Liczba wyświetleń: 250
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. W czwartym kwartale 2024 roku państwowe spółki, kierowane przez menedżerów mianowanych przez rząd Donalda Tuska, zanotowały łączną stratę w wysokości 3,3 mld złotych. Jak podaje serwis Business Insider Polska, największą stratę poniosła grupa PGE (-5,9 mld zł), grupa Enea (-1,9 mld zł) oraz grupa PKP Cargo (-1,6 mld zł). Ogromnym rozczarowaniem są wyniki PKN Orlen. Państwowy gigant paliwowy zanotował stratę netto w wysokości prawie 1,6 mld złotych.
Polska. Do Polski przybył nowo wybrany kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Polska była drugim po Francji państwem odwiedzonym przez niemieckiego polityka. Omawiane były kwestie dotyczące współpracy dwustronnej oraz tematy z „bieżącej agendy UE i agendy międzynarodowej”. Rozmowa w głównej mierze dotyczyła zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i obrony. Kanclerz Merz stwierdził, że: „Najpilniejszą rzeczą w Europie jest naprawa stosunków Niemiec z Polską i Francją”.
Polska. 9 maja Francja i Polska podpiszą nowy traktat o przyjaźni i współpracy. Uroczystość ma się odbyć w Nancy. Premier Donald Tusk stwierdził, że „nowy traktat może mieć kluczowe znaczenie dla wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa”.
Polska. Premier Donald Tusk przekazał, że zwrócił się z prośbą do nowego kanclerza Niemiec Friedricha Merza o przedłużenie obecności niemieckich Patriotów w Rzeszowie do końca 2025 roku. Premier Tusk powiedział: „Obecność żołnierzy, infrastruktury, także obrony powietrznej nie tylko polskiej i niemieckiej, ale także innych państw, leży w interesie Ukrainy”.
Polska. Polska Agencja Prasowa przekazała, że Parlament Europejski w Strasburgu uchylił immunitet kandydatowi na prezydenta Polski Grzegorzowi Braunowi. Chodzi o śledztwo w sprawie zgaszenia świec chanukowych w Sejmie. Wcześniej immunitet Brauna uchylił w tej sprawie polski parlament.
Polska. Redaktor Monika Jaruzelska na swoim youtubowym kanale „Monika Jaruzelska zaprasza” poinformowała, że nagra wywiad z sekowanym w mediach głównego nurtu kandydatem na prezydenta Polski Maciejem Maciakiem (Ruch Dobrobytu i Pokoju).
Polska. W wieku 86 lat zmarł wieloletni dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego Jan Rembiszewski. Kierował warszawskim zoo przez 26 lat. W tym czasie powstały nowoczesne pawilony, takie jak Herpetarium, Ptaszarnia i Słoniarnia. Był członkiem czterech wypraw antarktycznych, kierując dwiema z nich. Był także autorem blisko stu publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących przyrody.
Polska. Na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, mężczyzna zaatakował siekierą. Zabił kobietę, pracownicę uczelni i ciężko ranił mężczyznę. Sprawcą jest 22-letni obywatel Polski, spoza Warszawy.
Polska. Obywatel Ukrainy prorektor Collegium Humanum Taras G. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w działalności dawnej uczelni Collegium Humanum. Do zatrzymania doszło na przejściu granicznym w Medyce. Postawiono mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i innych przestępstw. Ma chodzić o 2,4 tys. dokumentów poświadczających nieprawdę.
