Liczba wyświetleń: 731
O ok. 30 proc. samorząd Rudy Śląskiej i związane z nim instytucje zmniejszyły wydatki na ubezpieczenia dzięki wspólnemu ubezpieczeniu miejskiego majątku, w ramach jednego przetargu.
Jak informuje PAP, Ruda Śląska posiada obecnie zintegrowany system kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej Urzędu Miasta, miejskich jednostek organizacyjnych oraz samorządowych jednostek kultury. Osiągnięto go w ramach wspólnego przetargu, przeprowadzonego przez miasto w oparciu o procedurę prawa zamówień publicznych. Głównymi rodzajami ubezpieczeń zawieranych w ramach tego systemu są ubezpieczenie mienia i od odpowiedzialności cywilnej. Rudzki samorząd ubezpieczył w ten sposób nie tylko drogi, szkoły czy budynki urzędu miasta i samochody, ale także inne obiekty: ośrodki sportu i kultury, muzeum, urząd pracy, dom pomocy społecznej, izbę wytrzeźwień itp.
Rzecznik rudzkiego magistratu Adam Nowak zaznacza, że opracowanie i wdrożenie zintegrowanej obsługi ubezpieczeniowej było procesem złożonym, który wymagał wielomiesięcznej pracy analitycznej, jednak wysiłek się opłacił. Według niego, skala oszczędności w środkach wydatkowanych na ubezpieczenia przez miejskie jednostki organizacyjne przekroczyła 30 proc., ale to nie jedyny skutek wprowadzonej w ubiegłym roku zmiany. „Inne efekty to m.in. ograniczenie nakładów czasu, sił i środków angażowanych przez Urząd Miasta i poszczególne jednostki w organizację spraw związanych z wykonywaniem umów ubezpieczenia oraz zwiększenie funkcjonalności zawieranych ubezpieczeń i stopnia bezpieczeństwa ubezpieczeniowego” – wyjaśnił rzecznik. Zaletą takiego ubezpieczenia jest np. ustalenie wspólnych limitów odpowiedzialności oraz dokładne dostosowanie wysokości sum ubezpieczenia do potrzeb poszczególnych jednostek. W umowie z ubezpieczycielem udało się też zwiększyć zakres i wysokość ochrony ubezpieczeniowej.
Możliwość wspólnego ubezpieczenia majątku należącego do gmin analizuje obecnie także Górnośląski Związek Metropolitalny, skupiający 12 miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Rozważany jest też pomysł stworzenia samorządowego systemu ubezpieczeń wzajemnych – jeśli nie uda się go zrealizować, gminy prawdopodobnie zdecydują się na wspólny przetarg. Do szukania takich możliwości samorządowców skłonił sukces grupowego przetargu na zakup energii elektrycznej, dzięki któremu gminy Śląska i Zagłębia zaoszczędziły w sumie ok. 8 mln zł. Oprócz wspólnych zakupów prądu i ewentualnie ubezpieczeń, GZM myśli także o grupowych zakupach innych rzeczy, np. paliwa, samochodów, autobusów czy źródeł światła, w ramach Metropolitalnego Centrum Zakupu Hurtowego.
Źródło: Nowy Obywatel