Liczba wyświetleń: 216
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata.
Polska. Lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty powiedział: „Państwo jest silne i państwo działa. Działa między innymi poprzez służby. Z danych, które one przekazują, wynika, że problem, o którym tak krzyczy PiS z Konfederacją jest marginalny”. To kolejny polityk tej formacji, który uważa nielegalna imigrację za mało istotny problem.
Polska. Jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart członków Ordo Iuris „fundamentalistami finansowanymi przez Kreml”. Członkowie fundacji poczuli się obrażeni i oddali sprawę do sądu. 1 lipca tego roku zapadł wyrok w sprawie. Sąd oddalił powództwo instytutu wskazując, że Marta Lempart nie ma odpowiednich zasobów, aby odpowiadać za swoje słowa. Według sądu „Marta Lempart to jedynie aktywistka społeczna, która nie posiada takich zasobów jak Instytut, a zatem w kolizji dóbr osobistych Instytutu z wolnością słowa, prymat należy przyznać aktywistce”.
Polska. Posłanka KO Jolanta Niezgodzka skrytykowała działania byłego szefa Młodzieży Wszechpolskiej i obecnego posła PO Romana Giertycha, kwestionujące wybór na prezydenta Karola Nawrockiego. Niezgodzka powiedziała: „Oczywiście, że działa (Giertych – red.) na niekorzyść przede wszystkim państwa polskiego i demokracji w mojej ocenie, bo nie ma żadnych dzisiaj dowodów na to, że komisje, tak jak on powiedział, chyba w większości zostały przejęte (…) Myślę, że Roman Giertych poniesie odpowiedzialność za słowa”. Posłanka zasugerowała, że Polacy nie będą chcieli już głosować na Giertycha.
Polska. Koalicja Obywatelska gwałtownie traci poparcie – wynika z trzech różnych sondaży opublikowanych w ostatnim czasie. Sondaż IBRiS to spadek poparcia dla KO o 7,6 %, Rzeczpospolitej 5,8 %, zaś United Surveys wskazuje 7,4 %. Dziennikarze nazwali to „efektem Giertycha”.
Polska. Rozbito ukraiński gang, który zajmował się uprowadzaniem emigrantów. Według „Gazety Wyborczej” policjanci CBŚP rozbili ukraiński gang, który dla okupu uprowadził w Polsce dwóch Etiopczyków, a na Łotwie migrantów z Mali. Tym samym wyjaśniło się dziwne zachowanie dwóch imigrantów, którzy wywołali poruszenie, kiedy bez ubrań pojawili się na ulicach Lubina. Jak się okazuje, byli to migranci, którzy uciekli porywaczom z ukraińskiego gangu, żądającego okupu od ich rodzin.
Polska. Konfederacja zwołuje marsz przeciwko nielegalnym emigrantom. Wicemarszałek Krzysztof Bosak zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym mówi: „Uwaga województwo lubuskie, uwaga Zielona Góra . Manifestacja przeciwko nielegalnej imigracji i przeciwko przepychaniu imigrantów ze strony niemieckiej na stronę polską, przeciwko temu, co robi rząd, że to akceptuje i dopuszcza. Spotykamy się na wspólnej manifestacji w Zielonej Górze 4 lipca w piątek o godzinie 17:00, przed Urzędem Marszałkowskim. Przyjdźcie, wyraźmy wspólnie swoje stanowisko”.
Polska. Spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) otrzymają łącznie 2,4 miliarda złotych dofinansowania z Funduszu Inwestycji Kapitałowych na rozbudowę zdolności produkcyjnych amunicji wielkokalibrowej 155 mm, podało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Chodzi o następujące spółki: Zakłady Metalowe Dezamet, Mesko, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem oraz Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat.
Polska. Szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz nazywa działania na rzecz „zielonego ładu” absurdalnymi. Według niego „Europa musi stawiać na obronność, odbudowę przemysłu i konkurencyjność, nie tracić czas na wyznaczanie nierealnych wskaźników”.
Polska. Przewodniczący PSL i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz stanowczo odrzucił niemiecką propozycję wspólnych patroli na granicy. W TVN24 powiedział: „Nie będzie wspólnych patroli. Po stronie niemieckiej są patrole niemieckie, po polskiej stronie będą polskie”.
Polska. Były ambasador Białorusi, obecnie emigracyjny opozycjonista Paweł Łatuszka został został zaatakowany podczas spotkania w Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. Agresorem był inny Białorusin, który nazwał Łatuszkę, że ten jest zdrajcą, który chciał spalić całą opozycję.
Polska. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2026 zwyciężył projekt „Instalacja Nowa Tęcza – Łuk LGBT+”, tym samym symbol mniejszości seksualnych wróci w Warszawie na Plac Zbawiciela.
