Liczba wyświetleń: 903
Polskie władze umieszczają na popularnych izraelskich portalach wideo o tym, że Polacy w latach II wojny światowej cierpieli razem z Żydami i zrobili wiele, by im pomóc.
Klip w języku angielskim, który ostatnio jest często wyświetlany żydowskim użytkownikom na „You Tube”, „Facebooku” i portalach miejscowych mediów, wygląda jak próba wywarcia wpływu na opinię publiczną w państwie, gdzie wielu oburzyła przygotowywana nowelizacja ustawy o IPN zakazującej zarzucania Polakom związku ze zbrodniami wojennymi, włącznie z prześladowaniem Żydów. Film opublikowano 8 lutego i ma już 12 648 574 wyświetleń.
W półminutowym klipie z wykorzystaniem grafiki komputerowej widzimy łańcuch obrazów przedstawiających okrucieństwa wojny: niemiecki żołnierz z miotaczem ognia, brama obozu koncentracyjnego, ludzie z podniesionymi rękami, więzień w pasiastym stroju, mapa Polski stopniowo zalewana ze strony Niemiec szarym kolorem, a ze strony Związku Radzieckiego — czerwonym.
„Żydzi i Polacy razem cierpieli wskutek okrucieństw. Zrobiliśmy wiele jako państwo, jako obywatele, jako przyjaciele, by uratować Żydów. Obecnie nadal jesteśmy po stronie prawdy” — czytamy w napisach. Autorem wideo jest kancelaria premiera RP.
Izrael domaga się usunięcia z polskiej ustawy punktu, który grozi karą grzywny lub pozbawienia wolności na okres do trzech lat każdemu, który „publicznie i wbrew faktom” stwierdzi, że naród polski i RP ponoszą „odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie popełnione przez Trzecią Rzeszę” oraz inne „zbrodnie przeciwko pokojowi i ludzkości lub zbrodnie wojenne”.
Dokument, który doprowadził do zaostrzenia stosunków obu państw po zatwierdzeniu przez obie izby parlamentu, podpisał i skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Polski Andrzej Duda.
Przypominając o licznych przypadkach udziału Polaków w prześladowaniu Żydów podczas i nawet po Holocauście, Izrael utrzymuje, że ustawa prowadzi do wypaczenia historii Holocaustu, rehabilitacji uczestników przestępstw oraz ogranicza możliwości badań naukowych i dyskusji.
Źródło: pl.SputnikNews.com
miło, że nas Słowianie ze sputnika wspierają 😉