Liczba wyświetleń: 1540
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oznajmił, że przywrócenie eksportu żywności z Ukrainy było możliwe dzięki specjalnym korytarzom, które Polska pomogła utrzymać otwarte. Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zboża, i istniała szansa, że zakłócenia w jej eksporcie spowodowane wojną mogą zwiększyć presję na i tak już nadwyrężone światowe dostawy żywności.
„Udało się przywrócić ukraiński eksport (żywności) do poziomu sprzed wojny. Stało się to m.in. dzięki “korytarzom solidarnościowym”. Polska odegrała w tym ogromną rolę, usprawniając przepływ towarów przez granice i dostarczając środki transportowe. Do tego w drugim etapie doszło otwarcie portów czarnomorskich dzięki inicjatywie ONZ i Turcji” – powiedział.
Dodał, że ukraiński eksport żywności ma duże znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. „W tej chwili eksport odbywa się płynnie, choć oczywiście mamy obawy. Rosja kontynuuje agresję, niszczy potencjał rolniczy Ukrainy. Jest pewność, że produkcja rolnicza na Ukrainie znacznie spadnie: część terytoriów jest wciąż okupowanych, a gdzie indziej rolnicy ukraińscy pod bombami nie są w stanie wyprodukować tyle, ile produkowali wcześniej. To może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w przyszłości”.
Wojciechowski powiedział również, iż w marcu Ukraina, która powinna eksportować 5-6 mln ton zboża, eksportowała tylko 200 tys. ton tuż po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. „Teraz to wróciło do przedwojennego poziomu i jest to duży sukces”.
Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Farmer.pl, „The First News”
Źródło: MediaNarodowe.com