Liczba wyświetleń: 759
Społeczeństwo Arabii Saudyjskiej wrze, gdy głos zabrała cicha większość. Lokalne feministki, bo ponoć takie tam istnieją, poszerzają swoje zdolności do oddziaływania na ludzi oraz rząd. Obok nowoczesnych mediów społecznościowych, uruchomiono właśnie pierwsze radio internetowe. Jego misja jest oczywista – propagowanie idei rozszerzenia praw kobiet w opresyjnie nastawionym do wolności kraju arabskim.
Stacja Nsawya FM (co można przetłumaczyć na Feminizm FM), utworzone przez skrywającą się za pseudonimem Ashar feministkę, zajmuje się wszelkiego typu kobiecymi problemami, m.in. problemem przemocy domowej w Arabii Saudyjskiej. Założono je na zagranicznym serwerze. Choć do tej pory w projekcie bierze udział tylko 2 prezenterów i 9 twórców materiałów, autorzy mają szerokie plany na rozwój w przyszłości. Największym problemem są, póki co, strefy czasowe i wspólna praca – członkinie projektu żyją w wielu miejscach na świecie, tylko kilka z nich w samej Arabii.
Decyzja o utworzeniu radia wynika z podejścia Arabii do wolności mediów. Według Ashtar, „Twitter”, główny kanał feminizmu w kraju, może zostać zablokowany w dowolnym momencie, potrzebne są więc inne drogi kontaktu. W obliczu częstych aresztowań działaczy feministycznych, dyskrecja jest niezwykle ważna. Póki co, większość społeczeństwa również stoi po stronie rządu. Przeciwnicy systemu nazywani są w mediach szpiegami lub „nie-Saudami”, czy „cyfrowymi muchami”. Trudno się jednak temu dziwić. W wywiadach Ashar wielokrotnie podkreśla, że wg niej kobiety są lepsze od mężczyzn, świat rządzony matriarchalnie byłby bezpieczniejszym miejscem – trudno w takiej sytuacji o sojuszników.
Wielu krytyków feminizmu podkreśla brak działań w państwach, w których wiele kobiet jest w wyjątkowo złej sytuacji. Rażąca dyskryminacja, ale i pierwsze kroki lokalnych feministek mogą przynieść falę wsparcia z całego świata, a z czasem może nawet powolną przemianę kulturową Arabii Saudyjskiej. O ile do tego czasu radio nie zostanie zablokowane, a osoby za nie odpowiedzialne – postawione przed islamskim sądem.
Autorstwo: DoritosNachoCheese
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl