Liczba wyświetleń: 693
16 marca w Warszawie, w ogólnopolskim proteście przeciwko planom reorganizacji sądownictwa, demonstrowało kilkuset pracowników sądów rejonowych. Akcję zorganizowały wspólnie związki zawodowe, w tym sekcja pracowników sądownictwa NSZZ „Solidarność” oraz Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości.
Urzędnicy sądowi protestowali przeciwko planom Ministerstwa Sprawiedliwości zakładającym likwidację ponad 100 małych sądów rejonowych i przekształcenie ich w wydziały zamiejscowe większych sądów. Skandowali m.in. hasła: „Małe sądy – sprawne sądy”, „Sądów ruina to wina Gowina”, „Pracy, podwyżki, szacunku”.
Protest poparło Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, które w podjętej uchwale zwróciło także uwagę na rażąco niskie wynagrodzenie pracowników administracyjnych sądów, nieadekwatne do wymiaru i wymagań stawianych im w pracy.
Opracowanie: Lidia Kalina
Źródło: Lewica
TAGI: Protesty, Sądownictwo
Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU
Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.
Może lepszy społeczny samosąd ? (bez biurokracji i bez oczekiwania na rozprawy)
Biorąc pod uwagę fakt ,że w ciągu ostatnich 12 lata zwiększono znacznie środki na wymiar sprawiedliwości w Polsce(z O,3%PKB na 0,55%PKB-czyli prawie dwukrotnie)a jakość orzecznictwa i przewlekłość postępowań to wciąż nierozwiązane problemy a ponad 60%społeczeństwa trwale nie ufa wymiarowi sprawiedliwości w Polsce to żadne podwyżki się nie należą.A stowarzyszenia sędziów niech zadbają o usuwanie czarnych owiec z zawodu zamiast ciągle roszczeniowo żądać coraz więcej. Wydajemy większy procent PKB niż Niemcy(oni wydają 0,3PKB) najpierw niech się postarają zaspokoić ,,społeczne poczucie sprawiedliwości” i zrozumieją ,że niezawisłość to nie wolność od wszelkiej krytyki -na razie jest tak-sądownictwo dofinansowano ale nie nastąpiła w nim poprawa.Społeczeństwo zanim znowu wybuli dodatkową kasę na sądy musi im uświadomić ,że nie są samotną wyspą i ma prawo do oceny jakości pracy zarówno sędziów jak i całego wymiar sprawiedliwości.
A może finansowanie sądów niech będzie z 1% podatku? Gdy ktoś, jakaś grupa ludzi nie ponosi konsekwencji za swoje działania to się degeneruje – tak samo wymiar (nie)sprawiedliwości – teraz znowu im mało…