Liczba wyświetleń: 726
Archeolodzy pracujący w brytyjskiej Walii, natrafili na kilkaset pozostałości po dawnych strukturach i kamiennych kręgach. Nowe odkrycia, po raz kolejny zawdzięczamy trwającej w tym obszarze suszy.
Seria znalezisk rozpoczęła się od zdjęcia jednego z miejscowych pól wykonanego cywilnym dronem. Fotografie, ujawniły kontur starożytnego monumentu przypominającego nieco słynny Stonehenge. Z tą różnicą, że zdaniem badaczy był on od niego o wiele starszy. Niedługo potem lokalne władze podjęły własne badania, które doprowadziły ich do odkrycia kolejnych formacji na innych polach.
Głównym powodem dla odnalezienia tych dawnych megalitów jest trwająca w Wielkiej Brytanii i Irlandii, susza która zdaniem służb meteorologicznych pobija dotychczasowy rekord z 1910 roku. Zdaniem archeologów, wyraźny kontur dawnych budowli na tym obszarze zawdzięczamy osadzającym się na kamieniach pozostałościom wilgoci. Z powodu ich obecności, rośliny w tych miejscach stają się bardziej żywe i zielone od tych znajdujących się w ich okolicy, co z kolei tworzy tak niezwykły efekt.
Ze względu na spore zainteresowanie tym tematem, Królewska Komisja ds Starożytności i historycznych monumentów Walii stworzyła specjalną mapę z oznaczeniem wszystkich nowo odkrytych lokacji. Na obecną chwilę mapa zawiera aż 230 miejsc, w których natrafiono na nowe niezwykłe pozostałości po dawnych mieszkańcach tego obszaru. Zresztą to i tak nie wszystko, ponieważ wiele z potwierdzonych stanowisk zostało wykluczonych z mapki ze względu na fakt iż leżą na prywatnej posesji. Pracownicy komisji nie podali ich do oficjalnej wiadomości aby uniknąć sytuacji w których zainteresowani tą kwestią ludzie masowo wtargnęliby na czyjeś pole.
Zgodnie z przekazami medialnymi, trwająca obecnie fala upałów ujawniła ślady wielu starożytnych konstrukcji. Mowa tu nie tyle o kamiennych kręgach ale dawnych osadach żyjących tam ludzi. Natrafiono tam nawet na ślady wioski pochodzącej jeszcze z epoki Brązu. Susza przyczyniła się również do pomocy w badaniach półwyspu Llyn gdzie odnaleziono masywny cmentarz z epoki brązu oraz wiele zwierzęcych zagród z epoki Żelaza.
Autorstwo: M@tis
Źródło: InneMedium.pl