Liczba wyświetleń: 163
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. Ogromny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN) obejmuje obecnie ok. 400 ha terenu. Zniszczenia są gigantyczne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert do osób przebywających na terenie podlaskich powiatów: augustowskiego, grajewskiego i monieckiego o treści: „Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nie zbliżaj się do zagrożonego terenu. Stosuj się do poleceń służb”. W nocy teren był monitorowany przy użyciu dronów, od rana w akcji znowu będą używane śmigłowce i samolot gaśniczy. W gaszeniu pożaru strażaków będzie wspierać policyjny śmigłowiec Black Hawk.
Polska. Redakcja „Myśli Polskiej” otrzymuje dziesiątki telefonów i maili z wyrazami wsparcia od czytelników i sympatyków po tekście autorstwa Wojciech Czuchnowski na łamach „Gazety Wyborczej” pt: „Lista wpływów Putina. Komisja gen. Stróżyka przekazała ABW listę 25 nazwisk”. Artykuł ma dotyczyć „osób rozpowszechniających w sieci propagandę Kremla”. Na opublikowanej części listy znajduje się red. naczelny „Myśli Polskiej” Jan Engelgard, oraz redaktorzy i publicyści prof. Anna Raźny, Przemysław Piasta, Konrad Rękas. „Gazeta Wyborcza” uderza również w redaktora Marcina Rolę (wRealu24), b. posła Artura Zawiszę i kandydatów na prezydenta Polski Macieja Maciaka i Grzegorza Brauna. Szczególnie cieszy, ze ludzie wywodzący się z innych środowisk ideowych w pełni solidaryzują się z naszą redakcją.
Polska. Klub Myśli Polskiej w Katowicach i redakcja „Myśli Polskiej” odwiedziła grób przywódcy polskiego Śląska Wojciecha Korfantego w jego 152 rocznicę urodzin.
Unia Europejska. W Unii Europejskiej rozważa się odebranie Węgrom prawa głosu. Ma to być kara za sprzeciw rządu premiera Viktora Orbana między innymi wobec sankcji na Rosję. Na takie rozwiązanie nie godzi się Słowacja. Według lewackiej europosłanki Zielonych Tineke Strick co najmniej 19 krajów wydaje się być „gotowych podjąć krok w kierunku procedury art. 7” wobec Węgier.
Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio powiedział: „Strona amerykańska wyraziła życzenie, aby zawieszenie broni [ogłoszone przez prezydenta Władimira Putina] zostało jednak przedłużone. Widzieliśmy ogłoszenie prezydenta Putina o tymczasowym zawieszeniu broni z powodu Wielkanocy. Nadal jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie pełnego i kompleksowego zawieszenia broni. Oceniając powagę sytuacji, chcielibyśmy, aby zawieszenie trwało dłużej niż do niedzieli.”
Stany Zjednoczone. Fox News równolegle transmitowała nabożeństwa z Moskwy, Watykanu i Kijowa. Na głównym ekranie widzowie mogli zobaczyć obchody w Moskwie, w których udział brał rosyjski prezydent Władimir Putin. Na dwóch mniejszych ekranach po prawej stronie transmitowano obchody ze Watykaniu i stolicy Ukrainy. Kijów pomyłko został opisany jako miasto rosyjskie. Błąd ten wywołał oburzenie w Kijowie. Rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj napisał na portalu X: „Jeśli był to błąd, a nie celowa deklaracja polityczna, należy przeprosić i przeprowadzić dochodzenie, kto ten błąd popełnił”. Opis zmieniono dopiero po ok. 30 minutach.
Stany Zjednoczone. W ostatnich dwóch dniach w Stanach Zjednoczonych odbyło się ponad 800 pikiet i protestów przeciwko polityce administracji Donalda Trumpa. Protesty organizuje Ruch 50501. Przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi wystąpili między innymi działacze Partii Demokratycznej oraz aktywiści ekologiczni, genderowi i propalestyńscy.
