Liczba wyświetleń: 563
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. Były szef Agencji Wywiadu płk Andrzej Derlatka powiedział: „Jeśli w Ukrainie zatrzymano chińskich żołnierzy, to oznacza, że istnieją tajne porozumienia między Rosją a Chinami. W związku z tym nie można wykluczyć, że wizje niektórych ekspertów o sojuszu chińsko-rosyjskim przeciwko całemu Zachodowi mogą się ziścić”. O tym wielokrotnie wspominał znawca struktury BRICS+ prof. Gracjan Cimek.
Polska. Amerykanie opuścili wraz ze sprzętem hub lotniczy w Jasionce. Za ochronę i obsługę hubu lotniczego, przez który przechodzi cała pomoc dla Ukrainy, odpowiadają teraz w ramach misji NATO między innymi Niemcy, Brytyjczycy i Norwegowie.
Polska. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję KRRiT o przyznaniu koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. Wyrok nie jest prawomocny, a sprawa może trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Polska. Klub Myśli Polskiej zorganizował spotkanie z prof. Stanisławem Bieleniem. Spotkanie prowadził Kamil Klimczak. Pretekstem do spotkania z mieszkańcami Krakowa była promocja nowej książki profesora Bielenia „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. Na spotkaniu obecny był między innymi publicysta Jarosław Dobrzański i dr Włodzimierz Gorki.
Polska. Ekologista z „Ostatniego Pokolenia” wszedł na pomnik i rozlał na nim czerwoną ciecz. Wezwał również do lokowania mostów „w obronie klimatu”.
Polska. Kolejny ukraiński przestępca został zatrzymany. Posiadający kilka sądowych dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych uderzył w stanowisko do ładowania samochodów elektrycznych, porzucił pojazd i oddalił się z miejsca kolizji. Został zatrzymany przez zabrzańską policję. Był pijany.
Polska. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała jako kandydata na prezydenta Polski lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka – o czym poinformował dziennikarz Jarosław Augustyniak. Gazeta.pl napisała: „Prorosyjski kandydat na prezydenta w polskich wyborach. Szerzy narrację Moskwy i Mińska”.
Polska. Nie udało się zarejestrować kandydatce Samoobrony na prezydenta Aldonie Annie Skirgiełło. Napisała: „Struktury partii definitywnie muszą zostać znacznie powiększone i wzmocnione. Samoobrona została osłabiona poprzez niszczące ją zewnętrzne wpływy, które widzą ogromne zagrożenie w naszej partii – lecz niebawem wróci ona silniejsza, niż była kiedykolwiek w ostatnich latach”.
Polska. W wieku 65 lat zmarł Conrado Yanez. Artysta urodził się na Filipinach. Mieszkał w Katowicach, występował w klubach Mandaryn i Brasiliana. Wokalista dał się poznać za sprawą występów w „Must Be The Music”.
Unia Europejska. W Brukseli odbyło się kolejne spotkanie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina. W tym dniu nastąpiła wypłata transzy pożyczki Unii Europejskiej, w wysokości 1 mld euro dla Ukrainy. Podpisano pięć nowych umów Unii Europejskiej z Ukrainą. Obejmują one różne kwestie, od odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy po udział w naszym programie satelitarnym Copernicus.
Unia Europejska. Bruksela podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25% na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium. W głosowaniu przeciwko cłom były tylko Węgry.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zasugerował możliwość znacznego zmniejszenia liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Europie. Prezydent Trump powiedział: „Płacimy za wojsko w Europie, nie otrzymujemy zbyt dużych zwrotów kosztów, podobnie jak od Korei Południowej. Więc to byłaby jedna z rzeczy do omówienia (przy okazji ceł – red.), niezwiązana z handlem”. Dodał „byłoby miło zapakować to wszystko w jeden pakiet dla każdego kraju”.
Stany Zjednoczone. „Niniejszym podnoszę taryfę nałożoną na Chiny przez Stany Zjednoczone Ameryki do 125%, ze skutkiem natychmiastowym” – napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump. Prezydent dodał, iż zawiesza na 90 dni cła w przypadku wszystkich krajów poza Chinami. Na amerykańskiej giełdzie zanotowano bardzo duże wzrosty.
