Liczba wyświetleń: 486
Wedle twierdzeń archeologa Alfredo Barbagallo bazującego na średniowiecznych źródłach, święty Grall spoczywa w rzymskim kościele z VI wieku.
Kielich, który według tradycji używany był przez Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy stał się źródłem wielu legend i rozbudzał wyobraźnię poszukiwaczy od stuleci. Alfredo Barbagallo – włoski archeolog twierdzi, że Grall spoczywa w komnacie na podobieństwo kaplicy pod Bazyliką św. Wawrzyńca za Murami – jednym z 7 kościołów, jakie odwiedzają chrześcijańscy pielgrzymi podczas podróży do Rzymu.
Barbagallo opiera swe twierdzenie na dowodach, jakie zgromadził w czasie dwuletniego studiowania średniowiecznej ikonografii wewnątrz bazyliki oraz opisowi szczególnej komnaty w przewodniku po katakumbach napisanym w 1938 roku przez kapucyna o imieniu Giuseppe Da Bra.
Zakonnik opisuje komnatę o powierzchni 20 m. kwadratowych o kopulastym suficie. „W rogu ujrzeć można terakotowy szyb, którego dolna część otwiera się nad twarzą szkieletu” – pisze. Da Bra wyjaśnia następnie, że podawanie płynu zmarłym było częścią rytuału pogrzebowego w starożytności. Jak mówi Barbagallo, który kieruje stowarzyszeniem o nazwie Arte e Mistero (Sztuka i Tajemnica), w szybie znajduje się Grall.
Wskazał on także na kilka mozaiek i fresków w bazylice, które zawierają wizerunki Gralla. Barbagallo dodaje, że jego obecność w kościele odpowiada niewyraźnym zeznaniom jego wczesnych strażników.
W roku 258, w czasie prześladowań chrześcijan, papież Sykstus V powierzył rzekomo skarby kościoła diakonowi o imieniu Wawrzyniec (po włosku Lorenzo). Cztery dni później stał się on męczennikiem i odtąd nikt nie widział Gralla, który jak mówią legendy ma spoczywać w wielu miejscach. Według „Kodu Leonarda da Vinci”, kielich spoczął w szkockiej kaplicy w Rosslyn. Barbagallo twierdzi, iż kielich nie został nigdzie przeniesiony i spoczywa w grobowcu św. Wawrzyńca.
Cesarz Konstantyn na miejscu męczeńskiej śmierci Wawrzyńca stworzył w IV w. miejsce kultu, zaś na tym samym miejscu powstała w 580 r. główna część Bazyliki św. Wawrzyńca za Murami. Katakumby, gdzie według Barbagallo spoczywa kielich, znajdują się pod nadzorem watykańskiej komisji ds. archeologii sakralnej. Jej rzecznik powiedział:
– Wiemy o raportach, a kilka tygodni temu dokonano wstępnego śledztwa w okolicy z możliwością otwarcia katakumb, ale jak na razie nie podjęto ostatecznej decyzji.
Źródło oryginalne: Telegraph.co.uk, 21.06.2007
Źródło polskie: Serwis NPN