Stany Zjednoczone. Olbrzymia kara dla koncernu paliwowego Chevron. Koncern energetyczny Texaco (przejęty przez Chevron w 2001 roku) przez lata lekceważył prawo lata zatruwał środowisko. W znacznym stopniu zniszczył wybrzeże Luizjany. Koncern musi zapłacić 744,6 miliona dolarów kary.
Rosja. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozejm na czas Wielkiej Nocy. Władimir Putin powiedział: „Reakcja na wielkanocny rozejm pokaże, jak szczere są zdolności i chęci Kijowa do udziału w rozmowach pokojowych”. W komunikacie czytamy: „Strona rosyjska wstrzyma wszelkie działania wojenne od godziny 18:00 19 kwietnia do godziny 00:00 21 kwietnia, powiedział Władimir Putin podczas spotkania na Kremlu z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerijem Gierasimowem. „Zarządzam wstrzymanie wszelkich działań wojennych na ten okres. Zakładamy, że strona ukraińska pójdzie naszym przykładem. Jednocześnie nasze wojska muszą być przygotowane na odparcie możliwych naruszeń zawieszenia broni i prowokacji ze strony wroga, wszelkich jego agresywnych działań”. „The New York Times” napisał, że „Wielkanocny rozejm ogłoszony przez prezydenta Rosji Władimira Putina miał między innymi pokazać USA otwartość Moskwy na negocjacje”. W godzinach wieczornych Ukraińcy i Rosjanie twierdzili, ze rozejm jest łamany przez drugą stronę. Chińskie media zamieściły komunikat mówiacy o tym, że „zasadniczo rozejm jest przestrzegany przez obie wojujące strony”. Jest to drugie zawieszenie broni w czasie wojny na Ukrainie. Pierwsze z nich ogłoszono w 2023 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „Dzisiaj nie było żadnych alarmów o nalocie. Stąd jest to format zawieszenia broni, który został osiągnięty i który najłatwiej jest przedłużyć. Ukraina proponuje zaprzestać wszelkich ataków przy użyciu dronów dalekiego zasięgu i rakiet na infrastrukturę cywilną na okres co najmniej 30 dni, z możliwością przedłużenia”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że prezydent Rosji Władimir Putin „nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego rozejmu w Ukrainie”.
Ukraina. Dowódcy na najniższym szczeblu porozumieli się i pod białymi flagami lub flagą czerwonym krzyżem w strefie frontowej ewakuowani są ranni i zabici. Grupy ewakuacyjne ukraińskie i rosyjskie, bez obaw ostrzału wynoszą poległych towarzyszy broni aby ich pochować, wywożą rannych do punktów opatrunkowych i szpitali polowych – informuje ekspert od spraw wojskowości Krzysztof Podgórski.
Ukraina. Kijów może być zmuszony do importu gazu na przyszłą zimę z powodu rekordowo niskich zapasów – poinformował Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy. To efekt rosyjskich ataków rakietowych, które uszkodziły obiekty produkcyjne na wschodzie kraju.
Włochy. W Rzymie odbyła się druga runda rozmów USA-Iran dotyczących programu atomowego Teheranu. Uczestniczący w spotkaniu szef irańskiej dyplomacji Abbas Aragczi poinformował po jego zakończeniu, że trzecia runda negocjacji odbędzie się pod koniec kwietnia w Omanie. USA reprezentował specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff. Iran szef MSZ-tu Abbas Aragczi. Mediatorem był szef dyplomacji Omanu Badr al-Busaidi. Obecny był szef MSZ Włoch wicepremier Antonio Tajani, oraz dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi. Szef irańskiej dyplomacji Aragczi zaskoczył dziennikarzy oświadczeniem: „Tym razem zdołaliśmy osiągnąć większe porozumienie w sprawie szeregu zasad i celów”.
