Liczba wyświetleń: 568
OBWE opublikowała w czwartek ostateczny raport, w którym zawarta jest ocena procesu wyborczego w Polsce. Ocena wyborów zawiera pewne zastrzeżenia, które dotyczą m.in. stronniczości mediów publicznych i prywatnych oraz prezydenta RP, a także funkcjonowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zacierającego się czasem podziału między rządem, instytucjami państwowymi i partią rządzącą.
W raporcie uznano m.in., że sposób, w jaki publiczny nadawca (TVP1) relacjonował sprawę zarzutów przeciwko posłance PO Beacie Sawickiej w ostatnim tygodniu kampanii „pośrednio (ang. implicitly) kwestionując wiarygodność całej rywalizującej (w wyborach) partii, był niezgodny z zasadami i stanowił niestosowną interpretację jego (nadawcy – PAP) odpowiedzialności za służbę publiczną”.
Zwrócono uwagę, że „ostatni tydzień kampanii wyborczej był zdominowany przez reperkusje konferencji prasowej z 16 października zwołanej przez CBA, na której przekazano informacje o toczącym się śledztwie w sprawie łapownictwa, dotyczącym posłanki PO w ustępującym Sejmie”.
Odnotowano, że „podczas konferencji szef CBA Mariusz Kamiński powiedział, że wyborcy powinni wziąć pod uwagę informacje, które przekazał i wyciągnąć własne wnioski, kiedy będą się zastanawiali, jak głosować. Konferencja była też retransmitowana przez TVP1, główny kanał telewizji publicznej, przy czym zmieniono układ programu, żeby to umożliwić. Relacja wideo ze śledztwa, opublikowana podczas konferencji została następnie wykorzystana przez PiS do twierdzenia, że PO planowała prywatyzację służby zdrowia, czemu PO zdecydowanie zaprzeczyła”.
Źródło: Centrum Informacji Anarchistycznej