Liczba wyświetleń: 715
Norweski koncern paliwowy Statoil ogłosił 9 stycznia, że odkrył ogromne pokłady ropy naftowej na Morzu Barentsa. Koncern szacuje zasoby złoża nazwanego Havis, na 200-300 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe) – czytamy w komunikacie prasowym firmy.
To nie pierwsze tego typu odkrycie na Morzu Barentsa. W kwietniu zeszłego roku Statoil ogłosił, że natrafił na nieco mniejsze złoże, o nazwie Skrugard, którego zasoby szacowane są na 150-200 milionów baryłek.
– Havis to nasze drugie istotne odkrycie złóż ropy na Morzu Barentsa w ciągu dziewięciu miesięcy. Jego zasoby sprawiają, że można go określić mianem bliźniaka złoża Skrugard. Skrugard i Havis to początek nowej roponośnej prowincji na północy – powiedział Helge Lund, prezes Statoil ASA. Dzięki temu, że te dwa odkrycia, znajdują się w odległości zaledwie siedmiu kilometrów od siebie, prace na tych złożach mogą odbywać się równocześnie, co znacznie obniży koszty operacji.
Norweski koncern posiada w obu złożach po 50 procent udziałów i jest ich operatorem. Pozostałe udziały należą do Eni Norge (30%) i Petoro (20 proc.).
Na podstawie: AFP, Statoil.com
Źródło: Ekologia.pl
odtajniliby cos z ta antygrawitacja i spokoj daliby wreszcie z tym ryciem w ziemi!!! ja na miejscu ziemi matki juz dawno piardnelabym nam w twarz!!!
Matka ziemia juz niedługo nic nie bedzie mogła nam dać:D i bedziemy mileli auta na wode powierze kur.. nie wiem piasek plastik:)
@Olgierd ja też nie za bardzo rozumiem 🙂
Bo skoro wierci się prostopadle do powierzchni ziemi (załóżmy) to 7km na powierzchni nie jest 7km przy gruncie… No ale co mnie do tego 😛
No nic do tego bo cena paliwa i tak nie spadnie na statoilu bo polskie paliwo jest orlenowskie i to oni ustalają ceny. Co do wierceń to są dwie opcje: albo jest jedno złoże i chcieli sie pochwalić ze dokonali wielkiego odkrycia. Albo są dwa a my myślimy ze 7km to mało.
Zresztą to złoże wcale nie jest takie wielkie… świat zużywa dziennie ponad 75 mln baryłek i to wciąż rośnie… tak więc to takie złoże na tydzień. Oczywiście przy standardowym wydobyciu pół miliona dziennie trochę będą wydobywać… a i jeszcze trzeba uwzględnić że tylko najwyżej 70% złoża da się w ogóle wydobyć… no i nie podali na jakiej to jest głębokości a to raczej też ważne bo koszty wydobycia rosną.