Liczba wyświetleń: 2048
Władze miasta Taizhou poinformowały, że pierwszy lek, który może okazać się skuteczny w walce z nowym koronawirusem, został wprowadzony do produkcji w niedzielę we wschodniej chińskiej prowincji Zhejiang.
Według oświadczenia władz miasta na portalu społecznościowym WeChat jest to lek znany wcześniej jako Favipirawir lub Avigan. „15 lutego lek Fawailaway (wcześniej Favipiravir lub Fapilaway), opracowany przez Zhejiang Hisun Pharmaceutical, został oficjalnie zatwierdzony przez Państwowy Urząd Kontroli nad Żywnością i Lekarstwami do wprowadzenia na rynek. Jest to pierwszy wprowadzony na chiński rynek lek, który podczas epidemii nowego typu koronawirusa otrzymał oficjalną zgodę na umieszczenie na liście leków, które mogą być potencjalnie skuteczne w leczeniu nowego typu koronawirusa”, stwierdziły władze miejskie w oświadczeniu.
Należy zauważyć, że lek, który został wprowadzony do produkcji w niedzielę, może odegrać ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu chorobie. Nazwa leku w języku łacińskim nie została podana w oświadczeniu, ale Favipiravir jest wyszczególniony na zdjęciach licencji produkcyjnej rozpowszechnianych w Internecie, przy czym w chińskiej nazwie jeden znak został zmieniony (nowa nazwa 法维拉韦 – poprzednia nazwa 法匹拉韦).
Zhang Xinmin, dyrektor chińskiego Narodowego Centrum Opracowań Biotechnologicznych przy Ministerstwie Nauki i Technologii Chin, wcześniej poinformował, że kilka rodzajów leków, w tym Remdesivir i japoński Favipiravir, wykazało skuteczność kliniczną w leczeniu nowego rodzaju koronawirusa podczas badań. Wskazał również, że Chiny stosują różne podejścia technologiczne, aby przyspieszyć opracowanie szczepionki na nowy typ koronawirusa, a wiele szczepionek jest już testowanych na zwierzętach.
Tymczasem odsetek ciężkich przypadków zachorowań z powodu koronawirusa w ciągu trzech tygodni spadł w całych Chinach z 15,9% do 7,2%, co świadczy o skuteczności podejmowanych działań w ramach walki z chorobą – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Narodowej Komisji Zdrowia Chin Mi Feng. Jak zaznaczył, na przykład 28 stycznia odsetek cieżkich przypadków zachorowań w Wuhan wynosił 32,5% ogólnej liczby zarażonych, a według stanu z 15 lutego wskaźnik ten spadł do 21,6%. W prowincji Hubei 27 stycznia pacjenci w stanie ciężkim stanowili 18,4 wszystkich chorych, a według stanu na 15 lutego 11,1%. „Zmiany te pokazują, że wysiłki w ramach profilaktyki i walki z chorobą przynoszą już efekty” – podkreślił Feng.
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net