Sygnały zauważone – 13.05.2025

Opublikowano: 13.05.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 142

Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.

Polska. W TVP odbyła się długa debata wszystkich 13 kandydatów na prezydenta Polski – Artur Bartoszewicz; Magdalena Biejat; Grzegorz Braun; Szymon Hołownia; Marek Jakubiak; Maciej Maciak; Sławomir Mentzen; Karol Nawrocki; Joanna Senyszyn; Krzysztof Stanowski; Rafał Trzaskowski; Marek Woch i Adrian Zandberg. Kandydat na prezydenta Polski Krzysztof Stanowski uderzył prowadzącą debatę redaktor Dorotę Wysocką-Schnepf jako w propagandzistkę Komitetu Obywatelskiego. Mąż dziennikarki Ryszard Schnepf został przez rząd premiera Polski Donalda Tuska wysłany do Rzymu i oczekuje na nominację ambasadorską. Jak poinformował Krzysztof Stanowski – osiem komitetów wyborczych żądało jej wykluczenia z prowadzenia debaty, lecz upolityczniona TVP nie wyraziła na to zgody.

Polska. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, poinformował, że wraz z szefem MON Belgii Theo Franckenem, podpisali list intencyjny w sprawie zakupu przez Belgię pomiędzy 200 a 300 zestawów przeciwlotniczych Piorun od Polski.

Polska. W Warszawie przed Belwederem odbyły się centralne obchody upamiętniające 90. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) przemawiał Karol Polejowski: „Marszałek Józef Piłsudski to zwycięzca w I wojnie światowej, w wojnie z bolszewikami, ale to także w późniejszym okresie. Trzeźwy, realnie myślący o sytuacji, w jakiej znajduje się Polska – polityk. To człowiek, który nie żył mrzonkami, wyobraźnią, ale realnie oceniał to, w jakim miejscu Polska się znajduje”. Łukasz Jastrzębski z Klubu Myśli Polskiej w Katowicach napisał: „Bezrefleksyjne uwielbienie i wybielanie tej postaci jest szkodliwe i stoi w jawnej sprzeczności z prawdę historyczną. Działania IPN-u, nie tylko w tej kwestii przynoszą zdecydowanie więcej szkód, niż pożytku”.

Polska. Klub „Myśli Polskiej” w Warszawie złożył kwiaty na zbiorowym grobie poległych polskich żołnierzy wiernych legalnemu rządowi w 1926 roku. Mogiła ofiar zamachu stanu Józefa Piłsudskiego znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Polska. Mieszkający w Polsce Ukraińcy, niezgadzający się z polityką obecnego rządu na Ukrainie złożyli kwiaty z okazji Dnia Zwycięstwa na cmentarzach żołnierzy radzieckich w Warszawie, Braniewie i Bielsku-Białej.

Stany Zjednoczone. Trwają niejawne rozmowy między USA a Hamasem dotyczące rozejmu i wznowienia dostaw pomocy humanitarnej do Gazy. Izraelskie media podają, że rozmowy te powodują napięcia na linii Waszyngton -Tel-Awiw. Prawicowa prasa w Izraelu zarzuca prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że ulega palestyńskiej presji. Dziennik „Haarec” napisał, że Amerykanie wywierają presję na izraelski rząd, by ten zgodził się na zawieszenie broni przed wizytą prezydenta USA, bo w przeciwnym razie „Izrael zostanie pozostawiony samemu sobie”. Konstanty Gebert (Dawid Warszawski) w Kulturze Liberalnej napisał: „Korzystne dla rządu Netanjahu decyzje Trumpa nie wynikały z głębokiej proizraelskiej postawy Trumpa, lecz z jego chłodnej kalkulacji. W kampanii wyborczej przed swoją pierwszą kadencją kandydat Trump zachowywał wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego neutralność. Zwrot ku polityce Netanjahu wynikał z tego, że jego rywal i arcywróg Biden politykę tę czasem umiarkowanie krytykował […] bezpieczeństwo Izraela – niezależnie od tego, czy definiowane tak, jak je widzi Netanjahu, czy tak, jak je postrzegają jego izraelscy krytycy – nie jest dla Trumpa priorytetem. Inaczej rzecz ma się z umowami gospodarczymi na miliardy dolarów, które zamierza zawrzeć z Arabią Saudyjską, czy perspektywami gospodarczymi, jakie otworzyłoby odmrożenie stosunków z Iranem”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że zamierza bezwzględnie zmusić państwa Unii Europejskiej i inne kraje, by płaciły wyższe ceny za leki amerykańskich koncernów. Jednocześnie zmusi firmy do obniżenia cen w USA nawet o 80%. Prezydent USA stwierdził przy tym, że Unia pod względem podejścia do handlu jest „paskudniejsza niż Chiny”, lecz „nie ma żadnych kart” i będzie musiała zgodzić się na duże ustępstwa w negocjacjach.

