Liczba wyświetleń: 725
Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że stan „drogówki” pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że aż 43 proc. policjantów nie ukończyło nawet specjalistycznego szkolenia w zakresie ruchu drogowego, a w policyjnej bazie danych nt. wypadków drogowych aż roi się od błędów.
W Polsce na 100 wypadków drogowych ginie średnio dwa razy więcej osób niż w innych krajach UE. W związku z tym, że policyjna baza danych nt. wypadków drogowych (SEWiK) zawiera dużo błędów, tworzone na jej podstawie analizy nie odzwierciedlają w pełni zagrożeń występujących w ruchu drogowym. Co ciekawe, z raportu NIK wynika jednak, że większa liczba policjantów na drogach i liczne akcje prewencyjne przynoszą pozytywne efekty. W 2013 roku nastąpił wyraźny spadek liczby wypadków oraz ofiar śmiertelnych.
NIK szczególnie dobrze ocenia organizację i realizację ogólnokrajowych i regionalnych działań prewencyjnych, zwłaszcza wymierzonych przeciwko kierowcom nietrzeźwym i przekraczającym dozwoloną prędkość.
Raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał jednak szereg nieprawidłowości, które nie wystawiają policjantom z „drogówki” najlepszego świadectwa:
1. Aż 43 proc. policjantów drogówki nie ukończyło wymaganego przeszkolenia specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego.
2. Jedynie niewielki odsetek funkcjonariuszy drogówki ukończył nieobowiązkowe szkolenia dotyczące wybranych istotnych zagadnień w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
3. Zdecydowana większość skontrolowanych jednostek Policji (26 spośród 33) nie miała wystarczającej liczby pojazdów, sprzętu technicznego oraz umundurowania w stosunku do obowiązujących norm wyposażenia.
4. Policjanci błędnie rejestrowali dane na temat wypadków i kolizji w kartach zdarzenia drogowego i w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK)
5. Mimo obowiązku, policjanci w zdecydowanej większości przypadków nie rejestrowali współrzędnych geolokalizacyjnych (GPS) miejsca kolizji lub wypadku.
6. W policyjnym systemie nt. zdarzeń drogowych brak jest skutecznych mechanizmów weryfikujących rejestrowane dane.
7. Publikowane przez Policję dane statystyczne, na temat liczby zdarzeń drogowych i ich przyczyn, były nierzetelne.
8. Policja w działaniach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym w niewielkim stopniu korzysta z opracowań naukowo-badawczych, choć ma do dyspozycji ma Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, trzy szkoły Policji i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
9. Policja z opóźnieniem otrzymuje od Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży miejskiej informacje o ukaraniu kierowcy mandatem karnym i nałożonych na nich punktach karnych.
Autor: pł
Na podstawie: nik.gov.pl
Źródło: Niezależna.pl
w 2013 oddano kilka dróg szybkiego ruchu i kawałki autostrad i dlatego spadła ilość wypadków.