Liczba wyświetleń: 838
Na Uniwersytecie Rice’a powstał reaktor, który w wydajny i ekologiczny sposób zamienia dwutlenek węgla w płynne paliwa. Naukowcy wykorzystali do tego procesu elektrolizer, zasilany energią odnawialną.
Nowy reaktor katalityczny stosuje CO2, powszechny gaz cieplarniany, jako surowiec i wytwarza wysoko oczyszczony, wysoko stężony kwas mrówkowy. Związek ten, gdy powstaje w tradycyjnych urządzeniach, wymaga kosztownych i energochłonnych etapów oczyszczania. Nowa technologia, opracowana na Uniwersytecie Rice’a, zmienia ten stan rzeczy.
Podczas testów, elektrokatalizator osiągnął wydajność konwersji energii na poziomie około 42%. To oznacza, że niemal połowa energii elektrycznej może być magazynowana w kwasie mrówkowym jako paliwo płynne.
Opracowanie tego urządzenia nie byłoby możliwe bez dokonanych postępów. Haotian Wang i jego zespół opracował solidny dwuwymiarowy katalizator bizmutu oraz stały elektrolit, dzięki któremu dodawanie soli jako części reakcji jest zbędne.
Obecny reaktor pozwalał wytwarzać kwas mrówkowy w sposób ciągły przez 100 godzin przy znikomej degradacji elementów urządzenia. Naukowcy twierdzą, reaktor ten z łatwością można zmodyfikować, aby wytwarzał również produkty wyższej jakości, np. kwas octowy, etanol czy paliwa propanolowe.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie i zdjęcia: News.Rice.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Wątpię, aby była wola zamieniać CO2 w paliwo, jeszcze do tego ekologicznie i tanio. Szwindel CO2 został wprowadzony, kasa płynie strumieniami, gospodarki państw mają założony kaganiec, więc po co to psuć?
@heretyk
No rusz głową.;) Przecież to jest idealne urządzenie. Teraz będzie można jednocześnie emitować CO2, Nakładać sankcje na emiterów i jeszcze wycinać puszczę amazońską pod pretekstem że przecież możemy ograniczyć ilość co2 w inny sposób:P