Liczba wyświetleń: 687
W piątek 11 lipca oficjalnie zakończył się strajk polskich opiekunek osób starszych w Zurychu. Był to pierwszy w historii tego kraju strajk zorganizowany przez Polki pracujące w tym zawodzie.
Zgodnie z zawartym porozumieniem zamiast stawki minimalnej w tym zawodzie (18,55 franków za godzinę) Polki będą zarabiały – w zależności od wykształcenia i doświadczenia zawodowego – odpowiednio:
– 22 franki za godzinę osoba bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego;
– 25 franków za godzinę dla osoby z 4 letnim doświadczeniem zawodowym;
– 27,50 franków za godzinę dla osób z wykształceniem i uznanym w Szwajcarii dyplomem
Opiekunki otrzymają też trzynastą pensję. Dodatkowo ich czas pracy zostanie zmniejszony z 50 do 42 godzin tygodniowo. Powyżej tych godzin będzie przysługiwał dodatek za nadgodziny. Wreszcie czas dojazdu do klienta będzie wliczony do czasu pracy.
Jedyne, czego nie udało się uzyskać, to podpisanie przez pracodawcę układu zbiorowego pracy ze związkiem Unia. Jednakże warunki pracy i płacy uzyskane przez pracowników odpowiadają warunkom pracy określonym przez proponowany układ zbiorowy.
Strajk i wypracowane w jego wyniku porozumienie jest ogromnym sukcesem polskich opiekunek, które swoje zwycięstwo uzyskały dzięki wsparciu ze strony Unii oraz pośrednio OPZZ, który od września 2012 roku posiada swojego przedstawiciela w tym związku, Adama Rogalewskiego, odpowiedzialnego za reprezentowanie interesów polskich pracowników w Szwajcarii.
Autor: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl
nie rzucim ziemi skąd nasz ród…
nie będzie Niemiec pluł nam w twarz ni dzieci nam germanił…