Rosja i Afganistan zbudują centrum logistyczne tranzytu ropy

Opublikowano: 29.05.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1201

Kontynuacja eksportu morskiego do regionu Oceanu Indyjskiego przez Morze Bałtyckie, Czarne i Śródziemne może zostać uznana za strategicznie nieuzasadnioną ze względu na napięcia z Zachodem, stąd potrzeba stworzenia bardziej niezawodnej alternatywy.

Pełniący obowiązki ministra przemysłu i handlu Afganistanu Nooruddin Azizi powiedział agencji Reuters na początku tego miesiąca, że jego kraj uzgodnił z Kazachstanem i Turkmenistanem budowę węzła logistycznego w północno-zachodniej prowincji Herat, który, jak powiedział, ułatwi również eksport rosyjskiej ropy naftowej do Azji Południowej szlakami drogowymi i kolejowymi. Portal zauważył, że jest on szczególnie optymistycznie nastawiony do eksportu tego surowca do Pakistanu w nadchodzącej przyszłości, choć pomimo kilku lat negocjacji nie udało im się jeszcze osiągnąć strategicznego porozumienia energetycznego.

Nawet w przypadku jej braku, dla Rosji wygodniejszy może być eksport ropy naftowej do Indii i innych krajów w regionie oceanu jej imienia przez porty Morza Arabskiego i Zatoki Perskiej w korytarzu transportowym Północ-Południe, z którym Herat jest połączony nową linią kolejową do irańskiego miasta granicznego Khaf. Kontynuacja eksportu morskiego do regionu przez Morze Bałtyckie, Czarne i Śródziemne może zostać uznana za strategicznie nieuzasadnioną ze względu na napięcia z Zachodem, stąd potrzeba stworzenia bardziej niezawodnej alternatywy.

Co więcej, stworzenie tej samej alternatywy tuż za progiem Pakistanu może zachęcić jego de facto wojskowych władców do zawarcia strategicznego porozumienia energetycznego z Rosją, zamiast dalszego zwlekania w nieskończoność w ramach przysługi dla ich amerykańskich patronów, odblokowując w ten sposób ich pełny potencjał handlowy. Azizi jest optymistą, że może to rzeczywiście nastąpić po ujawnieniu na marginesie zeszłotygodniowego dorocznego Rosyjsko-Islamskiego Forum Światowego, że ma nadzieję podpisać umowę tranzytową z Rosją, Pakistanem i Turkmenistanem.

Powiedział również Sputnikowi o wizji swojego rządu dotyczącej ułatwienia eksportu rosyjskiej ropy naftowej do Azji Południowej przez Afganistan, którą wcześniej podzielił się z Reutersem, choć Moskwa nie potwierdziła jeszcze swojego udziału w tych planach, ale to nie znaczy, że nie jest zainteresowana. Rozmowy z Pakistanem są prawdopodobnie prowadzone za kulisami, jak sugerują optymistyczne twierdzenia Aziziego w mediach, co dodaje więcej kontekstu do możliwości zaproszenia Pakistanu przez Rosję do udziału w październikowym szczycie „Outreach”/„BRICS-Plus”.

Poprzednia analiza z hiperłączami wyjaśnia, w jaki sposób może to nieumyślnie urazić wieloletnich strategicznych partnerów Rosji w Indiach, podczas gdy te trzy tutaj, tutaj i tutaj szczegółowo opisują frakcję pro-BRI, która pojawiła się w ciągu ostatniego roku i wpływ, jaki wywiera na te obliczenia. stotne dla niniejszego artykułu jest to, że ta korzystna okazja może przekonać Kreml do zaproszenia Pakistanu na wspomniany szczyt w celu zwiększenia szans na zawarcie umowy energetycznej.

Pomijając niezamierzone konsekwencje, jakie może to mieć dla stosunków rosyjsko-indyjskich w przypadku, gdy premier Narendra Modi opuści szczyt z protestu pod jakimkolwiek pretekstem, poprawa stosunków rosyjsko-pakistańskich może doprowadzić do poprawy stosunków afgańsko-pakistańskich za pośrednictwem Rosji. W sierpniu 2022 r. przeanalizowano, że „Talibowie przewidują, że Rosja odegra dużą rolę w geoekonomicznej równowadze grupy”, która ma na celu utrzymanie suwerenności Afganistanu wobec Pakistanu.

Wyjaśnienie tego wykracza poza zakres niniejszego artykułu, ale te dwie analizy tutaj i tutaj szczegółowo opisują ich spiralny dylemat bezpieczeństwa, który doprowadził ich na skraj wojny na początku 2023 roku i nadal pozostaje napięty. Jeśli Pakistan przynajmniej częściowo wyzwoli się spod amerykańskiego jarzma na tyle, by ostatecznie przypieczętować długo negocjowaną strategiczną umowę energetyczną z Rosją, to wynika z tego, że musiałby również poprawić stosunki z Afganistanem, aby ułatwić planowany tranzyt ropy naftowej na dużą skalę przez ten kraj.

Rosja, która ma równie doskonałe stosunki z obydwoma krajami, pomimo sporadycznych sporów, takich jak rozczarowanie Moskwy odmową talibów utworzenia rządu integrującego etnicznie i szanującego prawa kobiet oraz podejrzenia dotyczące uzbrojenia Ukrainy przez Pakistan, mogłaby naturalnie pośredniczyć w tych rozmowach. Jakikolwiek pomyślny wynik wzmocniłby „Ummah Pivot” Moskwy z ostatnich kilku lat, o którym można dowiedzieć się więcej tutaj, tutaj i tutaj, z których ostatni obejmuje w szczególności jego afgański wymiar.

Rosja – a raczej jej szybko wyłaniająca się i nowo wpływowa frakcja pro-BRI – może obliczyć, że korzyści te przewyższają potencjalną utratę miękkiej siły w społeczeństwie indyjskim, która nastąpiłaby, gdyby zaprosiła Pakistan na październikowy szczyt w celu uruchomienia powyższych działań. Odrzucenie przez Indie gróźb USA dotyczących sankcji w związku z nowo zawartą umową z Iranem w sprawie portu Chabahar i potwierdzenie zainteresowania dalszym zwiększaniem skali handlu z Rosją może przekonać Indie, że namacalne konsekwencje będą zerowe.

Ten najnowszy możliwy rozwój rosyjskiego „Ummah Pivot”, który wymaga sfinalizowania długo negocjowanej strategicznej umowy energetycznej z Pakistanem, a następnie mediacji w poprawie stosunków afgańsko-pakistańskich, w dużej mierze zależy od planowanego przez Rosję afgańskiego hubu naftowego, który Azizi jako pierwszy ujawnił publicznie. Jeśli do końca lata poczynione zostaną znaczące postępy w tej kwestii, znacznie zwiększy to szanse na to, że Rosja zaprosi Pakistan na październikowy szczyt.

Autorstwo: Andrew Korybko
Tłumaczenie: Maciej Wiśniowski
Źródło zagraniczne: Korybko.substack.com
Źródło polskie: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rozrabiaka 29.05.2024 17:09

    Turkmenistan, Tadżykistan, indie, potem na tankowce amerykańskie ocean indyjski, morze czerwone, potem Śródziemne, atlantyk i baltyk. Po 45 dniach w Gdańsku. Ufff ropy nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.