Sygnały zauważone – 16.05.2025

Opublikowano: 16.05.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 412

Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.

Polska. Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) poinformował, że zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook, które mogą być finansowane z zagranicy. W komunikacie rządowej jednostki wskazano, że może to stanowić ingerencję w kampanię wyborczą. Reklamy te uderzały w Sławomira Mentzena i Karola Nawrockiego, promowały zaś Rafała Trzaskowskiego. Za publikowanymi w internecie reklamami, politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów stoi pracownik i wolontariusze Fundacji „Akcja Demokracja” – pisze „Business Insider”. Fundacja „Akcja Demokracja” w przeszłości atakowała „Myśl Polską”.

Polska. Prezes Akcji Demokracja Jakub Kocjan kilka dni temu rozmawiał z wicepremierem oraz ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim o bezpiecznym przeprowadzeniu wyborów. Do niedawna był asystentem posłanki KO, a w 2020 roku otrzymał nagrodę od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Redaktor Tomasz Jankowski z programu „Wbrew Cenzurze” napisał: „Zagraniczna ingerencja w wybory” to jednak nie Rosjanie, tylko Amerykanie za pośrednictwem »Akcji Demokracja« za 420 000 złotych. Przypominam, że to ta sama Akcja Demokracja, która dwa tygodnie temu publikowała apel o cenzurowanie naszego kanału, który środki czerpie tylko od własnych widzów i tylko wg ich woli i zapewniam, że nie w takiej kwocie”. O sprawie informują Kresy.pl.

Polska. Krzysztof Mulawa z Konfederacji stwierdził: „Złodziej krzyczy: „Łapać złodzieja”. NASK w ostatnim komunikacie wprowadzał opinię publiczną w błąd. Wtedy, kiedy mówili, że ta kampania dotyczy finansowania z zagranicy i dotyczy pana Trzaskowskiego, pana Nawrockiego i pana Mentzena, NASK zapomniał powiedzieć kluczowej kwestii – że beneficjentem tej kampanii, na którą wydane zostało 400 000 złotych, był pan Trzaskowski, a kandydatami oczernianymi za setki tysięcy złotych w ostatnim etapie kampanii wyborczej był m.in. nasz kandydat Sławomir Mentzen.”

Polska. Na kanale „YouTube” Jarosława Augustyniaka „Jarosław szuka kłopotów” zamieścił wywiad z kandydatem z ramienia Ruchu Dobrobytu i Pokoju na urząd prezydenta Polski Maciejem Maciakiem.

Polska. Do Polski przed samymi wyborami prezydenckimi przeleciał Alexander Soros. Syn Georga Sorosa zapowiedział „Open Society będzie nadal wspierać ludzi i organizacje, które pracują na rzecz utrzymania silnej demokracji„. O sprawie poinformował Tygodnik Solidarność. W 2013 roku napisał „Wspaniale było w tym tygodniu wrócić do Warszawy i spotkać się z charyzmatycznym Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim”. Na platformie „X” z łatwością można odnaleźć jego zdjecia z Rafałem Trzaskowskim i Radosławem Sikorskim. Alexander Soros jest amerykańskim inwestorem finansującym liczne progresywne inicjatywy w różnych krajach. Jest jednym z pięciorga dzieci miliardera George’a Sorosa, przewodniczy Radzie Dyrektorów Open Society Foundations i zasiada w komitecie inwestycyjnym Soros Fund Management. Został również nazwany jednym z Młodych Globalnych Liderów 2018 roku przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Polska. Odbywa się coroczna Konferencja IMPACT w Poznaniu. Wśród uczestników znajdują się b. prezydent USA Barack Obama, Michel Obama, b. sekretarz NATO Jens Stoltenberg, b. Sekretarz Stanu USA John Kerry, Alexander Soros, Anne Elizabeth Applebaum-Sikorska, Francis Fukuyamama, Anna Lembke, Ashlee Vance, Radosław Sikorski, Sebastian Kulczyk, Olga Tokarczuk, Jan Krzysztof Bielecki, Krzysztof Gawkowski i Rafał Trzaskowski. Na Kongresie dosadnie zabrzmiały słowa szefa MON Polski Władysława Kosiniaka-Kamysza: „Utracenie przez Ukrainę prozachodnich aspiracji to byłby najgorszy scenariusz”. Dodał również: „Do tego nie możemy dopuścić. Musimy Ukrainę przyciągać do Europy”. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego jest określany przez zagranicznych gości najbardziej proukraińskim politykiem w Polsce.

