Liczba wyświetleń: 637
W stolicy rachunki za ogrzewanie wzrosną wkrótce o 7,62 proc. – oto kolejne efekty tego, że „rynek wie lepiej”, czyli prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Firma początkowo chciała wzrostu cen nawet o 14 procent.
Jak informuje „Życie Warszawy”, Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżkę opłat, jednak nie zaakceptował proponowanej przez Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podwyżki 14-procentowej. „Zredukowaliśmy tę liczbę niemal dwukrotnie” – mówi rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. „Średni wzrost ceny za usługi SPEC wyniesie 7,62 proc.”. Nowa taryfa wejdzie w życie prawdopodobnie 1 lipca.
Jeszcze bardziej zdrożeje ciepło dostarczane przez PGNiG Termika, czyli to wytwarzane w Elektrociepłowni Żerań, Elektrociepłowni Siekierki, Ciepłowni Kawęczyn i Ciepłowni Wola. Rachunki jego odbiorców wzrosną średnio o 8,64 proc. „To dlatego, że zmieniły się stawki zarówno SPEC, którego siecią to ciepło dociera do odbiorców, jak i PGNiG Termika, czyli jego producenta” – tłumaczy Agnieszka Głośniewska. Zmiana taryfy za ciepło oznacza, że spółdzielnie mieszkaniowe w wakacje będą musiały wyliczyć nowe stawki czynszu.
Plany SPEC nie podobają się radnym opozycji, którzy byli przeciwni prywatyzacji miejskiej spółki. „Nie jest dla nas zaskoczeniem, że prywatny właściciel SPEC dąży do maksymalizacji zysku” – mówi Jarosław Krajewski. „To nie będzie na rękę mieszkańcom Warszawy, którzy ten zysk wypłacą z własnych kieszeni”. Radny tłumaczy, że spółki miejskie, np. MPO czy MPWiK, zdają sobie sprawę, że nie mogą wprowadzać drastycznych podwyżek dla mieszkańców.
„Wszyscy z wyjątkiem rządzącej miastem PO spodziewali się, że po prywatyzacji SPEC z kieszeni warszawiaków będzie ubywać pieniędzy” – mówi z kolei radny Marcin Rzońca. „To, że ceny wzrosną o 7,6 proc., a nie o 14, to zwykła obniżka podwyżki, nie pierwszy raz tak się dzieje. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy Warszawy nie dadzą się na to nabrać i zrozumieją, że zostali narażeni na drenaż ich budżetów” – dodaje.
Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zostało sprzedane przez władze miasta koncernowi Dalkia Polska pod koniec ubiegłego roku. Proces prywatyzacji SPEC-u i konsekwencje z tym związane wyjaśniał w wywiadzie dla „Nowego Obywatela” Piotr Ciompa – rozmowę można przeczytać tutaj.
Źródło: Nowy Obywatel
Hania Gronkowiec zgotowała wam ten los drodzy Warszawiacy i nic z tym nie robicie.
Rosja nie powinna obniżać ceny gazu dla Polski gdyż jak widzimy , wszystkie nadwyżki z opłat będą wpływały do urzędów .Jak można podnosić ceny energii jeśli ceny surowców spadły w ciągu roku o 30% ,to jest przestępstwo przeciw narodowi a kradzież jest podobno karana .Musielibyśmy mieć Janukowycza za prezydenta aby posadził do więzienia całą mafię urzędniczą ja to zrobił z Tymoszenko , chociaż Katyń bis byłby bardziej funkcjonalny.
@Fenix – myślę, że każdy jakoś tam potrafi wyobrazić sobie samodzielny rozwój Górnego Śląska… Ja poproszę zatem o przedstawienie pomysłu na rozwój Bieszczad…
@Fenix – czyli twoje Bieszczady uzależnione są od sukcesu innych regionów i kaprysu ich mieszkańców. Dlaczego zatem twierdzisz, że te regiony należy rozdzielać?
@Fenix – autonomia miałaby sens tylko wtedy kiedy dany region posiadałby swoje niezależne od struktury zydowskiej banki.
Fenix, a Ty z pracy piszesz, ze Śląska może ?
chciałbym mieć taką labę w pracy, żeby móc tyle pisać commentów co Fenix ;>
A przed referendum akcesyjnym mówili, że po wstąpieniu energia stanieje, że będą wysokie emerytury, że w ogóle… Polska w siłę a ludziom dostatnio… Ech, jakże się nie zawiodłem. 🙂