Pożar w ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu

Opublikowano: 12.08.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2606

Pożar w elektrowni atomowej w Zaporożu, największym tego typu obiekcie w Europie, wywołał globalne obawy o bezpieczeństwo nuklearne. Elektrownia, położona na terytorium Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji w 2022 roku znajduje się pod okupacją rosyjską. Wydarzenia z 11 sierpnia 2024 roku, kiedy to doszło do pożaru w jednej z wież chłodniczych, jeszcze bardziej zaostrzyły międzynarodowe napięcia. Zarówno Rosja, jak i Ukraina wzajemnie oskarżają się o spowodowanie tego incydentu, co jedynie podkreśla skomplikowaną sytuację w regionie.

https://www.youtube.com/watch?v=foRDA5mv3i0

Z perspektywy Polski, mimo że Zaporoże znajduje się około 1000 km od polskiej granicy, dwukrotnie dalej niż Czarnobyl, potencjalne zagrożenie dla naszego kraju jest realne. Warto pamiętać, że w przypadku wycieku promieniowania odległość nie jest jedynym czynnikiem decydującym o skali zagrożenia. Ruchy powietrza, warunki atmosferyczne oraz stan techniczny samej elektrowni mogą mieć decydujący wpływ na rozprzestrzenianie się ewentualnej radiacji.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) podkreśla, że chociaż pożar został szybko opanowany, sytuacja wciąż jest poważna. Elektrownia Zaporoże od dłuższego czasu działa w trybie awaryjnym, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia niekontrolowanego zdarzenia. Nawet jeśli bezpośrednio nie doszło do uszkodzenia reaktorów, to uszkodzenia infrastruktury pomocniczej, takie jak linie przesyłowe, mogą w dłuższym okresie czasu doprowadzić do krytycznych sytuacji, w tym awarii chłodzenia reaktorów.

W kontekście politycznym incydent ten jest kolejnym przykładem wzajemnych oskarżeń pomiędzy Rosją a Ukrainą. Rosja twierdzi, że Ukraina celowo atakuje elektrownię, próbując wywołać katastrofę nuklearną, która miałaby wpłynąć na międzynarodową opinię publiczną i wzmocnić wsparcie dla Kijowa. Z kolei Ukraina oskarża Rosję o prowadzenie działań terrorystycznych na terenie elektrowni, co według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jest dowodem na desperację Rosji w obliczu niepowodzeń na froncie.

Z punktu widzenia Polski, nawet jeśli ryzyko promieniowania jest obecnie niskie, to wydarzenia w Zaporożu powinny skłonić nasze służby do wzmożonej czujności. Warto przypomnieć, że w przypadku Czarnobyla początkowe komunikaty również były uspokajające, a rzeczywista skala katastrofy wyszła na jaw dopiero po kilku dniach. W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej Polska powinna być przygotowana na każdy scenariusz, zwłaszcza że skutki ewentualnej katastrofy nuklearnej mogą być odczuwalne nie tylko w bezpośredniej bliskości elektrowni, ale również na całym kontynencie europejskim.

Jednym z kluczowych problemów związanych z Zaporożem jest fakt, że elektrownia znajduje się na terytorium objętym działaniami wojennymi. Pracownicy elektrowni, pracujący pod presją i w warunkach ciągłego zagrożenia, nie mają pełnej swobody w wykonywaniu swoich obowiązków. Mimo że IAEA ma swoich przedstawicieli na miejscu, którzy monitorują sytuację, to ich możliwości są ograniczone. Organizacja ta wielokrotnie wzywała do demilitaryzacji obszaru wokół elektrowni, jednak bezskutecznie. Rosja nie zamierza rezygnować z okupacji strategicznie ważnego obiektu, a Ukraina nie przestaje walczyć o jego odzyskanie.

W związku z tym, choć na chwilę obecną nie odnotowano wzrostu poziomu radiacji, Polska powinna na bieżąco monitorować sytuację i być gotowa do wdrożenia procedur kryzysowych w przypadku pogorszenia się warunków. To, co wydarzy się w Zaporożu w najbliższych dniach i tygodniach, może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

Podsumowując, pożar w elektrowni atomowej w Zaporożu to poważny sygnał ostrzegawczy dla Polski i innych krajów Europy. Choć obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia, dynamicznie zmieniająca się sytuacja w regionie wymaga stałej uwagi. Polska, mając w pamięci katastrofę w Czarnobylu, powinna działać z najwyższą ostrożnością i być przygotowana na każdy możliwy rozwój wydarzeń.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. galacticjoel 12.08.2024 16:39

    Najpierw ukraińska akcja na Kursk gdzie znajdują się gazociągi i elektrownia atomowa, a teraz Zaporoże. W desperacji coś kombinują.

  2. pikpok 12.08.2024 17:17

    Mafia pasożytdnicza chce sprowokować Rosjan do bardziej intensywnych działań? Chce jeszcze szybciej pozbyć się Ukraińców z tych ziem?

  3. RisaA 12.08.2024 17:49

    Proponuję kupić sobie Gejgera, bo jak się coś stanie to on pierwszy as powiadomi i nikt inny tego nie zrobi bo takie serwisy można tak samo blokować jak WM.

  4. Dobroca 12.08.2024 18:08

    „Czy Polsce grozi radioaktywne skażenie?”

    Nie, Polsce grożą tylko Żydzi. Zaś w przypadku pożarów wytwarzających toksyczne opary, Polacy każdorazowo są informowani, że ich wdychanie jest bezpieczne. Tzn. gdy płonie składowisko opon – można to wdychać, bez uszczerbku dla zdrowia. Gdybyśmy zaś sami chcieli sobie napalić oponami, choćby rowerowymi, no, tu sprawa się komplikuje. Ekologiczny terroryzm to mało powiedziane. Wkrótce to samo będzie dotyczyć gazu ziemnego. Ale spokojna głowa. Zawsze można znaleźć jakiś kolektor cieplny na mieście, w którym można się będzie za darmo i ekologicznie ogrzać. Albo w markecie – jest tyle alternatywnych możliwości ochrony przed zamarznięciem.

    Swoją drogą zastanawiam się, skoro wg obecnej narracji Niemcy byli i są dobrzy, to kto zorganizował Holokaust?

    „Z punktu widzenia Polski, nawet jeśli ryzyko promieniowania jest obecnie niskie, to wydarzenia w Zaporożu powinny skłonić nasze służby do wzmożonej czujności.”

    Ech, ZmianyNaZiemi.pl znów się nie popisały. Nasze służby są szczególnie czujne. Reagują na każdą antyżydowską wzmiankę. Wnikliwie podsyłając ich autorów seryjnym samobójcom.

    Wątek oboczny: jak wypisać się z fałszywych, programujących gawiedź alertów RCB?

  5. replikant3d 12.08.2024 19:19

    Dobroca, ,, jak wypisać się z fałszywych, programujących gawiedź alertów RCB?,, NIE można. WSZYSCY operatorzy komórkowi są zobowiązani do ich wysyłania. To jest zagwarantowane ustawą więc kicha…

  6. niecowiedzacy 13.08.2024 00:09

    Recepta jest tylko jedna jak Cię stać to wyjeżdżaj jak najdalej od Solidarnej Polski. Przypominam iż Solidarni Polacy chcą wybudować 163 elektrownie atomowe. To dopiero będzie promieniowanie jak wybuchnie, to jest gwarantowane przez Solidarną Polskę. Bo już stwierdzono gigantyczne ściemy przy samej rejestracji budowy pierwszej elektrowni.

  7. RisaA 15.08.2024 02:19

    > Dobroca, ,, jak wypisać się z fałszywych, programujących gawiedź alertów RCB?,, NIE można. WSZYSCY operatorzy komórkowi są zobowiązani do ich wysyłania. To jest zagwarantowane ustawą więc kicha…

    Otóż da się. Napisz sobie własne oprogramowanie, zrób własną płytkę PCB do telefonu i zablokuj wszystko co zawiera w treści «Alert RCB». Ostatecznie możesz też zablokować wszelkie SMS-y. Wystarczy, że nie będziesz czyścić pamięci na telefonie «dla seniora».

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.