Polska. Na granicy polsko-białoruskiej odnotowano blisko 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcy wielokrotnie atakowali funkcjonariuszy kamieniami. Służby informują również o szkodach materialnych.

Polska. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia jednej z firm działających w Katowicach. Okazało się, że pracodawca zatrudnił nielegalnie 169 osób. W większości byli to Kolumbijczycy.

Polska. „Dziennik” informuje, że podpalenie Centrum Handlowego Marywilska 44 w Warszawie i sklepu IKEA w Wilnie koordynował zwerbowany przez Rosjan Ukrainiec Ołeksandr Warywoda. Politolog dr Józef Sokołowski napisał „Co jakiś czas słyszę, że aktów sabotażu dokonują w Polsce Ukraińcy mający działać na rzecz Rosji. Zresztą dotyczy to nie tylko Polski, ale również Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii czy Szwajcarii. Świadczy to o jednym. Otworzenie szeroko granic dla Ukraińców okazało się porażką. Jakie będą tego konsekwencje zdawał sobie sprawę chyba każdy myślący człowiek”.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio skomentował proces mediacji w rozmowach nt. zakończenia wojny na Ukrainie. Powiedział: „Nie zamierzamy już gonić za tym po całym świecie i uczestniczyć w spotkaniach, które nie będą produktywne”.

Rosja. Prezydent Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy rosyjskich Wojsk Lądowych. Generał, który odbierał niedawną defiladę wojskową w Dniu Zwycięstwa został skierowany do Rady Bezpieczeństwa.

Ukraina. Ukraińskie służby graniczne zatrzymały generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w stanie spoczynku, który chciał uciec z kraju. 54-letni Leonid Piata został zatrzymany na przejściu granicznym z Węgrami. Próbował przekroczyć granicę i opuścić kraj, jednak przedstawione dokumenty wzbudziły wątpliwości pograniczników. Na miejsce przybyli funkcjonariusze SBU, którzy potwierdzili, że mężczyzna jest oficerem tych służb w stanie spoczynku.

Wielka Brytania. Brytyjska policja zatrzymała 21-letniego Ukraińca Romana Ławrynowycza, w związku z serią podpaleń obiektów powiązanych z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Premier Starmer odniósł się do sprawy dzień przed opublikowaniem informacji przez policję. Jak zaznaczył, „podpalenie obiektów związanych z moją osobą to atak na nas wszystkich, na demokrację i wartości, które reprezentujemy”.

Niemcy/Szwajcaria. Zatrzymano trzech Ukraińców, którzy mieli przeprowadzić w Niemczech akty sabotażu. Według prokuratury działali na zlecenie Federacji Rosyjskiej. Zatrzymani w weekend w Kolonii i Konstancji Ukraińcy zostali już aresztowani. Trzeci ujęty w szwajcarskiej Turgowii stanie przed sądem aresztowym, gdy zostanie przywieziony do Niemiec.

Węgry. Szef MSZ Węgier Peter Szijarto stwierdził, że szef MSZ Polski Radosław Sikorski „nienawidzi Węgier”. Szijarto stwierdził: „Dziś minister spraw zagranicznych Polski, jeden z najbardziej prowojennych polityków w Europie, „sorosistowski”, nienawidzący Węgier, hungarofobiczny polityk, niczym papuga powtórzył na posiedzeniu Rady NATO wszystkie te oskarżenia, które w ostatnich dniach i tygodniach słyszeliśmy” Dodał również, że „mamy do czynienia z kampanią oczerniającą wymierzoną przeciwko Węgrom”.