Stany Zjednoczone. Wiceprezydent USA J.D. Vance, odnosząc się do negocjacji pokojowych ws. wojny na Ukrainie stwierdził: „Możemy uważać, że ich żądania są wygórowane. I oczywiście, kiedy Rosjanie po raz pierwszy przedstawili swoje warunki pokoju, nasza odpowiedź brzmiała: żądacie za dużo. Ale tak właśnie wyglądają negocjacje”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zarzucił poprzedniemu premierowi Kanady Justinowi Trudeau i byłemu prezydentowi USA Barackowi Obamie doprowadzenie do usunięcia Rosji z grupy G8, co miało doprowadzić do wojny. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił: „Przewodzili temu Trudeau i Obama, to oni naprawdę ciężko walczyli o wyrzucenie Rosji i dlatego może miliony ludzi teraz umierają”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump ma dzisiaj ogłosić zawarcie oczekiwanej od pewnego czasu umowy handlowej z Wielką Brytanią – informuje „New York Times”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump uważa, że Stany Zjednoczone powinny używać nazwy Zatoka Arabska zamiast Zatoki Perskiej. Informację tę podała agencja Associated Press, wskazując, że decyzja ta zbiega się z planowaną wizytą amerykańskich przedstawicieli w regionie oraz z rosnącymi napięciami w stosunkach z Iranem. Prezydent Stanów Zjednoczonych wcześniej zmieniał już nazwy geograficzne. W styczniu 2025 roku zmienił nazwy Zatoki Meksykańskiej oraz Góry Denali, na Zatokę Amerykańską i Górę McKinley.
Rosja. Przywódca Chin Xi Jinping przybył do Moskwy, rozpoczynając tym samym czterodniową oficjalną wizytę – informuje agencja AFP. Dzisiaj odbędzie się pierwsze spotkanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. W piątek przywódca Chin weźmie udział w obchodach 80. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami w II wojnie światowej. Obok wojsk obok rosyjskich żołnierzy mają wziąć także udział wojskowi z Gwardii Honorowej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję TASS powiedział: „Zawieszenie broni zaczęło obowiązywać o północy czasu w Moskwie. Prezydent Władimir Putin ogłosił je z okazji 80. rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Rozejm ma obowiązywać przez 72 godziny, aż do północy 11 maja. Ostrzał ustanie, ale jeśli nie będzie wzajemności ze strony reżimu w Kijowie, a próby ataków na rosyjskie pozycje lub obiekty będą kontynuowane, wówczas odpowiednia odpowiedź zostanie podjęta natychmiast”.
Rosja. Cztery lotniska w stolicy Rosji wstrzymały pracę z powodu ataku ukraińskich bezzałogowców – poinformowały władze miasta. Nad Moskwę nadleciał rój dronów. Reagowała obrona powietrzna. To kolejny taki atak przed zbliżającym się Dniem Zwycięstwa, obchodzony na pamiątkę pokonania hitlerowców. Sytuacja jest napięta, bo w tych dniach do Moskwy przylatuje wiele światowych delegacji, w tym przywódcy Chin, Indii, Brazylii czy Egiptu.
Ukraina. Były rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Selezniow stwierdził: „Sytuacja w dwóch miejscach na linii frontu na Ukrainie jest krytyczna. To okolice miasta Pokrowsk oraz miejscowości Łyman. (…) Tracimy terytorium i stwarzamy tam poważny problem dla naszych obrońców w przyszłości”. Informacje podał portal „Interia”.
Litwa, Łotwa, Estonia. Kraje bałtyckie nie wyraziły zgody na skorzystanie z przestrzeni powietrznej przez samoloty z przywódcami Brazylii, Serbii i Kuby. Przywódcy wspomnianych państw udają się na uroczystości związane z pokonaniem hitlerowców, które odbędą się w Dniu Zwycięstwa w Moskwie.
Estonia. Rzeczniczka MSZ Estonii Brity Kikas Słowacja stwierdziła, że „problematyczny” jest dla ich kraju przelot przez ich przestrzeń powietrzną delegacji słowackiej udającej się na uroczystości Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Delegacja z premierem Robertem Fico, może jednak skorzystać z przestrzeni powietrznej Estonii w ramach pozwoleń wydawanych dla państw członkowskich UE i NATO. W tym celu nie jest wymagane pozwolenie, a jedynie poinformowanie o przelocie, który został zgłoszony do urzędu lotnictwa cywilnego.
Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico powiedział: „Nie akceptuje unijnego planu zakończenia do 2027 roku importu ropy, gazu i paliwa jądrowego z Rosji”. Podkreślił, że całkowite wstrzymanie, a nie ograniczenie dostaw zaszkodziłoby konkurencyjności zarówno UE, jak i samej Słowacji. Dodał, że: „Uznajemy strategiczny cel zmniejszenia zależności energetycznej Unii Europejskiej od krajów trzecich. Nie zgadzam się na jednak na ekonomiczne samobójstwo. (…) Gaz, energia jądrowa, ropa naftowa – wszystko musi się skończyć tylko dlatego, że budowana jest nowa żelazna kurtyna między światem zachodnim i być może Federacją Rosyjską i innymi krajami”.
Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico złożył wieńce na grobach żołnierzy radzieckich. Premier Słowacji odwiedził cmentarz wojskowy w Michalovcach, gdzie pochowani są żołnierze Armii Czerwonej i złożył wieńce na cześć 80. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Podziękował rosyjskiemu ambasadorowi za pomoc w odrestaurowaniu pomnika i powiedział, że żołnierze radzieccy odegrali decydującą rolę w wyzwoleniu ówczesnej Czechosłowacji.
Serbia. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić stwierdził: „Jestem tu, by walczyć o mój naród i mój kraj. Nie obchodzi mnie, co ktokolwiek inny na świecie powie. Zostałem wybrany przez naród serbski. Nie zostałem wybrany przez nikogo w Rydze, ani w Tallinie, ani w Wilnie, ani w Kownie, ani nigdzie indziej”. Jednocześnie dodał, że: „Przyjechałem do Moskwy, by walczyć o serbski naród. Pozostajemy jednak na drodze europejskiej”.
Niemcy. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz pytany o kwestię reparacji stwierdził, że ta kwestia jest „z punktu widzenia prawnego zamknięta”.
Watykan. W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją najstarszy precedencją kardynał biskup Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267 papieża Kościoła katolickiego. Kardynałowie zebrani na konklawe nie wybrali nowej głowy Kościoła katolickiego w pierwszym głosowaniu. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej w środę o godz. 21.00 zaczął wydobywać się czarny dym.
Indie/Pakistan. Zaognia się sytuacja w regionie Kaszmiru – Indie zaatakowały Pakistan. Rzecznik pakistańskiej armii gen. Ahmed Sharif Chaudhry stwierdził: „Chciałbym podkreślić, że wszystkie te starcia zostały przeprowadzone jako środek obronny, po tym jak te samoloty lub indyjskie samoloty zaatakowały, ostrzelały terytorium Pakistanu”. Prowadzona pierwszego dnia eskalacji konfliktu walka samolotów Pakistanu i Indii była jedną z największych i najdłuższych w niedawnej historii lotnictwa – informuje CNN. W powietrznej bitwie brało udział 125 samolotów. Premier Pakistanu Shehbaz Sharif twierdzi, że zestrzelono pięć indyjskich myśliwców. Amerykanie. Chińczycy, Rosjanie, Brazylijczycy i Japończycy wzywają do deeskalacji.
Chiny. Według chińskich mediów prezydent Rosji Władimir Putin we wrześniu tego roku odwiedzi Pekin, i weźmie udział w uroczystościach upamiętniających kapitulację Japonii i zakończenie II wojny światowej w Azji.
Zjednoczone Emiraty Arabskie. Już drugi w tym roku myśliwiec F/A-18 wpadł do morza. Myśliwiec, który lądował na lotniskowcu USS Harry S. Truman na Morzu Czerwonym wypadł za burtę, zmuszając dwóch pilotów do katapultowania się – poinformował agencję AP przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony. Do podobnego wypadku doszło pod koniec kwietnia. Każda z maszyn warta jest ok. 60 mln dolarów.
Autorstwo: łj, mg, sp, zw
Zdjęcie: kalhh (CC0)
Źródło: MyslPolska.info