Rosja. Prezydent Chin Xi Jiping przybędzie do Rosji, by wziąć udział w Dniu Zwycięstwa. Jak przekazał jednak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, chiński przywódca złoży też osobistą wizytę u prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Swoje przybycie już potwierdziły delegacje między innymi z Białorusi, Brezylii, Serbii, Słowacji, Izraela, Armenii, Wietnamu czy Kuby. Wszystko wskazuje na to, że obecni będą również przedstawiciele Indii. Węgry nie będą brały udziału w Dniu Zwycięstwa w Moskwie. Biuro premiera kraju zauważyło, że węgierski premier Viktor Orban nie będzie mógł przyjąć zaproszenia, ponieważ „dla narodu węgierskiego koniec II wojny światowej miał inne znaczenie niż dla innych krajów”.
Rosja. Federacja Rosyjska wydala dwóch rumuńskich dyplomatów – podało w środę rosyjskie MSZ. Rumuńska charge d’affaires została poinformowana, że powodem wydalenia są „środki odwetowe”. Chodzi o wcześniejszą decyzję strony rumuńskiej, która uznała, że rosyjski attache obrony przy ambasadzie Rosji w Bukareszcie to persona non grata.
Ukraina. Ukraina chce amerykańskiej broni. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jest gotów przeznaczyć na ten cel od 30 do 50 miliardów dolarów. Były prezydent Ukrainy oświadczył: „Ukraina jest gotowa kupić dużą partię amerykańskiej broni”. Oświadczenie to wzbudziło zdziwienie partnerów politycznych Ukrainy.
Ukraina. Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała, że „naszym celem jest, aby druga transza, 2,1 mld euro, była wypłacana stopniowo od końca tego miesiąca”. Przypomniała, że właśnie Unia Europejska przekazała Ukrainie pierwszą część, czyli 1 mld euro. W drugiej Ukraina otrzyma 1,4 mld euro, uzyskanych z rosyjskich zamrożonych aktywów.
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że co najmniej 155 chińskich żołnierzy walczy po stronie Rosji na Ukrainie. Podkreślił, że władze w Pekinie są świadome faktu, iż Moskwa prowadzi działania rekrutacyjne wśród obywateli Chin, pozyskując ich do działań wojennych.
Ukraina. Północnokoreańscy żołnierze dzięki doświadczeniu zdobytemu na polu walki stali się poważnym przeciwnikiem dla ukraińskiej armii – ocenił amerykański dziennik „Wall Street Journal”.
Ukraina. Ukraiński żołnierz został skazany na 15 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz rosyjskiej armii. Przekazywał Moskwie informacje, dzięki którym rosyjskie siły mogły planować ataki na ukraińskie wojskowe ośrodki szkoleniowe.
Niemcy. Po czterech tygodniach negocjacji CDU/CSU porozumiały się w sprawie umowy koalicyjnej, która stanie się podstawą do sformowania rządu na czele z liderem CDU Friedrichem Merzem. Rząd taki zostanie powołany prawdopodobnie na początku maja. Według komentatorów głównym spoiwem koalicyjnym jest strach przed wynikami antywojennej Alternatywy dla Niemiec (AfD).
Wielka Brytania. Były szef Azowa Bohdan Krotewycz wezwał na łamach brytyjskiego dziennika „Guardian” do ustąpienia ze stanowiska naczelnego dowódcę ukraińskiej armii, gen. Ołeksandra Syrskiego. Oskarżył go o narażanie życia żołnierzy poprzez wydawanie rozkazów „graniczących z przestępstwem”. Krotewycz zapowiedział, że planuje stworzenie Agencji Operacji Strategicznych i Wywiadu, która będzie zbierać informacje wywiadowcze na temat Rosji, Białorusi, Korei Północnej i innych krajów wrogich Ukrainie oraz pełnić rolę instytucji łącznikowej z Zachodem.
Watykan. Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji króla Wielkiej Brytanii Karola III i królową Kamillę. Do spotkania doszło, choć wcześniej informowano, że spotkanie będzie niemożliwe. Podczas rozmowy papież życzył brytyjskiemu monarsze powrotu do zdrowia po chorobie nowotworowej.
Kanada. Weszły w życie 25% kanadyjskie cła na amerykańskie samochody. To zapowiedziana w ubiegłym tygodniu przez premiera Marka Carneya reakcja na amerykańskie cła na importowane do USA samochody.
Chiny. Rzecznik Chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lin Jian powiedział, że: „chiński rząd prosi obywateli, aby trzymali się z dala od obszarów konfliktów zbrojnych i nie angażowali się w nie w jakiejkolwiek formie”. Jest to reakcja na słowa b. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o tym, że ujęto dwóch obywateli Chin walczących u boku Rosjan. Ponadto rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin nadmienił, że twierdzenia ukraińskiego prezydenta są „bezpodstawne”.
Autorstwo: łj
Źródło: MyslPolska.info