Turcja. Rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy na temat wojny ruszą dzisiaj – podał niezależny rosyjski portal Meduza. Według ukraińskich mediów przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Zakończył swoją wizytę w Ankarze i wyruszył do Tirany, gdzie ma wziąć udział w Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Negocjator ze strony Rosji Władimir Miedinski stwierdził: „Rosja postrzega rozmowy z Ukrainą w Stambule jako kontynuację procesu pokojowego z 2022 roku„. Rosyjski negocjator, oraz doradca prezydenta Rosji Władimira Putina dodał, że celem bezpośrednich rozmów jest „ustanowienie długotrwałego pokoju” i „usunięcie podstawowych przyczyn konfliktu”. la Kijowa warunki, które podczas rozmów pokojowych w 2022 roku zaproponowali Rosjanie, były nie do przyjęcia i oznaczałyby kapitulację – ocenił Reuters. Tzw. Komunikat Stambulski, czyli projekt dokumentu na temat możliwych sposobów zakończenia wojny, przewidywał zgodzenie się przez Kijów na stały status neutralny w zamian za międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa od pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Rosji i USA) oraz innych krajów, w tym Białorusi, Kanady, Niemiec, Izraela, Polski i Turcji. Wysłannik prezydenta Donalda Trumpa Steve Witkoff uważa, że „dokument z rozmów w Turcji w 2022 roku mógłby stanowić podstawę dla realnego uregulowania konfliktu na Ukrainie”.

Chiny. Rzecznik MON Chin Jiang Bin zadeklarował gotowość do „poszerzenia pragmatycznej współpracy” z armią rosyjską. Resort przedstawił to stanowisko po niedawnej wizycie przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie z okazji świętowanego w Dnia Zwycięstwa, czyli rocznicy zakończenia II wojny światowej. Szef MON-u Chin powiedział: „Chińska armia jest gotowa współpracować ze stroną rosyjską, aby nadal pogłębiać wzajemne zaufanie (na poziomie) strategicznym, zintensyfikować komunikację strategiczną i rozszerzać pragmatyczną współpracę”.

Indie. Szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar oświadczył, że jego kraj nie wróci do realizacji traktatu o podziale wody z rzeki Indus, dopóki Pakistan nie przestanie wspierać ugrupowań uznawanych przez Delhi za terrorystyczne. Islamabad odrzuca te oskarżenia i podkreśla, że są nieuprawnione.

Pakistan. Premier Pakistanu Shehbaz Sharif oświadczył, że jest gotów przystąpić do rozmów pokojowych z Indiami. Premier oświadczył: „Jeśli terroryzm ma się skończyć w regionie, usiądźmy i porozmawiajmy”.

Autonomia Palestyńska. Jeden z liderów zbrojnego oporu Palestyny Basem Naim powiedział: „Hamas jest gotowy oddać władzę w Strefie Gazy i prowadzi bezpośrednie rozmowy z USA. Warunkiem wstępnym wszelkich porozumień jest jednak przywrócenie dostaw pomocy humanitarnej”.

Izrael. Prasa w Tel-Awiwie pisze o rosnących napięciach między władzami Izraela a USA, które naciskają na szybkie zawieszenie broni. Hamas uwolnił ostatniego żyjącego zakładnika z amerykańskim obywatelstwem Edana Alexandra, przedstawiając to jako gest dobrej woli wobec Donalda Trumpa. Według mediów uwolnienie Alexandra zostało uzgodnione między USA a Hamasem przez pośredników, bez udziału władz Izraela. Basem Naim przekazał, że Hamas prowadzi bezpośrednie negocjacje z USA o zakończeniu wojny. Waszyngton wcześniej zaprzeczał tego typu doniesieniom.

Izrael. Do 103 wzrosła liczba osób zabitych w ostatnich izraelskich atakach na Strefę Gazy.

Egipt. AlMasria Universal Airlines, jedna z największych prywatnych egipskich linii lotniczych, w nadchodzącym sezonie wakacyjnym ograniczy o jedną trzecią loty między Rosją a popularnymi kurortami, Szarm el-Szejk i Hurghadą.

Autorstwo: łj, pp, mg
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: MyslPolska.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.