Liczba wyświetleń: 2306
Po rozpatrzeniu skargi, która została skierowana przez Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał w czwartek, że Polska częściowo naruszyła prawo unijne.
Tym razem skarga dotyczyła dostępu do polskiego rynku produkcji dokumentów publicznych (m.in. chodzi o paszporty i dowody osobiste).
Rzeczpospolita Polska zamawia wymienione dokumenty w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W ten sposób Warszawa ma łamać dyrektywę unijną z 2014 r., według której ta kwestia powinna być poddana przetargom.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że „samo powoływanie się na względy interesu narodowego, z którego korzystała Polska, nie wystarczy do stosowania wyłączenia od ogólnych zasad, obowiązujących w Unii Europejskiej”.
TSUE wskazuje, że państwo, które chce korzystać z tej możliwości wyłączenia, musi „wykazać, że potrzeby ochrony tych interesów nie da się zaspokoić w trybie postępowania przetargowego przewidzianego w dyrektywie Unii Europejskiej”.
Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com
TAGI: Polska, TSUE - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Unia Europejska
Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU
Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.
No cóż, urzędnicy brukselscy nie grzeszą logicznym myśleniem… Oficjalne dokumenty państwowe co do zasady nie powinny być wytwarzane przez zagraniczne prywatne firmy. Pole do nadużyć jest wtedy ogromne. UE tego nie rozumie, czy świadomie tak postępuje? Wystarczy że banknoty nasze są drukowane za granicą..