Rolnicy chcą ochrony rodzimych produktów przed zagraniczną konkurencją

Opublikowano: 27.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2163

Nasz kraj przeznacza zbyt mało środków na wspieranie polskich rolników i hodowców – uważają uczestnicy protestu, który odbył się wczoraj pod siedzibą polskiego parlamentu. Manifestanci domagali się przede wszystkim skuteczniejszej protekcji ze strony państwa.

Rolnicy protestowali, bo są przeciwko zgłoszonej przez posłów autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Uczestnicy manifestacji to w większości członkowie Komitetu Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt. Była to organizacja niezależna i mająca inne postulaty niż słynna Agrounia, czyli zrzeszenie dowodzone przez Michała Kołodziejczaka.

Najważniejsze postulaty protestujących to: podniesienie wydatków państwa na rolnictwo do poziomu 1,2 proc. PKB, oddłużenie rolnictwa, wstrzymanie egzekucji wobec gospodarstw rolnych, powołanie Państwowej Inspekcji Jakości i Kontroli Żywności oraz sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa Krzysztofa Czabańskiego i Pawła Suskiego.

Jednym z głównych problemów polskiego rolnictwa zdaniem uczestników protestu są długi, które hamują rozwój obszarów wiejskich. „Konieczne jest również wstrzymanie egzekucji wobec gospodarstw rolnych, powołanie Państwowej Inspekcji Jakości i Kontroli Żywności oraz sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa m.in. Krzysztofa Czabańskiego” – czytamy w ich komunikacie.

Rolnicy z KOPRiH działając w obronie swoich interesów nie dostrzegają jednak pozytywnych stron ustawy. W projekcie jest bowiem mowa o zakazie prowadzenia pseudohodowli, gdzie rozmnażanie zwierząt odbywa się poza kontrolą. Według autorów tylko rasowe psy i koty mogłyby być rozmnażane w celach handlowych.

Manifestantom nie podoba się również, że dokument został też poszerzony o zakaz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt przez tak zwane podmioty komercyjne.

Rolnicy domagają się także powołania nowej instytucji, która kontrolowałaby mięso importowane do Polski. Mamy sygnały że duża część produktów z innych państw, w sklepach wielkopowierzchniowych, wzbudza poważne wątpliwości – mówili w rozmowie z reporterem RMF FM

Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt składa się kilkunastu organizacji i stowarzyszeń rolniczych.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: Strajk.eu

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.