Liczba wyświetleń: 974
Kolejnym etapem modernizacji armii rosyjskiej będzie przejście na broń hipersoniczną.
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił to 11 kwietnia w Petersburgu na spotkaniu zatytułowanym „O strategii rozwoju marynarki wojennej do roku 2050”. Według niego pierwszy okręt podwodny już otrzymał taki pocisk – „Cyrkon”.
Szef państwa powiedział, że rosyjska marynarka wojenna przechodzi zakrojoną na szeroką skalę transformację. Dlatego w ostatnich latach rozpoczęto aktywny program jej modernizacji technicznej – trwają seryjne prace budowlane, zarówno nad okrętami podwodnymi, jak i nad okrętami nawodnymi nowej generacji. Wśród nich znajdują się strategicznie ważne projekty Borej-A i Jasień-M, które są budowane w stoczniach od Bałtyku po Daleki Wschód.
Na modernizację Marynarki Wojennej przeznaczane są znaczne środki finansowe. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat do floty dołączyło 49 jednostek bojowych różnych klas. Ponadto w latach 2020–2024 Marynarka Wojenna otrzymała cztery okręty podwodne typu Boriej-A i cztery wielozadaniowe okręty podwodne typu Jasień-M.
„Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby okręty w przyszłości nadal skutecznie radziły sobie z całym spektrum zadań” – powiedział prezydent Rosji. Jednym z priorytetów pozostaje rozwój komponentu morskiego strategicznych sił jądrowych, w którym udział nowoczesnego uzbrojenia osiągnął 100%. Utrzymanie tego poziomu ma fundamentalne znaczenie dla stabilności strategicznej – podkreślił naczelny dowódca. Rozwój floty musi odbywać się kompleksowo: oprócz sił podwodnych i nawodnych, uwagę zwraca się na lotnictwo morskie, wojska graniczne i systemy logistyczne. Brane są pod uwagę także nowe wyzwania, w tym szybki rozwój technologii cyfrowych, robotyki i upowszechnianie się pojazdów bezzałogowych.
Dobrym przykładem przełomu technologicznego jest wielozadaniowy okręt podwodny Perm, zwodowany 27 marca w Siewierodwińsku. To pierwszy rosyjski okręt podwodny wyposażony w hipersoniczne pociski rakietowe Zircon, zdolne do pokonania dystansu ponad 1000 kilometrów z maksymalną prędkością około Mach 10. „To już broń zdolna do realizacji zadań o charakterze strategicznym” – zauważył szef państwa.
W ciągu następnej dekady na budowę i wyposażenie nowych okrętów w ramach programu obronnego przeznaczono 8,4 biliona rubli. Jest to największa inwestycja w rozwój potencjału morskiego kraju w ostatnich latach.
Szczególną uwagę poświęca się rozwojowi bezzałogowych technologii morskich, w tym dronów podwodnych i nawodnych, a także bezzałogowych systemów lotniczych. Technologie te zostaną połączone w jeden system rozpoznawczo-uderzeniowy, zsynchronizowany z rosyjską infrastrukturą satelitarną.
Nowa strategia zakłada również podniesienie jakości szkolenia oficerów, uwzględniając współczesne realia walki, w tym doświadczenia wyniesione ze specjalnej operacji wojskowej. W ten sposób zrównoważony rozwój techniczny i wprowadzanie najnowszych technologii wojskowych czynią z rosyjskiej marynarki wojennej ważnego gwaranta bezpieczeństwa narodowego w kontekście szybkich zmian na świecie – podsumował Putin.
Opracowanie: dr Ignacy Nowopolski
Źródło: DrIgnacyNowopolski.Substack.com