Unia Europejska. Komisja Europejska zaproponowała zmianę unijnego prawa o klimacie, ustanawiając unijny cel klimatyczny na 2040 roku polegający na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych netto o 90 % w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Eurokraci powołują się przy tym na rzekome „silne poparcie obywateli dla działań UE w dziedzinie klimatu”. Sławomir Mentzen z Konfederacji napisał: „A tyle się Trzaskowski nagadał w trakcie kampanii, że nie ma już żadnego Zielonego Ładu. Zielony Ład trzeba odrzucić, a nie zaostrzać!”.
Stany Zjednoczone. Szef „tybetańskiego rządu na uchodźstwie” Penpa Tsering ogłosił, że administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa podjęła decyzję o zniesieniu cięć w finansowaniu Tybetańczyków na uchodźstwie. Oznajmił, że USA przeznaczą 7 000 000 000 dolarów (7 miliardów) na finansowanie projektów Tybetańczyków na uchodźctwie.
Stany Zjednoczone. Kolejna wygrana prezydenta USA Donalda Trumpa. Paramount czyli właściciel CBS News, poinformował, że poszedł na ugodę w sprawie wytoczonej przez Donalda Trumpa. Polityk zarzucał stacji „ingerencję w wybory”. Gigant zgodził się zapłacić 16 000 000 dolarów (16 milionów) na rzecz przyszłej biblioteki prezydenckiej.
Rosja. Rosyjskie media poinformowały, że na wrzesień armia rosyjska i białoruska planuje wspólne ćwiczenia wojskowe „Zapad-2025”.
Rosja. W pierwszej połowie 2025 roku ponad 210 000 Rosjan podpisało kontrakty z armią, deklarując tym samym gotowość walki na Ukrainie. W 2025 roku rosyjskie władze kontynuują politykę podwyższania płac i premii, aby zachęcić do służby kontraktowej. W 2024 roku premia za podpisanie kontraktu wynosiła około 195 tysięcy rubli. Od sierpnia 2024 roku premia ta została podniesiona do około 400 tysięcy rubli. Według „Rzeczpospolitej” w niektórych regionach Rosji premia sięga nawet kilku milionów rubli (np. do 3,6 mln rubli w Samarze).
Ukraina. Niemcy zbroją Ukrainę. Podczas oficjalnej wizyty w Kijowie szef MSZ Niemiec Johann Wadefuhl, przekazał kolejną partię pojazdów ukraińskim służbom bezpieczeństwa. Odbiorcami byli członkowie Gwardii Narodowej i Państwowej Służby Ochrony Granic Ukrainy. Dziennikarz i analityk Julian Röpke z niemieckiego dziennika BILD podał, że darowizna obejmuje 65 ciężarówek Mercedes Unimog przeznaczonych dla służby granicznej oraz 10 nowych pickupów Volkswagen Amarok dla Gwardii Narodowej.
Ukraina. Władze ukraińskie na wieść o wstrzymaniu znaczącej części dostaw sprzętu na Ukrainę zaproponowały jego zakup lub wypożyczenie. Informacje o wstrzymaniu części dostaw na Ukrainę podano w środę. Ukraińskie ministerstwo obrony przekazało, że nie zostało o tym poinformowane przez USA, dlatego też władze w Kijowie zwróciły się do Waszyngtonu z prośbą o rozmowę i wyjaśnienie sytuacji.
Ukraina. Rosyjskie wojska weszły do obwodu dniepropietrowskiego, zajmując miejscowość Daczne nieopodal Pokrowska – przekazał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Strona ukraińska zaprzeczyła amerykańskim doniesieniom.
Białoruś. Na Białoruś przybyła duża amerykańska delegacja, w skład wchodzą przedstawiciele partii Republikanów i Demokratów, z Florydy, New Jersey, Kalifornii i Chicago. Od kilu tygodni obserwuje się pewne ocieplenie na linii Białoruś-USA. O sprawie poinformował Tomasz Trump.
Białoruś. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko ułaskawił w środę kolejnych szesnaścioro więźniów skazanych za różne przestępstwa, w tym za działalność antypaństwową. Jaka pierwsza poinformowała o tym rządowa agencja BiełTA. Jak podkreślono, uczynił to w przeddzień Dnia Niepodległości Republiki Białorusi.
Węgry. Premier Węgier Viktor Orban, zapowiedział uruchomienie programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania – wynika z jego wpisu na Facebooku. Możliwość ubiegania się o pożyczki z oprocentowaniem 3 % będą mieć wszyscy Węgrzy, niezależnie od tego, gdzie chcą kupić nieruchomość – zaznaczył szef węgierskiego rządu.
Węgry. Węgierski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „Małżeństwa jednopłciowe” zawarte za granicą muszą być uznane na Węgrzech za legalne związki partnerskie. Trybunał zobowiązał parlament do przyjęcia odpowiednich zmian w prawie do końca października bieżącego roku.
