakończy kolejne przesłuchania stron, co może potrwać kilka miesięcy lub nawet lat. O takim rozwoju sprawy od początku pisały konserwatywne węgierskie media.
Włochy. Wielka Loża Włoch złożyła kondolencje po śmierci papieża Kościoła katolickiego Franciszka. Wielki Mistrz Wielkiej Loży Włoch ALAM (Antichi Liberi e Accettati Muratori) Luciano Romoli napisał: „Wielka Loża Włoch […] przyłącza się do powszechnej żałoby z powodu śmierci papieża Franciszka, duszpasterza, który poprzez swoje nauczanie i życie ucieleśniał wartości braterstwa, pokory i dążenia do uniwersalnego humanizmu”. Kościół katolicki przypomina, że „Katolikom pozostaje zabronione wstępować do masonerii”. Zostało to potwierdzone w odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary z dnia 13 listopada 2023 roku, podpisanej przez prefekta Victora Fernandéza i za aprobatą zmarłego właśnie papieża Franciszka.
Watykan. Kardynał Antonio Canizares Llovera z Hiszpanii nie weźmie udział w głosowaniu ze względów zdrowotnych. Nie jest pewny swojego udziału również kardynał Vinko Puljić z Bośni. Liczba uczestników konklawe, którzy wybiorą następcę papieża Franciszka, zmniejszyła się do 134.
Indie. Władze indyjskie unieważniły wizy dla Pakistańczyków i zażądały opuszczenia przez nich kraju. Wezwały również swoich obywateli, aby jak najszybciej wrócili do ojczyzny. Na te decyzje, będące rezultatem zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 26 osób. Do zamachu przyznał się Kaszmirski Ruch Oporu.
Pakistan. Islamabad zamknął swoją przestrzeń powietrzną dla indyjskich linii lotniczych i stanowczo odrzucił decyzję Nowego Delhi o zawieszeniu kluczowego traktatu o podziale wód. Stosunki indyjsko-pakistańskie pogarszają się z godziny na godzinę.
Republika Południowej Afryki. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził należącą do BRICS+ Republikę Południowej Afryki. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent RPA Cyril Ramaphosa poruszyli szereg tematów związanych z kwestiami „dyplomatycznymi i humanitarnymi”. Wołodymyr Zełenski, zdecydował się na skrócenie wizyty w RPA po zmasowanym ataku rosyjskim na Kijów.
Autorstwo: łj
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: MyslPolska.info