Holandia. Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze żąda od Węgier wyjaśnień w sprawie odmowy aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu, który gościł w Budapeszcie na początku kwietnia. Wówczas Viktor Orban odmówił wykonania nakazu wydanego w związku z wojną w Strefie Gazy. Zapowiedział opuszczenie przez jego kraj struktur MTK. Radio Wolna Europa (RWE) zauważa, że cała procedura może potrwać rok, bowiem konieczne jest złożenie w parlamencie projektu uchwały w tej sprawie, a następnie jej przegłosowanie i dopiero zainicjowanie procesu wyjścia.
Watykan. Odbyło się spotkanie wiceprezydenta USA J.D. Vance’a z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej Kard. Pietro Parolinem. W komunikacie Stolicy Apostolskiej czytamy: „Doszło do wymiany opinii na temat sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza w krajach naznaczonych przez wojnę”. Schorowany Papież Franciszek przyjął w niedzielę wielkanocną J.D. Vance’a, co wzbudziło zdziwienie dziennikarzy.
Kanada. W Albercie narastają nastroje separatystyczne. Premier Danielle Smith zapowiada możliwość secesji prowincji w razie wygranej liberałów w wyborach federalnych. Na napięcia wpływają relacje z USA i spór o politykę energetyczną oraz cła. Premier Alberty w Kanadzie Danielle Smith wystosowała szereg ostrzeżeń pod adresem rządu federalnego, w których zapowiedziała możliwość wystąpienia prowincji z federacji, jeśli po wyborach władzę utrzyma Partia Liberalna. W wywiadzie dla konserwatywnego portalu Breitbart News sugerowała, że zwycięstwo liberałów może oznaczać „bezprecedensowy kryzys jedności narodowej”, a prowincja nie zamierza dłużej godzić się na pomijanie jej interesów, zwłaszcza w zakresie gospodarki opartej na wydobyciu ropy. Ponad 30% mieszkańców Alberty mogłoby poprzeć secesję. Wśród najbardziej zagorzałych konserwatystów nasilają się tendencje separatystyczne. Dzieje się tak miedzy innymi w takich prowincjach Kolumbia Brytyjska, Manitoba czy kanadyjska północ. Lider konserwatywnej opozycji Pierre Poilievre dystansuje się od radykałów, ale zdaje sobie sprawę, ze ich wpływy rosną.
Izrael. Premier Izraela Binjamin Netanjahu powiedział: „Wojna nie skończy się, dopóki nie zniszczymy Hamasu”. Rząd Izraela chce, by dalszy rozejm wiązał się z uwolnieniem kolejnych zakładników, ale podkreśla, że jego celem jest też likwidacja siły militarnej Hamasu i odsunięcie go od władzy w Strefie Gazy. Hamas ze swej strony deklaruje, że zwolnienie porwanych musi wiązać się z gwarancją zakończenia wojny i wycofania się Izraelczyków, jak przewidywały pierwotne ustalenia. Według sondażu z końca marca 69% Izraelczyków popiera zakończenie wojny w zamian za wypuszczenie wszystkich zakładników. Od czasu wznowienia walk w Izraelu dochodzi do regularnych antyrządowych demonstracji. Protestujący zarzucają premierowi, że wrócił do wojny z przyczyn politycznych, lekceważąc los zakładników. Porozumieniu z Hamasem sprzeciwiają się radykalni nacjonalistyczni koalicjanci Netanjahu.
Izrael. W atakach Izraela w Strefie Gazy zginęło ponad 90 osób – poinformowała agencja Associated Press. Ministerstwo Zdrowia Palestyny ostrzegło też, że 200 000 osób z przewlekłymi chorobami jest narażonych na ryzyko utraty życia z powodu ciągłego zamykania przejść granicznych przez siły izraelskie, co zagraża funkcjonowaniu szpitali w całej Strefie Gazy.
