Liczba wyświetleń: 613
Posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz Rada UE osiągnęli kompromis w sprawie dyrektywy o pracownikach sezonowych z krajów trzecich. W projekcie zawarto zapisy dotyczące m.in. płacy minimalnej i odpowiednich warunków zakwaterowania.
Portal Farmer.pl przypomina, że ponad 100 000 osób przyjeżdża co roku z krajów trzecich do Unii Europejskiej w poszukiwaniu pracy sezonowej w rolnictwie i turystyce, np. przy zbiorze owoców. Planowana dyrektywa ma na celu zapewnienie im większej ochrony podstawowych praw.
Zgodnie z projektem pracodawcy będą zobligowani do przedstawiania kandydatom do zatrudnienia umowy o pracę lub wiążącej oferty, zawierającej szczegółowe informacje na tematy takie jak wysokość wynagrodzenia czy godziny pracy. Kraje członkowskie będą musiały ustanowić maksymalny czas pobytu imigrantów – od 5 do 9 miesięcy ponad każdy 12-miesięczny okres, a pracownicy sezonowi będą mogli przedłużyć kontrakty czy zmienić pracodawcę w ramach limitu czasowego.
Migrantów będą obejmowały takie same prawa jak obywateli Unii w zakresie minimalnego wieku, stawek, warunków zwolnienia, czasu pracy, urlopów czy ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawcy będą zobowiązani do pokrycia kosztów podróży oraz ubezpieczenia zdrowotnego, zaś tych, którzy naruszą prawo, mają spotykać „skuteczne i odstraszające” sankcje.
Poszczególne kraje będą zobowiązane przeprowadzać regularne kontrole (zgodnie z miejscowym prawem), jednak same zdecydują, jaka będzie dopuszczalna liczba pracowników sezonowych. Będą mogły również rozszerzyć definicję „pracy sezonowej” o inne niż rolnictwo i turystyka działalności, pod warunkiem udowodnienia sezonowego charakteru danej pracy.
Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte (głosowanie plenarne Parlamentu Europejskiego ma się odbyć w styczniu), państwa członkowskie będą miały 2,5 roku na ich transpozycję do prawa krajowego.
Źródło: NowyObywatel.pl