Rosja. Jak poinformował portal „Onet”: „Rosjanie zaczęli korzystać z nowych rakiet manewrujących S8000 »Banderol«, które mogą stanowić poważne wyzwanie dla sił obronnych Ukrainy. Jednostka została już użyta w warunkach bojowych, a jej szczątki ujawniły, że korzysta z zachodnich komponentów z USA, Chin i Japonii”.

Rosja. Agencja Reuters potwierdziła, że szefowie MSZ-tów Turcji i Rosji – Hakan Fidan i Siergiej Ławrow, rozmawiali w przez telefon o wysiłkach na rzecz osiągnięcia pokoju między Rosją a Ukrainą.

Rosja. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że wraz z przywódcą Chin Xi Jinpingiem podpisze zaktualizowaną umowę inwestycyjną – podał Reuters. Oba państwa zawarły strategiczne partnerstwo na początku 2022 roku, niecałe trzy tygodnie przed rozpoczęciem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jak zadeklarowało Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji jednym z priorytetowych obszarów aktywności rosyjskich inwestorów w Chinach jest produkcja wyrobów walcowanych z wysokotechnologicznych stopów aluminium. Ponadto rosyjskie firmy widzą perspektywy w realizacji projektów w dziedzinie ubezpieczeń, budownictwa infrastrukturalnego i metalurgii, twierdziło rosyjskie ministerstwo.

Białoruś. Członkowie klubu motocyklowego Nocne Wilki przeprowadzili w Brześciu akcję Russkij Les. Na terenie rosyjskiego Konsulatu Generalnego posadzili sadzonki leszczyny, które mają przypominać o Dniu Zwycięstwa nad „brunatną zarazą”. Motocykliści wzięli również udział w marszu Nieśmiertelnego Pułku. Media na Ukrainie i w Polsce uznały akcję za prowokację ponieważ „nowa rosyjska rakieta balistyczna średniego zasięgu została nazwana Oriesznik, czyli leszczyna”.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce osobiście spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Do negocjacji pokojowych ma dojść w czwartek w Turcji. Udziału w rozmowach nie wyklucza prezydent USA Donald Trump. Wiceprzewodniczący Rady Federacji Konstantin Kosaczew wyraził w poniedziałek przekonanie, że rozmowy 15 maja w Stambule powinny odbyć się na szczeblu ekspercko-technicznym. Odnosząc się do słów przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o tym, że jest on gotowy spotkać się z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem w czwartek w Stambule, ocenił, że jest to polityczny „spektakl”. Dodał również, że: „Spotkania na najwyższym szczeblu, tym bardziej w tak trudnej sytuacji, nie są w ten sposób organizowane”.

Wielka Brytania. Brytyjski premier Keir Starmer ogłosił, że Wielka Brytania zwiększa pomoc wojskową dla Ukrainy, a także nałoży sankcje na Rosję, jeśli Moskwa odmówi zawieszenia broni. Według niego, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin „poważnie myśli o pokoju, teraz jest szansa, żeby to pokazać”.

Francja. Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że nowy francuski pakiet sankcji będzie miał na celu zwiększenie presji na rosyjską gospodarkę i powinien pełnić rolę „mechanizmu odstraszającego” w stosunku do Federacji Rosyjskiej.

Niemcy. Berlin zagroził Moskwie, że jeśli do poniedziałku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie zdecyduje o zawieszeniu broni w Ukrainie, wówczas możliwe jest nałożenie kolejnych sankcji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Język ultimatum jest nie do przyjęcia dla Rosji, nie jest odpowiedni”.

Niemcy. Prezydenci Niemiec i Izraela Frank-Walter Steinmeier i Icchak Hercog, spotkali się w Berlinie w 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między państwami. Prezydent Frank-Walter Steinmeier powiedział: „Dla nas, Niemców, był to dar, którego nie mogliśmy się spodziewać po II wojny światowej i Szoah„. Po wizycie Herzoga w Berlinie Steinmeier odwiedzi Izrael. Ten „specjalny format” jest historycznie wyjątkowy, symbolizuje głębię relacji i odzwierciedla bliskie osobiste więzi między przywódcami obu państw – podkreślono na stronie internetowej prezydenta Niemiec. Przed i w czasie pobytu prezydenta Izraela prasa w Niemczech ukazało się wiele materiałów skierowanych przeciwko mającej wyjątkowo złą passę w Izraelu Alternatywie dla Niemiec (AfD).