Izrael. Hamas zwerbowała do swego zbrojnego skrzydła, Brygad Al-Kasama, 30 000 młodych ludzi ze Strefy Gazy – poinformowała saudyjska telewizja Al-Arabija. Większość rekrutów przeszkolono w tajnych bazach militarnych Brygad Al-Kasama, ale ich umiejętności pozostają na poziomie „partyzanckim”. Al-Arabija nie podała, w jakim czasie zwerbowano młodych ludzi, ale – jak podkreślono – najpewniej chodzi o niedawny okres. Informacje potwierdziło Radio Maryja.
Izrael. Siły Obronne Izraela przekazały, że podczas ataku, w którym zginęło 15 ratowników medycznych, „doszło do uchybień”. W raporcie stwierdzono m.in., iż zastępca dowódcy IDF „z powodu złej widoczności” nie dostrzegł, że atakowane pojazdy należą do służb ratunkowych. Do ostrzału doszło 23 marca nad ranem czasu lokalnego w pobliżu Rafah. Siły Obronne Izraela (IDF) zaatakowały samochód, w którym znajdowało się trzech członków Hamasu – jeden z nich został zabity, a dwóch pojmano. Po kilku godzinach obok pozostawionego pojazdu zatrzymał się konwój karetek, a żołnierze otworzyli ogień. Życie straciło 15 medyków, których ciała zakopano w piasku, a odkryto je dopiero po tygodniu.
Azerbejdżan. Na zawodach wchodzących w skład Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej odbywających się w Baku Ukrainka Taisija Onufrijczuk zdobyła złoty medal w ćwiczeniach z obręczą. Kolejne miejsca należały do Rosjanki Wiery Tugołukowej i Białorusinki Anastazji Salos. 16-letnia Ukrainka postanowiła opuścić podium tuż po odegraniu ukraińskiego hymnu. Był to wyraz sprzeciwu wobec obecności Rosjanek i Białorusinek na zawodach. Dzień wcześniej, zajęła drugie miejsce w ćwiczeniach z piłką. Wtedy odmówiła wspólnego pamiątkowego zdjęcia z rywalkami pochodzącymi z Rosji oraz Białorusi.
Uganda. Rosja zacieśnia współpracę z Ugandą, przekazując jej armii sprzęt do precyzyjnego mapowania terenu o wartości 3 mln dolarów. Dowódca ugandyjskich sił specjalnych gen. Paul Namawa powiedział: „Uganda i Rosja utrzymują silne relacje, szczególnie dotyczące współpracy wojskowej, sięgające czasów uzyskania niepodległości przez Ugandę w 1962 roku”. W 2024 roku Rosja przekazała ugandyjskiej armii 100 mln dolarów, co stanowiło prawie 10 proc. budżetu obronnego kraju. Rosja wspiera również ugandyjski rząd w zakresie kontroli społeczeństwa. Rosyjska firma Joint Stock Global Security Company otrzymała kontrakt na instalację chipów monitorujących w ugandyjskich samochodach.
Nigeria. 56 osób zginęło w atakach na wioski w środkowej części Nigerii. Zbrodni dokonali prawdopodobnie pasterze bydła – poinformował w sobotę przedstawiciel władz stanu Benue, cytowany przez agencję AFP. Rzezie w centralnej części Nigerii są częste i wynikają z rywalizację o ziemię pomiędzy grupami wędrownych pasterzy a osiadłych rolników. Zaledwie dwa dni wcześniej w Benue zginęło 11 osób, a tydzień wcześniej ponad 50 osób poniosło śmierć, gdy uzbrojeni mężczyźni zaatakowali wioski w sąsiednim stanie Plateau.
Republika Beninu. Bojówki związane z Al-Kaidą Grupy Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM) poinformowały o zabiciu 70 żołnierzy w atakach na dwa posterunki wojskowe. Informację potwierdziła Site Intelligence Group. Grupy radykałów islamskich pojawiły się również w Ghanie i terenach na północnym wschodzie Wybrzeża Kości Słoniowej. Islamiści dokonują ataków we wszystkich kierunkach czyli na Burkina Faso, Niger i coraz częściej na północne rubieże Beninu i Togo.
Autorstwo: łj
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: MyslPolska.info