Liczba wyświetleń: 992
Coraz więcej plastiku i innych odpadów jest wysyłanych do recyklingu, gdzie są rozbijane na jak najdrobniejsze cząsteczki. Są one tak drobne, że omijają oczyszczalnie wody i docierają do oceanu.
Morskie organizmy często spożywają te drobne fragmenty, myląc je z pokarmem. Ryby i owoce morza schwytane jako pokarm dla ludzi często zawierają w sobie szkodliwe cząsteczki. Nowa analiza naukowa pokazała, że sól morska również może być zanieczyszczona plastikiem.
Międzynarodowy zespół naukowców przebadał 17 różnych soli morskich, wydobywanych w 8 krajach – Australii, Iranie, Malezji, Nowej Zelandii, Portugalii, Południowej Afryce, Japonii i Francji. W laboratorium Uniwersytetu Putra w Malezji przebadano wszystkie próbki za pomocą spektroskopii. Okazało się, że cała sól, oprócz tej wydobywanej we Francji, zawiera cząsteczki obcego pochodzenia. Z 72 cząsteczek, 41.6% stanowiły sztuczne polimery, 23.6% to pigmenty barwiące plastik, a 5.5% to węgiel bezpostaciowy. Pozostałe 29.1% pozostało niezidentyfikowane.
Badcze utrzymują jednak, że obecne skoncentrowanie plastiku w soli morskiej nie jest zagrożeniem dla ludzkiego organizmu. Według nich, jeśli większa liczba szkodliwych cząsteczek przedostanie się do oceanu, wtedy nie tylko ucierpią na tym morskie stworzenia, lecz sól, którą spożywamy, może stać się niebezpieczna dla naszego organizmu.
Autorstwo: B
Na podstawie: Earth-chronicles.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl