Liczba wyświetleń: 958
Z zaprezentowanych kilka dni temu badań przeprowadzonych przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że Polacy bardzo słabo orientują się w obowiązującym w kraju systemie podatkowym i jego zasadach.
Raport powstał na podstawie badań prof. Dominiki Maison z UW. Autorka badania wskazuje, że faktyczna wiedza na temat rodzajów podatków: PIT, VAT, CIT jest bardzo mała. Chociaż 90 proc. twierdzi, że słyszało o PIT, to cały czas 16 proc. pracujących na umowę o pracę jest przekonanych, że nie płaci takiego podatku. Podobnie z podatkiem VAT – 90 proc. słyszało o takim podatku, 70 proc. twierdzi, że wie na czym on polega, ale tylko 42 proc. uważa, że go odprowadza. Najmniej znanym podatkiem jest podatek CIT, co nie powinno dziwić, gdyż jest to podatek odprowadzany przez pracodawców. Ponadto 21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków: ani PIT-u, ani CIT-u, ani nawet VAT-u.
Jak pisze Forsal.pl, z raportu wynika, że spośród osób pracujących na umowę o pracę 65 proc. rozlicza się samodzielnie. Pozostali zlecają wypełnienie fachowcom. Są to przede wszystkim osoby najmłodsze i o najniższym wykształceniu, które korzystają ze wsparcia rodziny i znajomych. Spośród osób samodzielnie rozliczających podatki aż 40 proc. uważa to zadanie za trudne.
Raport został przygotowany na podstawie badań ilościowych na reprezentatywnej próbie 1063 osób.
Źródło: NowyObywatel.pl
Trudno żeby było inaczej jeśli urzędy same nie wiedzą co znaczą poszczególne przepisy.
Społeczeństwo wtórnych analfabetów ma trudności z rozumieniem rzeczywistości.Nic dziwnego.
https://www.tygodnikprzeglad.pl/kraj-wtornych-analfabetow/