Liczba wyświetleń: 2225
Studentki i studenci zdecydowali się na kolejny krok w obronie akademika Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po proteście wrócili do budynku i rozpoczęli okupację.
Jak informują organizatorzy protestu, pokojowa okupacja ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji władz UAM w sprawie „Jowity”, ale również ogólnej polityki zarządzania uniwersytetami w Polsce. Uczestniczki i uczestnicy liczą, że przyciągnie to uwagę mediów i rozpocznie dyskusję o socjalnych problemach studentek i studentów.
Akademik Jowita w październiku 2023 roku nie przyjął nowych studentów. Wcześniej co roku stawał się domem dla ponad 300 studentek i studentów z Polski i zza granicy. W kwietniu rektorka UAM ogłosiła planowaną sprzedaż budynku oraz działki.
Obecny kryzys mieszkaniowy dotyka szczególnie młode osoby z mniej zamożnych domów, dla których miejsce w akademiku to często jedyna szansa na rozpoczęcie studiów. Pozbawianie ich możliwości zamieszkania w DS Jowita, który znajduje się w centrum Poznania, w bliskiej odległości od wielu wydziałów, jest krokiem skandalicznym i niezrozumiałym dla społeczności studenckiej.
Studenci i studentki podkreślają również rosnące zaniepokojenie elitaryzacją uczelni wyższych w Polsce. Zdaniem protestujących, obecne zmiany w polityce edukacyjnej przyczyniają się do utrudniania dostępu do edukacji wyższej dla szerszych grup społecznych. Coraz wyższe opłaty za akademiki, brak skutecznych programów stypendialnych, publicznych stołówek oraz ograniczone możliwości wsparcia finansowego sprawiają, że uczelnie stają się miejscem dostępnym jedynie dla nielicznych. W kontekście braku zaplecza socjalnego, uczestniczki i uczestnicy wyrażają obawy dotyczące ograniczonych środków przeznaczonych na pomoc materialną. Brak skutecznych programów pomocy socjalnej oraz niewystarczające stypendia powodują, że wiele osób studiujących boryka się z trudnościami finansowymi, co może wpływać negatywnie na ich wyniki akademickie oraz samopoczucie.
Działania okupacyjne zostaną przeprowadzone pokojowo, z zachowaniem zasad obowiązujących we wspólnocie akademickiej. Uczestniczki i uczestnicy liczą, że przyciągnie to uwagę mediów i rozpocznie dyskusję o socjalnych problemach studentek i studentów.
Źródło: NowyObywatel.pl
To w pełni ,,świadome,, działanie. Ludzie mają być głupi. A nie zdobywać wiedzę. Kretynom łatwiej wcisnąć kit i łatwiej ich kontrolować.
Studia powinny być płatne, a wtedy uczelnie miałyby na stypendia dla uzdolnionych. Wysłanie dziecka na studia i tak jest drogą inwestycją. Korzystają na tym głównie bogaci, bo biedniejszych po prostu na to nie stać.
@ wujek Polonii- Polska to bogaty kraj i może utrzymywać cały świat np dając darmowe studia aby potem studenci z innych krajów wyjeżdżali dalej i nas chwalili, że Polska to bogaty kraj, nie mający rodzimego przemysłu ale z ciekawą historią, z której zapamiętali „solidarność ” i „polski papież”
@ Wujek Polonii – płatne studia? Znam wielu zdolnych POLAKÓW z biednych domów, których jedyną szansą na wyrwanie się z biedy były darmowe studia, upór, konsekwencja i pracowitość. Dziś, po otrzymaniu i wykorzystaniu tej szansy, otrzymali drugie życie. Podejrzewam, że albo od mamusi i tatusia dostałeś to co masz, albo ci sie przez przypadek udało, bo takiego kociokwiku juz tu dawno nie czytałem !! Poza tym studentów obecnie jest często i 10x mniej niż 20 lat temu i uczelnie walczą o przetrwanie. Płatne to powinny być wizyty w ośrodkach zdrowia, żeby bandy znudzonych serialami emerytów i rencistów nie blokowały kolejek osobom pracującym na ich świadczenia.