Protesty Indian Lenca i represje w Hondurasie

Opublikowano: 04.06.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1003

23 maja 2013 roku ponad 100-osobowy oddział regularnych sił policji przeprowadził gwałtowną eksmisję Indian Lenca ze społeczności San Antonio Chuchuitepeque w Hondurasie. Do wydarzeń doszło w północno-zachodniej części departamentu Santa Barbara. W celu rozbicia oporu protestujących, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i pocisków. Ciężkie rany odniosło kilka osób, co najmniej pięciu Indian trafiło do aresztu

Interwencja służb była finałem około 50-dniowego protestu miejscowej wspólnoty Lenca, występującej przeciwko konstrukcji elektrowni wodnej Agua Zarca, budowanej przez honduraską firmę Desarrollos Energéticos SA (DESA), m.in. dzięki pożyczce Środkowoamerykańskiego Banku Integracji Gospodarczej (BCIE). Tama powstanie na wodach  Gualcaeque, stanowiącej dopływ rzeki Ulua.

Według Rady Obywatelskiej i Organizacji Rdzennych Mieszkańców Hondurasu (COPINH), autochtoniczni mieszkańcy tego obszaru, posiadający prawo do tych ziem odziedziczone po przodkach, postanowili odzyskać swoją własność położoną w pobliżu rzeki Ulua; przywłaszczaną obecnie przez burmistrza San Francisco de Ojuera we współpracy z firmami. Miejscowi Lenca są przeciwni inwazji na własne terytoria, eksploatacji zasobów naturalnych i realizacji projektów bez uprzednich konsultacji z mieszkańcami. Koordynatorka COPINH, Bertha Isabel Cáceres Flores zwraca uwagę na brutalność policyjnej interwencji oraz sieć powiązań na styku gospodarki i polityki, która towarzyszy projektowi Agua Zarca. „Zmowa i współudział burmistrza San Francisco de Ojuera i prywatnych firm jest oczywista, oni są zainteresowani naszymi ziemiami. Ich służalczość jest całkowita” – zapewnia. Cáceres wezwała krajowe i międzynarodowe organizacje praw człowieka, aby pozostawały w pogotowiu na wypadek ewentualnego nawrotu represji.

25 maja, dwa dni po rozbiciu protestu, grupa ok. 20 żołnierzy zatrzymała pojazd COPINH, w którym podróżowała Cáceres i inny członek organizacji, Tómas Gómez Membrano. Po wyczerpującym przeszukaniu samochodu, żołnierze stwierdzili obecność nielegalnej broni; mając na uwadze te wykroczenie aresztowali dwójkę działaczy. Gómez i Cáceres zostali zwolnieni następnego dnia. Cáceres czeka jednak rozprawa sądowa; liderka COPINH nie może opuszczać kraju i ma obowiązek rejestrowania się w sądzie raz na tydzień.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: copinhonduras.blogspot.com, ww4report.com, adital.com.br, radiomundoreal.fm
Dla „Wolnych Mediów”

image_pdfimage_print

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!