Superkomputery będą analizować dane dla energetyki

Opublikowano: 19.06.2016 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 839

Jeden z najnowocześniejszych ośrodków do analizy Big Data uruchomiono w piątek na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Sercem nowego Centrum Technologii ICM UW są dwa nowe superkomputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Mają one wykonywać obliczenia np. dla energetyki.

Maszyny na dobre ruszą z obliczeniami 1 lipca – zaznaczył dr Maciej Cytowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW na uroczystym otwarciu centrum.

Obliczenia będą dotyczyły projektów naukowych, będących często na styku nauki z biznesem czy z technologią. „Dotyczą one takich dziedzin, jak np. projektowanie nowych leków, testowanie wytrzymałości nowych materiałów. Będziemy też prognozować pogodę w dużo lepszej skali. (…) Oprócz tego mamy inżynierów, którzy będą się zajmowali projektowaniem kształtu śmigieł turbin wiatrowych” – wymieniał Cytowski.

Centrum Technologii ICM UW wyposażone jest w dwa superkomputery. Pierwszy z nich, Okeanos, będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych. Jego moc obliczeniowa to ponad 1 petaflopsa (co znaczy, że potrafi wykonać ponad biliard – miliard miliardów – obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Drugi z superkomputerów – Enigma – to, jak deklarują przedstawiciele ICM UW, największy w Polsce superkomputer do analiz Big Data. Posiada ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i ma pojemność pamięci przekraczającą 8 petabajtów (1 petabajt to miliard gigabajtów).

W Centrum Technologii ICM UW jest także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych o pojemności w sumie ponad 20 petabajtów oraz zaawansowane laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu (tworzenia realistycznych obrazów komputerowych).

„Tu spotykają się wszystkie obszary kompetencji dotyczące danych” – powiedział na otwarciu centrum dyrektor ICM UW prof. Marek Niezgódka. Poinformował, że dane będą w ośrodku zarówno przetwarzane, jak i gromadzone, przechowywane, porządkowane oraz udostępniane. Prowadzona też będzie analiza danych i wielkoskalowe obliczenia.

Prof. Niezgódka tłumaczył, że głównymi obszarami zainteresowania naukowców pracujących w nowym centrum będzie medycyna oraz energetyka. Jeśli chodzi o medycynę – placówka przyjrzy się możliwości wykorzystywania danych zindywidualizowanych, a także danych klinicznych czy genetycznych.

Drugim z obszarów zainteresowań jest energetyka. „To obszar, w którym wymagane jest wykorzystanie olbrzymiej ilości danych, które muszą być przetwarzane w czasie prawie rzeczywistym” – powiedział Niezgódka. Zwrócił uwagę na konieczność zmiany modeli operacyjnych w energetyce w związku z pojawianiem się modeli odnawialnych czy prosumenckich.

„Kompetencja naszych zespołów o interdyscyplinarnym składzie to wartość szczególna, która decyduje o naszym miejscu zarówno w nauce, jak i w układzie krajowym i międzynarodowym” – zaznaczył Niezgódka.

Niezgódka wyraził nadzieję, że działaniami ICM UW zainteresują się prywatne firmy i sektor administracji publicznej. „Dane, a szczególnie wielkie dane, zmieniają świat – informacja z nich wydobywana tworzy nowe podstawy nauki, gospodarki, daje nowe szanse planowania i podejmowania decyzji w obszarze publicznym i w przemyśle” – stwierdził.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.