Liczba wyświetleń: 828
CBOS postanowił sprawdzić jak po 25 latach od reform Balcerowicza, Polacy oceniają tzw. „wolny rynek”.
Jak donosi w swoim badaniu, sondażownia – Polacy powoli tracą wiarę w „niewidzialną rękę rynku”.
Według przeprowadzonych ankiet, aż 37 procent badanych nie zgadza się z opinią, jakoby gospodarka rynkowa oparta na prywatnej przedsiębiorczości była najlepszym systemem gospodarczym dla naszego kraju.
Aż 52 procent badanych jest niezadowolona z działania gospodarki rynkowej.
Dominuję również przekonanie (78 procent badanych), że gospodarka rynkowa to przede wszystkim szansa bogacenia się dla nielicznych.
Pomimo tego, w dalszym ciągu trzy najbardziej kojarzone z prywatną przedsiębiorczością słowa to: zysk, postęp i wolność. A pozytywne opinie o wolnym rynku pomimo, że maleją, nadal są lepsze niż wynikało to z badań przeprowadzonych w pierwszej dekadzie XXI wieku.
Źródło: Władza Rad
TAGI: Neoliberalizm, Opinia publiczna, Wolny rynek
Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU
Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.
Raczej kapitalizm korporacyjny, kapitalizm wielkiego kapitału. Wolny rynek to taka sama utopia jak komunizm – każdy może z każdym jak chce może zawrzeć transakcje, np. naćpany małolat może kupić kałacha, albo sprzedawać sól drogową jako spożywczą. Rynek mamy przeregulowany, ale potrzebne są zdroworozsądkowe regulacje. Gra jest ustawiona.
I to wystarczy za cały komentarz.
I jednocześnie mamy jeden z najbardziej wolnorynkowych systemów dla pracowników na świecie. Cóż… to, że rządzą korporacje to wynik tego, że wcześniej był wolny rynek. Możemy się z tym pogodzić lub walczyć o jakąś nierynkową alternatywę.
@Janusz Korczyński to że rządzą korporacje to wynik wychodzenia z komuny mając połamane nogi.
Daj mi wolny rynek to ja postawię budę z żarciem obok mcdonalda i zobaczysz jak lokalny przedsiębiorca może wciągnąć korpo nosem.
Na wolnym rynku korporacje nie mają najmniejszych szans w walce z lokalnymi przedsiębiorstwami. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, wiedzą o tym korporacje i wiedzą o tym rządzący. Gra jest ustawiona, bo normalnego człowieka nie jest stać na takie łapówki jakie daje korpo.
@biedak – zgoda, tak to niestety wygląda.
Poza tym to idiotyczne pytać Polaków o gospodarkę rynkową, skoro zdecydowana ich większość czegoś takiego nigdy z bliska nie poznała.
Za powstałą sytuacje odpowiada 49 krajow oraz 51 korporacji… Jak myślicie, czy z 49% udziałem głosów można reprezentować interesy społeczeństw w takiej formie, jak życzył by sobie tego przeciętny Kowalski?
@biedaku czyli precz z komuną.To oczywiście ona zawiniła a tacy prywatyzatorzy jak Balcerek i Janusz Lewandowski sprzedając fabryki i ziemięza drobny ułamek jej wartości są niewinni jak lelija.Nic dziwnego,że ten kraj nie może ruszyć do przodu.Skoro nie umie zwalczyć dumpingowych cen pieczywa w hipermarketach o co małe piekarnoe zabiegały ale zostały gremialnie olane.
reforma = poprawa , naprawa
To co zrobił Balcerowicz , Buzek (kilkanaście lat później ) , Piłsudski z „sanacją” (podobna definicja )
to nie są żadne reformy tylko jest to , psucie i niszczenie .