Watykan. Papież Leon XIV stwierdził, że trwają przygotowania do jego wizyty w Turcji z okazji 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego – zgromadzenia biskupów chrześcijańskich Cesarstwa Rzymskiego zwołanego przez cesarza Konstantyna w 325 r. Nicea, która obecnie nosi nazwę Iznik, znajduje się w Bitynii w Turcji.

Turcja. Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) ogłosiła zakończenie po 41 latach powstania zbrojnego przeciw władzom Turcji. Walka, której pierwotnym celem była niepodległość ziem zamieszkanych przez Kurdów, od lat 90-tych skupiała się na prawach mniejszości i była prowadzona głównie poza Turcją. Łącząca kurdyjski nacjonalizm z marksizmem PPK była uznawana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną. W wojnie Turcji z PKK zginęło ponad 40 000 osób, przede wszystkim Kurdów. Odsiadujący wyrok dożywotniego więzienia lider PKK Abdullah Ocalan zaapelował o samorozwiązanie utworzonej przez siebie organizacji i złożenia przez jej bojowników broni. W 2024 roku lider nacjonalistycznej tureckiej Partii Narodowego Działania (MHP) Devlet Bahceli kilkukrotnie również wzywał do zakończenia działań partyzanckich. Inicjatywę poparł prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oraz najważniejsza partia polityczna tureckich Kurdów – Ludowa Partia Równości i Demokracji (DEM). PKK ogłosiła decyzję o zakończeniu zbrojnego powstania i samorozwiązaniu, podkreślając, że jej walka zakończyła się sukcesem i „zatrzymała politykę unicestwiania naszego ludu oraz doprowadziła kwestię kurdyjską do punktu rozwiązania jej poprzez politykę demokratyczną”. Eksperci oceniają, że jest to wielki polityczny sukces prezydenta Turcji Erdoğana.

Iran. Rzecznik irańskiego rządu Fatemeh Mohadżerani powiedziała: „Teheran przygotowuje się do zbliżającej się wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina„. Moskwa kupiła od Teheranu broń i podpisała na początku tego roku 20-letnią umowę o partnerstwie strategicznym. Izraelscy komentatorzy obawiają się podpisania między Rosją a Iranem klauzuli o wzajemnej obronie. Dobre stosunki irańsko-rosyjskie, nie są nowością. W 2022 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin odbył rozmowy z najwyższym przywódcą Iranu ajatollahem Alim Chameneim.

Izrael. Premier Izraela Benjamin Netanjahu przekazał w mediach społecznościowych, że „Izrael jest gotowy negocjować uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas”. To według ekspertów efekt nacisków prezydenta USA Donalda Trumpa. Premier Netanjahu zastrzegł jednak, że Izrael wyklucza zawieszenie broni w Strefie Gazy na czas rozmów. Premier Izraela powiedział: „Podziękowałem prezydentowi Trumpowi za pomoc w uwolnieniu żołnierza IDF Edana Aleksandra”. Uwolnienie posiadającego izraelski i amerykański paszport żołnierza, potwierdza kwestionowaną umiejętność rozmów ze stroną palestyńską prezydenta Trumpa.

Indie. Premier Indii Narendra Modi powiedział: „Powiem społeczności międzynarodowej, że jeśli będziemy rozmawiać z Pakistanem, to będzie to dotyczyło wyłącznie terroryzmu, będzie dotyczyło Kaszmiru okupowanego przez Pakistan”. Z relacji Modiego wynika, że w nalotach prowadzonych przez Indie zginęło ponad 100 terrorystów, a wojsko „zaatakowało kryjówki i ośrodki szkoleniowe” bojowników w Pakistanie.

Indie/Pakistan. Szefowie operacji wojskowych Indii i Pakistanu przeprowadzili rozmowy telefoniczne – podał indyjski kanał informacyjny CNN-News18. Konsultacje odbyły się dwa dni po tym, jak obydwa kraje osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni. Komentatorzy polityczni uważają zawieszenie broni za sukces prezydenta USA Donalda Trumpa. Sam prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział: „Powstrzymaliśmy konflikt nuklearny. Myślę, że to mogłaby być okropna wojna nuklearna. Miliony ludzi mogłyby zginąć. Więc jestem bardzo z tego dumny”.

Autorstwo: łj, ap, pp, mg
Zdjęcie: kalhh (CC0)
Źródło: MyslPolska.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.