Słowenia zapowiada referendum ws. wyjścia z NATO

Opublikowano: 08.07.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 273

Słowenia stoi przed bezprecedensowym wyborem, który może wstrząsnąć strukturami NATO. Premier Robert Golob zaproponował przeprowadzenie referendum w sprawie członkostwa kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim, stawiając przed obywatelami jasną alternatywę: albo pozostać w NATO i drastycznie zwiększyć wydatki na obronność, albo opuścić organizację.

Propozycja referendum pojawiła się w obliczu rosnących żądań ze strony NATO dotyczących zwiększenia wydatków obronnych do 3% PKB do 2030 roku, a następnie do szokujących 5% PKB do 2035 roku. Dla małej Słowenii oznacza to konieczność przeznaczenia niemal 2 miliardów dolarów rocznie na cele wojskowe, co stanowi kolosalne obciążenie dla jej budżetu.

„Istnieją tylko dwie możliwości: albo pozostajemy w NATO i płacimy składki członkowskie, albo wychodzimy z sojuszu. Wszystko inne to populistyczne oszukiwanie obywateli” – oświadczył premier Golob. Jego rządząca partia Ruch Wolności (Gibanje Svoboda) argumentuje, że to właśnie obywatele powinni zdecydować o tej kluczowej kwestii.

Słowenia obecnie wydaje zaledwie około 1,3% swojego PKB na obronność, co stawia ją wśród państw NATO o najniższych nakładach wojskowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Hiszpanii (1,24% PKB) i Portugalii (1,55% PKB). Te kraje znajdują się na samym dole listy pod względem wydatków obronnych jako procent PKB wśród członków Sojuszu.

Prezydent Słowenii Nataša Pirc-Musar dodatkowo zaogniła sytuację, nazywając zerwanie dialogu z Rosją „strategicznym błędem UE” i sugerując przywrócenie bezpośrednich kontaktów, w tym rozmów o współpracy energetycznej. To stanowisko stwarza dodatkowe napięcia w relacjach z NATO.

Słowenia nie jest jedynym krajem, który kwestionuje nowe wymagania finansowe. Premier Hiszpanii Pedro Sánchez już oficjalnie ogłosił, że jego kraj nie zamierza spełnić celu 5% PKB, uznając wcześniejszy cel 2% za „wystarczający” i „realistyczny”. Argumentował, że próba osiągnięcia nowego progu oznaczałaby drastyczne cięcia w wydatkach socjalnych lub podwyżki podatków.

Warto przypomnieć, że Słowenia przystąpiła do NATO w 2004 roku również na podstawie referendum przeprowadzonego rok wcześniej, w którym 66% obywateli opowiedziało się za członkostwem. Od tamtego czasu sytuacja uległa jednak znaczącej zmianie – NATO wymaga coraz większych nakładów finansowych, a Słowenia jest coraz częściej angażowana w operacje wojskowe poza Europą.

Na podstawie: STA.si, Slovenia.News-Pravda.com, Reuters.com, CBSNews.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy autorów i użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne TUTAJ, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym e-mailem.

1 wypowiedź

  1. MariuszM 08.07.2025 12:01

    Brawo Słowenia 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.