Liczba wyświetleń: 514
Rodzice i nauczyciele zmuszają niektóre szkoły w Wielkiej Brytanii do demontażu radiowych sieci komputerowych z powodu obaw o ich szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci.
Coraz więcej szkół wyposaża klasy w przekaźniki, aby udostępnić dzieciom radiowy dostęp z laptopów do szkolnej sieci komputerowej i internetu, jednak wielu rodziców i niektórzy naukowcy obawiają się, że emitowane przez nie niskopoziomowe promieniowanie mikrofalowe może być szkodliwe i powodować utratę koncentracji, bóle głowy, problemy z pamięcią i zachowaniem, a przy dłuższym okresie wystawienia na nie być może również raka.
W Prebendal School, prestiżowej szkole w Chichester w West Sussex, grupa rodziców przekonywała dyrektora szkoły, Tima Cannella, aby zlikwidować radiową sieć.
Tim Cannell oświadczył dziennikarzon „The Timesa”: „Wysłuchaliśmy opinii rodziców, którzy byli bardzo zaniepokojeni. Przeprowadziliśmy również szereg badań. Władze twierdzą, że nie ma zagrożenia, niemniej brak jest wieloletnich badań potwierdzających ten pogląd.”
Judith Davies, której córka uczy się w tej szkole, oświadczyła: „Wielu ludzi prowadzi kampanię pzreciwko ustawianiu masztów telefonii komórkowej w pobliżu szkół, ale w kwestii radiowych sieci komputerowych mamy do czynienia z ogromną ignorancją. Przecież te sieci są równoważne masztowi teleonii komókowej ustawionemu w klasie, poza tym przekaźniki są umieszczane bardzo blisko uczniów.”
Stowe School, publiczna szkoła w Buckinghamschire, również usunęła część swojej sieci radiowej po rozchorowaniu się jednego z nauczycieli. Pracujący w tej szkole od 28 lat nauczyciel filologii klasycznej, Michael Bevington, oświadczył, iż jego reakcja na sieć była tak gwałtowna, że nie był w stanie uczyć: „Ilekroć wchodziłem do klasy, doznawałem nieprzyjemnych odczuć, które szybko przybierały na sile. Najpierw pojawiły się silne bóle głowy, potem bóle w całym ciele, nagłe uderzenia krwi do głowy, ucisk w oczach, bóle skóry oraz uczucie palenia połączone z napadami nudności. Z kolei w czasie weekendu, kiedy przebywałem z dala od szkoły, czułem się zupełnie normalnie.”
Informacja: „The Times”
Źródło: „Nexus” nr 4 (54) 2007