Porażka kandydata partii rządzącej w wyborach prezydenckich

Opublikowano: 09.12.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1536

Kandydat partii rządzącej przyznaje się do porażki w wyborach prezydenckich, ale w Ghanie. W zaciętym pojedynku wygrał John Mahama, 66-letni były prezydent. Jego rywali wiceprezydent Ghany Mahamudu Bawumia, kandydat rządzącej Nowej Partii Patriotycznej (NPP), oświadczył w niedzielę 8 grudnia, że ​​uznaje swoją porażkę.

Jak na kraj afrykański był to „pełny Wersal”. Przegrany nawet zadzwonił do swojego przeciwnika Johna Mahamy, aby mu pogratulować. „Mieszkańcy Ghany przemówili, głosowali za zmianami i szanujemy to z całą pokorą” – powiedział na konferencji prasowej w stolicy Akrze przegrany kandydat.

Na swoim koncie „X”, nowy prezydent-elekt John Mahama potwierdził, że otrzymał telefon z gratulacjami od Mahamudu Bawumii. To sukces opozycyjnej partii NDC, która wygrała także prawdopodobnie w równoległych wyborach parlamentarnych.

Wygrana opozycji to skutek trudności gospodarczych Ghany, kraju w Afryce, który jest m.in. wiodącym na kontynencie producentem złota i drugim na świecie, co do wielkości produkcji kakao. Ghana boryka się jednak z wysoką inflacją i zadłużeniem. Musiała nawet skorzystać z pożyczki w wysokości trzech miliardów dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Mahamudu Bawumia starał się zdystansować od krytyki jaka spadłą na jego partię NPP , ale to problemy gospodarcze i wysokie koszty życia zaważyły na jego porażce. Od czasu powrotu kraju do systemu wielopartyjnego w 1992 r., w Ghanie liczą się dwie główne partie – NPP i NDC, które sprawują władzę naprzemiennie.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.