Liczba wyświetleń: 1955
Polska, z jej ogromnym potencjałem w zasobach srebra, stoi na progu wyjątkowej szansy gospodarczej, mając największe złoża tego metalu na świecie. Z raportu „Mineral Commodity Summaries 2024” wynika, że Polska przoduje na świecie pod względem ilości zasobów srebra, co stawia nas przed szansą umocnienia pozycji na globalnym rynku srebra. Złoża te, zlokalizowane w okolicach Zielonej Góry, Nowej Soli w Lubuskiem oraz w Sulmierzycach w Wielkopolsce, zostały odkryte przez kanadyjską firmę CopperCorp kilka lat temu, a ich potencjał został niedawno uwzględniony przez United States Geological Survey.
Mimo posiadania największych zasobów Polska plasuje się na piątym miejscu w świecie pod względem wydobycia srebra, z roczną produkcją na poziomie 1300 ton w 2023 roku. Przed nami znajdują się takie kraje jak Meksyk, Chiny, Peru i Chile. Z kolei w eksporcie srebra Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie, dostarczając 5% światowego importu tego surowca, podczas gdy głównymi eksporterami są Meksyk i Kanada.
Rosnący deficyt na rynku srebra od 2021 roku, napędzany wzrostem popytu inwestycyjnego i przemysłowego, wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na ten metal. Srebro znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza w produkcji paneli fotowoltaicznych, co czyni z Polski kraj z potencjałem do znaczącego wpływu na globalny rynek srebra.
Wydobycie srebra w Polsce odbywa się głównie w złożach rud miedzi, gdzie srebro jest odzyskiwane jako produkt uboczny procesu wydobycia. Metoda ta wymaga zaawansowanych technologii do separacji srebra od innych metali. Złoża srebra w Polsce występują przede wszystkim na Dolnym Śląsku oraz są związane z formacją łupków miedzionośnych.
Mimo olbrzymiego potencjału polska gospodarka stoi przed wyzwaniami technologicznymi i kosztami związanymi z głębszym wydobyciem, co wpływa na aktualne i przyszłe możliwości eksploatacji srebra. Zdaniem ekspertów, bez nowoczesnej technologii i społecznego przyzwolenia na bezzałogową eksploatację, znaczące zwiększenie produkcji srebra może być trudne do osiągnięcia.
Ten scenariusz rysuje obraz Polski jako kluczowego gracza na rynku srebra, który może nie tylko zwiększyć swoje dochody z wydobycia i eksportu tego cennego surowca, ale również przyczynić się do rozwoju technologii i innowacji w przemyśle wydobywczym. To otwiera pole do dalszych badań, inwestycji i rozwoju, aby w pełni wykorzystać ten niezwykły zasób naturalny.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
„Polska ma największe na świecie zasoby srebra” to pochodna wydobycia miedzi, no to oddać Kanadyjczykom – winnicki tłumaczył jakoś dwa lata temu
CopperCorp ich nie odkrył, tylko przejął( dostał). Teraz żeby się do nich dobrać muszą dokonać sporo zniszczeń, co dla globalnych pasożytdów nie stanowi problemu ale kłóci się z promowaną ekologią, więc muszą jakoś ludzi urobić. KGHM któremu odmówiono tych złóż mógłby dobrać się do tego od spodu, od swojej strony gdzie mają już infrastrukturę.
ziemniaki odgrzewaja kotleta
niech sie zorientuja kto to srebro skupuje i za ile :DDD
Nie Polska ma, ale na terenie polski się znajduje, bo należy już do całkiem kogo innego.
Z tego co słyszałem, to Kanadyjska spółka zajmuje się tylko handlem prawami do wydobycia, więc pewnie nasz gigant miedziowy odkupi te złoża po zawyżonej cenie. Bo nie wyobrażam sobie by inwestowali (Kanadyjczycy) w tak wielką infrastrukturę, która już istnieje nieopodal. Po za tym teraz wydobywają „towar” z 1200 metrów, i warunki są dramatyczne (wiem co mówię 😉 ). A w lubuskim jest jeszcze głębiej.
Gratulacje wspaniała gadka Solidaróchów i kolejne mydlenie oczu Polakom, ile już oni cudów naobiecali, ale cuda w wykonaniu Polski to cuda niewidy. No i żeby to wszystko zrealizować potrzeba tylko wybrać ich do Uni, bo przez 8 lat tak byli zajęci ciężkim pobieraniem olbrzymich pieniądzy iż nie zdążyli zrealizować cudownych inwestycji jak np. CPK i zdążyli tylko dyrekcję powołać.