Rosja i KRLD podpisały pakt o strategicznym partnerstwie

Opublikowano: 20.06.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1237

Przywódcy Rosji i Korei Północnej podpisali 19 czerwca kompleksowy traktat o „strategicznym partnerstwie”.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina, który dzień wcześniej przybył do stolicy Korei Północnej, świeżo podpisany pakt zobowiązuje każdą ze stron do stanięcia w obronie drugiej w przypadku, gdy stanie się ona celem zewnętrznego ataku. Rosyjski przywódca powiedział, że „przełomowe” porozumienie wzywa także do wzmocnionej współpracy w dziedzinie gospodarczej, handlowej, kulturalnej i humanitarnej.

Kim podkreślił „pokojowy i defensywny” charakter traktatu, który, jego zdaniem, podnosi dwustronne stosunki „do poziomu sojuszu”. „Nie mam wątpliwości, że będzie to siła napędowa w kierunku ustanowienia nowego wielobiegunowego świata” – powiedział północnokoreański przywódca. Wyraził także „niezachwiane poparcie” swojego kraju dla trajektorii polityki zagranicznej Moskwy, w tym dla trwającej już trzeci rok inwazji na wschodnią Ukrainę.

Putinowi, który przybył do Pjongjangu 18 czerwca, towarzyszyli minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, minister obrony Andriej Biełousow i wielu innych rosyjskich urzędników. 19 czerwca obaj przywódcy spotkali się w Pałacu Kumsusan w Pjongjangu, gdzie przed podpisaniem porozumienia odbyli kilkugodzinne dyskusje za zamkniętymi drzwiami.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział reporterom na początku tego tygodnia, że ​​wizyta Putina w Pjongjangu ujawniła „desperację” Moskwy w rozwijaniu więzi „z krajami, które mogą zapewnić jej to, czego potrzebuje, aby kontynuować agresywną wojnę przeciwko Ukrainie”.

Chociaż Putin spotykał się z Kimem w przeszłości kilka razy, była to pierwsza wizyta rosyjskiego przywódcy w Pjongjangu od 24 lat. Po opuszczeniu Korei Północnej 19 czerwca wieczorem Putin wraz z delegacją udał się do Hanoi na rozmowy z najwyższymi urzędnikami wietnamskimi.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na początku 2022 roku, Moskwa otwarcie dąży do zacieśnienia swoich stosunków z Pjongjangiem, co podniosło alarm w Waszyngtonie. Pogłębianie stosunków dwustronnych obejmuje „interakcję wojskową i dyskusję o pilnych kwestiach bezpieczeństwa”. Szybkiemu rozwojowi stosunków Rosja–Korea Północna towarzyszą częste twierdzenia USA, że Pjongjang dostarcza Moskwie broń – zwłaszcza rakiety balistyczne – do wykorzystania na Ukrainie.

Po zeszłorocznym szczycie Putin–Kim doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegł, że Pjongjang „zapłaci cenę”, jeśli Rosja użyje północnokoreańskich rakiet balistycznych na ukraińskim teatrze działań. W przeddzień wizyty Putina w Pjongjangu rzecznik Departamentu Stanu USA powtórzył to twierdzenie, twierdząc, że Korea Północna przekazała niedawno Rosji „dziesiątki rakiet balistycznych”. Moskwa i Pjongjang konsekwentnie zaprzeczają zarzutom.

Rosyjscy urzędnicy szybko zauważyli również, że od rozpoczęcia konfliktu w 2022 r. zachodni sojusznicy Kijowa przekazali Ukrainie ogromne ilości ofensywnej broni i sprzętu. Przemawiając w Pjongjangu, Putin odniósł się do niedawnej decyzji niektórych członków NATO – w tym Stanów Zjednoczonych – zezwalającej Ukrainie na użycie zachodniej amunicji do ataków na cele na terytorium Rosji. „To nie są tylko puste oświadczenia [zachodnich urzędników]” – powiedział Putin. „To już się dzieje”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stary Kulas 20.06.2024 14:44

    Czy ja dobrze zrozumiałem? KRLD będzie bronić Rosji jeśli ta zostanie ostrzelana przez Ukraińców?

  2. Romeo 20.06.2024 14:55

    Stary – “Zawsze pan trzyma pieniądze w koszu na brudną bieliznę? – Tak, zawsze… a marmeladę i proszek do zębów w skarpetkach, pan nie?”

  3. niecowiedzacy 21.06.2024 00:59

    No i zaczyna się rozkręcanie interesów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Rosjanie nie płacąc ani 1 Rubla będą mieli miliardy amunicji a może i rakiety. Co z tego będą mieli Koreańczycy? Żywność i technologie. A co zyskają Amerykanie? W końcu będą musieli wybudować fabrykę czołgów, podjąć produkcję wszelkiego sprzętu dla armii, marynarki i lotnictwa oraz amunicji. Ile na tym zyskają Amerykanie? Spadek bezrobocia i to wszystko.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.