Liczba wyświetleń: 1761
W rozmowie z „Rzeczpospolitą” komisarz UE ds. obrony i jednolitego rynku Thierry Breton oświadczył, że nie ma już szans na to, żeby Polska dostała środki z Funduszu Odbudowy jeszcze w tym roku.
„Nie widzę już takiej możliwości. Ale też prowadzimy intensywne negocjacje z Polską, aby możliwie szybko uruchomić te środki” – powiedział Thierry Breton. „Stanowisko Komisji Europejskiej jest jednak jasne: niezależność wymiaru sprawiedliwości, likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania. To wszystko trzeba bez zwłoki rozwiązać. Nie wolno karać polskich obywateli, którzy oczekują, że rząd skoncentruje się na tym, co określi przyszłość Polski, w tym transformacji ekologicznej i cyfrowej” – wyjaśnił unijny komisarz.
Zapytany o to, czy w przyszłym roku KE zastosuje tzw. mechanizm warunkowości, uzależniający wypłatę środków od przestrzegania praworządności, komisarz odparł, że KE „nie chce nikomu grozić”. Komisarz zaznaczył, że przyjechał do Warszawy, aby obniżyć emocje, dotyczące sporu wokół KOP na tle praworządności.
W 2020 roku przywódcy państw członkowskich UE wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz nowego instrumentu finansowego – Funduszu Odbudowy, który ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa. Jego wielkość – 750 mld euro – została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji na szczytach w Brukseli. Do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy konieczna jest ratyfikacja zasobów UE przez kraje członkowskie oraz przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i przedstawienie go Komisji Europejskiej.
Krajowy Plan Odbudowy to kompleksowy dokument określający cele związane z odbudową i tworzeniem odporności społeczno-gospodarczej Polski po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Zostały w nim zawarte propozycje reform i inwestycji, które mają pomóc Polsce wrócić na właściwe tory rozwoju.
Źródło: pl.SputnikNews.com