Belgia. Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte w wywiadzie dla Fox News stwierdził: „Całkowicie rozumiem, że USA zawsze muszą zadbać o zabezpieczenie własnych interesów. Ale jeśli chodzi o Ukrainę w krótkim okresie, to nie może ona obejść się bez wszelkiego wsparcia, jakie możemy jej dostarczyć, jeśli chodzi o amunicję i systemy obrony powietrznej”. Dodał również, że „Europejczycy w międzyczasie stają na wysokości zadania. W tym roku przeznaczyli 35 000 000 000 (35 miliardów) na Ukrainę. Więc jeśli chodzi o przeniesienie ciężaru ze Stanów Zjednoczonych na Europę, to się dzieje”.
Holandia. Holendrzy nie chcą nielegalnych emigrantów. Izba Niższa (Tweede Kamer) opowiedziała się za poprawką do tzw. ustawy o nadzwyczajnych środkach azylowych wprowadzającą karalność nielegalnego pobytu na terenie Holandii. Nowe przepisy przewidują również kary dla osób i organizacji, które pomagają cudzoziemcom ukrywać się przed deportacją. Za naruszenie nowych przepisów ma grozić do sześciu miesięcy więzienia i kara pieniężna.
Azerbejdżan. Ambasada Rosji w Baku poinformowała o licznych skargach obywateli rosyjskich przebywających w Azerbejdżanie dotyczących przypadków użycia wobec nich przemocy fizycznej, kontroli dokumentów oraz wizyt nieznanych osób w cywilnych ubraniach w miejscach ich zamieszkania. To kolejna odsłona zaostrzającego się konfliktu Baku z Moskwą, który zaczął się od policyjnej obławy na bandziorów azerskich w Jekaterynburgu, podczas której zmarło dwóch obywateli kaukaskiego państwa.
Indie. 90-letni duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego Dalajlama XIV oświadczył, że instytucja dalajlamy będzie trwać nadal także po jego śmierci, a poszukiwania jego przyszłej reinkarnacji zostaną przeprowadzone “zgodnie z dotychczasową tradycją” i „nikt inny nie ma prawa ingerować w tę sprawę”. Stany Zjednoczone przywróciły finansowanie „rządu tybetańskiego” na uchodźctwie. Tybetańskie władze przebywające w Indiach obiecały, że będą się starały zdywersyfikować w przyszłości swe źródła finansowania. Tybetańczycy obawiają się, że Chiny, które zajęły Tybet w 1950 roku, będą chciały mianować następcę Dalajlamy XIV na własną rękę.
Wietnam. Jest porozumienie handlowe Wietnamu z Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA napisał o szczegółach: „Wietnam zgodził się całkowicie znieść cła na towary z USA w zamian za obniżenie ceł na towary z Wietnamu do 20 %. Dodatkowo 40 % cłem objęte mają zostać produkty pochodzące z innych krajów wysyłane za pośrednictwem Wietnamu”.
Iran. Prezydent Iranu Masoud Pezeshkian nakazał w środę zawieszenie współpracy z ONZ-owską Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) – podały państwowe media. Decyzja ma związek z niedawnymi atakami Izraela i Stanów Zjednoczonych na irańskie obiekty nuklearne.
Meksyk. Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum zaprotestowała we wtorek przeciwko otwarciu w tych dniach nowego obozu tymczasowego dla migrantów w bagiennym rejonie Everglades na Florydzie i „traktowaniu migrantów jako przestępców”. Obóz dla uchodźców nazywany jest „Aligatorowe Alcatraz”. Podczas swej konferencji prasowej prezydent Meksyku skrytykowała masowe deportacje migrantów z USA. Jej zdaniem, zaszkodzą one amerykańskiej gospodarce, a ponadto – jak powiedziała – „stanowią poważne pogwałcenie praw człowieka”.
Argentyna. W wieku 98 lat zmarł kardynał Luis Pascual Dri. Argentyński kapucyn był spowiednikiem w Sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej w Buenos Aires. Pomagał on ubogim i pokrzywdzonym na dużą skalę. Nazywano go współczesnym ojcem Pio.
Argentyna. Do Izby Deputowanych, niższej izby argentyńskiego Kongresu, wpłynął projekt ustawy przewidujący wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Miałaby ona zastąpić obecnie używane peso, które przez lata wysokiej inflacji znacznie straciło na wartości. Projekt autorstwa posła z partii Zjednoczeni Republikanie (RU), Ricardo Lopeza Murphy’ego, zakłada wprowadzenie nowej waluty 1 stycznia 2026 roku. Nie wiązałoby się to z reformą systemu finansowego, a jedynie techniczną zamianą pesos na argentum po kursie 1 do 1000. Pozwoliłoby to uniknąć używania liczb z wieloma zerami w codziennych transakcjach i „obcięłoby” trzy zera z cen.
Autorstwo: mp, łj, djs
Źródło: MyslPolska.info