Liczba wyświetleń: 818
Profesor Lister Staveley-Smith z University of Western Australia i jego zespół przyjrzeli się 883 galaktykom, z których niemal 330 było wcześniej nieznanych. Badania Staveleya-Smitha mogą pomóc w wyjaśnieniu tajemnicy Wielkiego Atraktora.
Wielki Atraktor to obszar zaburzenia grawitacyjnego we wszechświecie. Obszar ten przyciąga do siebie setki tysięcy galaktyk, w tym Drogę Mleczną. Mimo, że wspomniane galaktyki znajdują się w stosunkowo niewielkiej odległości 250 milionów lat świetlnych od Ziemi, to ich obserwacja jest znacznie utrudniona, gdyż przesłania je Droga Mleczna.
Profesor Stavaley-Smith zauważa, że naukowcy starają się wyjaśnić tajemnice Wielkiego Atraktora od czasu odkrycia zaburzeń w latach 1970. i 1980. „Nie rozumiemy, co powoduje przyspieszenie grawitacyjne Drogi Mlecznej, ani co jest jego źródłem. Wiemy, że w tamtym regionie znajduje się nieco wielkich gromad galaktyk i że Droga Mleczna porusza się w ich kierunku z prędkością przekraczającą 2 miliony kilometrów na godzinę” – stwierdza uczony.
Naukowcy zidentyfikowali liczne nowe struktury, które mogą wyjaśniać zachowanie się Drogi Mlecznej. Są wśród nich trzy zbiory galaktyk, nazwane NW1, NW2 i NW3 oraz dwie gromady CW1 i CW2.
„Średnio galaktyka zawiera 100 miliardów gwiazd, odkrycie więc za Drogą Mleczną setek nowych galaktyk oznacza, że istnieje tam olbrzymia ilość masy, o której dotychczas nie mieliśmy pojęcia” – mówi jeden z członków zespołu badawczego, profesor Renee Kraan-Korteweg z Uniwersytetu w Kapsztadzie.
W badaniach brali udział naukowcy z Australii, Holandii, RPA i USA.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
Binarna natura wszechświata potwierdzona w budowie naszego DNA potwierdza się naturalnie również w kosmosie. Biorąc pod uwagę skomplikowany, spiralny sposób poruszania się naszego słońca i podążającego za nim całego układu słonecznych planet, potwierdza hipotezę, że nasza gwiazda posiada również swojego wygasłego, niewidocznego jak sądzę brata i podobnie jak się wydaje sytuacja przedstawia się w przypadku galaktyk, które prawdopodobnie wzajemnie wirują wokół swoich potężnych odpowiedników. Czemu tak się dzieje ? Jak się wydaje ruch wirowy jest niezbędnym warunkiem osadzania się, implodowania, powstawania materii.