Liczba wyświetleń: 600
Polscy uczniowie odkryli pięć nowych planetoid i dokonali kilkunastu ważnych obserwacji obiektów bliskich Ziemi (NEO – Near Earth Object) w zakończonej właśnie Polskiej Kampanii Poszukiwania Planetoid – poinformował PAP dr hab. Lech Mankiewicz.
Międzynarodowe Kampanie Poszukiwania Planetoid organizuje dr Patrick Miller, astronom z Global Hands-On Universe. W Polsce partnerem i koordynatorem kampanii jest Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie.
„Wszystkie szkoły biorące udział w kampanii wykonały ważne z punktu widzenia potencjalnej możliwości zderzenia planetoidy z Ziemią obserwacje potwierdzające orbity planetoid zbliżających się do Ziemi – tak zwanych Near Earth Objects. Pomiary te pozwalają na dokładniejsze wyznaczenie orbity planetoidy, dzięki czemu jesteśmy pewni, że nie uderzy ona w Ziemię” – wyjaśnił w komunikacie przesłanym PAP dyrektor CFT PAN dr hab. Lech Mankiewicz.
Spośród 15 polskich szkół, biorących udział w kampanii, 4 mogą pochwalić się odkryciem planetoidy. Są to: Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy, Zespół Szkół nr 10 w Toruniu i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Poznaniu.
Zdaniem Mankiewicza najciekawszego odkrycia, planetoidy Trojańskiej, dokonali uczniowie Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu pod kierunkiem nauczyciela, profesora Bogdana Sobczuka. „Jest to swoisty prezent urodzinowy na XX-lecie tej zasłużonej szkoły” – ocenił dyrektor CFT PAN .
Projekt pod nazwą „All-Poland Asteroid Search Campaign” trwał od września do października tego roku. Uczniowie mieli analizować zdjęcia wykonane teleskopem o średnicy ok. 81 cm, należącym do Astronomical Research Institute w USA.
„Odkrycie kandydatki na nową planetoidę musi potem zostać potwierdzone przez niezależnie obserwacje. Dokładne wyznaczenie orbity może zająć nawet kilka lat, ale jeżeli uda się tego dokonać, to odkrywcy będą mieć prawo nadania nazwy nowemu obiektowi niebieskiemu. Do tej pory uczniowie z trzech polskich szkół mieli taką okazję” – wyjaśniał we wrześniu Lech Mankiewicz.
W kampanii brały udział wybrane szkoły z Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia, Jankowic, Jasła, Niedźwiedzia, Poznania, Sierpca, Skoków, Tczewa, Torunia, Warszawy i Żywca.
Opracowanie: lt, agt
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Szkoda ze nikt nie publikuje odkryc polskich astronomow (UMK) z dziedziny anomali i dziwnych obiektow, takich jak UFO (NOL) czy sztuczne obiekty na orbitach planet (ziemi) takie jak Ksiezyc. Utajnianie tego jest durne i uposledzone, bo mozna sie nasluchac o tym w akademikach czy klubach studenckich.
Ciekawe – co takiego odkryli Polacy, o czym się nie mówi i nie publikuje ? Poważnie pytam, nawet jeśli teorie są mocno kontrowersyjne. Większość podobnych teorii, czy to akademickich, czy spiskowych, pochodzi zwykle z USA – chęcią dowiedziałbym się co takiego wymyślili nasi rodacy.
Hej bXXs, mógłbyś poopowiadać, o czym się mówi w „akademikach czy klubach studenckich”?