SETI po japońsku

Opublikowano: 14.07.2008 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 1037

Kilkanaście obserwatoriów astronomicznych z terenu Japonii łączy siły w nowym projekcie mającym na celu odnalezienie śladów istnienia inteligentnego życia w kosmosie. Temat istot pozaziemskich w Kraju kwitnącej wiśni stał się intrygujący po tym, jak w ich sprawie wypowiedzieli się japońscy politycy. Naukowcy wierzą, iż istnieje cień szansy na odnalezienie podobnych sygnałów.

Największe japońskie obserwatoria astronomiczne kumulują siły w kierunku poszukiwań mających na celu odpowiedź na coraz częściej zadawane pytania o istnienie życia w kosmosie.

Projekt, któremu przewodzą japońscy astronomowie połączy co najmniej kilkanaście obserwatoriów z całego Kraju kwitnącej wiśni, które zajmą się badaniem gwiazd mogących według naukowców stanowić potencjalny dom dla pozaziemskiej cywilizacji.

– Każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, czy wszechświat jest nieskończony i czy istnieją obcy – mówi Shinya Narusawa z Obserwatorium Astronomicznego Niski Harima.

Temat istot pozaziemskich nie jest dla Japończyków obcy. W ubiegłym roku przyciągnęły one uwagę po tym, jak w kierunku rządu wysunięto pytania o możliwość potwierdzenia ich istnienia w jakikolwiek sposób. Odpowiedź była negatywna.

W świecie naukowym, japońscy badacze używają anten to przechwytywania sygnałów radiowych z przestrzeni kosmicznej i analiz światła w celu odnalezienia ewentualnych laserowych emisji z kosmosu – mówi Narusawa.

Podobne wysiłki nie przyniosły jak na razie wielu rezultatów. W nowym projekcie, w którym weźmie udział wielu astronomów, będą oni filmować jedną z wybranych gwiazd przez kilka nocy z rzędu, przeprowadzając analizę światła i rejestrując sygnały radiowe.

– Kiedy zdarzają się podejrzane sygnały, czasem trudno określić, czy są wygenerowane sztucznie, pochodzą one z Ziemi lub może mają źródło w gwiazdach, w świecie naturalnym – dodaje.

Wraz z dużą liczbą uczestników projektu obserwujących określone gwiazdy, znacznie łatwiej określić będzie można, czy sygnały mają naturalne pochodzenie.

Uczestnicy wierzą, iż istnieje cień szansy na napotkanie sygnałów wygenerowanych przez obcą cywilizację, które będą miały wielkie znacznie.

– Myśląc o przestrzeni kosmicznej mamy nadzieję, że pozwoli to na ponowne dostrzeganie przez człowieka wartości naszej planety i jej mieszkańców – mówi Narusawa.

Informacja: Reuters
Źródło: Serwis NPN

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy autorów i użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne TUTAJ, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym e-mailem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.