Święty Graal w rzymskiej bazylice?

Opublikowano: 28.06.2007 | Kategorie: Paranauka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 486

Wedle twierdzeń archeologa Alfredo Barbagallo bazującego na średniowiecznych źródłach, święty Grall spoczywa w rzymskim kościele z VI wieku.

Kielich, który według tradycji używany był przez Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy stał się źródłem wielu legend i rozbudzał wyobraźnię poszukiwaczy od stuleci. Alfredo Barbagallo – włoski archeolog twierdzi, że Grall spoczywa w komnacie na podobieństwo kaplicy pod Bazyliką św. Wawrzyńca za Murami – jednym z 7 kościołów, jakie odwiedzają chrześcijańscy pielgrzymi podczas podróży do Rzymu.

Barbagallo opiera swe twierdzenie na dowodach, jakie zgromadził w czasie dwuletniego studiowania średniowiecznej ikonografii wewnątrz bazyliki oraz opisowi szczególnej komnaty w przewodniku po katakumbach napisanym w 1938 roku przez kapucyna o imieniu Giuseppe Da Bra.

Zakonnik opisuje komnatę o powierzchni 20 m. kwadratowych o kopulastym suficie. „W rogu ujrzeć można terakotowy szyb, którego dolna część otwiera się nad twarzą szkieletu” – pisze. Da Bra wyjaśnia następnie, że podawanie płynu zmarłym było częścią rytuału pogrzebowego w starożytności. Jak mówi Barbagallo, który kieruje stowarzyszeniem o nazwie Arte e Mistero (Sztuka i Tajemnica), w szybie znajduje się Grall.

Wskazał on także na kilka mozaiek i fresków w bazylice, które zawierają wizerunki Gralla. Barbagallo dodaje, że jego obecność w kościele odpowiada niewyraźnym zeznaniom jego wczesnych strażników.

W roku 258, w czasie prześladowań chrześcijan, papież Sykstus V powierzył rzekomo skarby kościoła diakonowi o imieniu Wawrzyniec (po włosku Lorenzo). Cztery dni później stał się on męczennikiem i odtąd nikt nie widział Gralla, który jak mówią legendy ma spoczywać w wielu miejscach. Według „Kodu Leonarda da Vinci”, kielich spoczął w szkockiej kaplicy w Rosslyn. Barbagallo twierdzi, iż kielich nie został nigdzie przeniesiony i spoczywa w grobowcu św. Wawrzyńca.

Cesarz Konstantyn na miejscu męczeńskiej śmierci Wawrzyńca stworzył w IV w. miejsce kultu, zaś na tym samym miejscu powstała w 580 r. główna część Bazyliki św. Wawrzyńca za Murami. Katakumby, gdzie według Barbagallo spoczywa kielich, znajdują się pod nadzorem watykańskiej komisji ds. archeologii sakralnej. Jej rzecznik powiedział:

– Wiemy o raportach, a kilka tygodni temu dokonano wstępnego śledztwa w okolicy z możliwością otwarcia katakumb, ale jak na razie nie podjęto ostatecznej decyzji.

Źródło oryginalne: Telegraph.co.uk, 21.06.2007
Źródło polskie: Serwis NPN

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.