Liczba wyświetleń: 760
Jak wiadomo nie ma zgody, co do przyczyn okresów oziębienia i ocieplenia na naszej planecie. Jedni uważają, że to naturalna zmienność klimatu, a drudzy, że efekt działania ludzi. Dyskusje o przeszłości klimatu mogą zostać wsparte mocnymi dowodami pozyskanymi z analiz rdzeni lodowych.
Już obecnie rdzenie lodowe wskazują na to, że okresy ocieplenia i oziębienia następowały nawet wtedy, kiedy człowieka nie było jeszcze jako gatunku. Dotychczas udawało się wydobyć rdzenie wywiercone na Antarktydzie z głębokości 3,2 km, które zawierają zapis historii klimatu Ziemi sprzed ostatnich 800 tysięcy lat. Szwajcarscy uczeni z Uniwersytetu w Bernie przeprowadzili badania, z których wynika, że najstarszy lód, jaki można znaleźć na Antarktydzie pochodzi sprzed 1,5 miliona lat.
Specjaliści uważają, że już niedługo ludzie pozyskają rdzenie z głębokości odzwierciedlającej stan klimatu na przestrzeni przynajmniej 1,2 miliona lat. Na dodatek szwajcarscy specjaliści wykonali specjalną mapę wskazująca gdzie należy szukać lodu liczącego sobie 1,5 miliona lat. Lód, jako nośnik informacji jest niezwykły, ponieważ są tam nawet uwięzione w pęcherzykach próbki starożytnej atmosfery.
Na podstawie: www.meteovesti.ru
Źródło: Zmiany na Ziemi
„uwięzione w pęcherzykach próbki starożytnej atmosfery”
Razem ze starożytnymi bakteriami i wirusami. Po raz kolejny gratuluję naukowcom głupoty, tylko tak dalej.
Nie od wczoraj korzysta się z rdzeni lodowych do określania temperatury z czasów zamierzchłych. To właśnie dzięki rdzeniom lodowym wiemy że nigdy nie było takiego tempa przyrostu temperatury.
Tu nie chodzi o samo zjawisko tylko o to jak szybko ono następuje. Co więcej pokrywa się to z inną zmianą na Ziemi i tą zmianą jest nasycanie atmosfery dwutlenkiem węgla.
– „(..) starożytnej atmosfery (..)”
Ja natomiast zastanawiam się, którą cywilizacją ludzką na tej Planecie jesteśmy? Drugą z kolei? Trzecią? Czytałem i oglądałem filmy o znaleziskach archeologicznych, wskazujących na istnienie w pełni wykształconego człowieka miliony lat temu.
Stąd słowo „starożytny” może być mylące – może wskazywać na „wcześniejszą cywilizację”, a nie na tą „pierwszą” w ogóle.
@1
Skad się biora głupcy nazywający naukowców głupcami?
@4
(niepoważnie)
Z Głupolandii, gdzie rezydują głupole, głupolki oraz głupolanki.
(poważnie)
Gdzie kończy się głupota a zaczyna ignorancja?