Liczba wyświetleń: 743
Dane satelitarne wskazują, że w Arktyce zanotowano właśnie roczne minimum pokrywy lodowej. Jej redukcja jest w tym roku drugą największą w historii.
Z pomocą monitoringu satelitarnego, naukowcy są w stanie szczegółowo analizować wahania minimum i maksimum lodu w Arktyce. Dzięki temu ustalono, że 10 września, powierzchnia lodu wynosiła 4,14 milionów kilometrów kwadratowych.
Oznacza to, że tegoroczne minimum jest tylko 750 tysięcy kilometrów kwadratowych większe pod względem powierzchni, od absolutnie rekordowego pod tym względem roku 2012. Zdjęcia satelitarne pokazują rozległe obszary otwartej wody w morzach Beauforta i Czukockim, oraz morzach Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim.
Pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym i okolicznych morzach reguluje temperaturę planety, wpływa na cyrkulację atmosfery i oceanu a tym samym na życie społeczności i ekosystemów arktycznych.
Gwałtowny spadek arktycznego lodu morskiego wpływa na zmianę warunków pogodowych również w średnich szerokościach geograficznych. Klimatologami uważają, że niszczące pogodowych anomalie występujące w ostatnich latach, prawdopodobnie powodowane są właśnie przez nadmierne topienie się lodu arktycznego.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl